Ger cirkular - alu

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Bob
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Mar 2008 13:23

Ger cirkular - alu

Post by Bob »

Zdravo svima.
Mala pomoc.
Vec neko vreme se bavim stolarijom, uglavnom plocastim materijalima ali pomalo i drvetom kada mi se pruzi prilika. imama nesto i alata, tipa cirkular ger, aku busilicu, busilicu, keksericu, hilti... Pomalo od svega, na zalost nikad sve.
Pruza mi se prilika da odradim neku gradjevinsku alu stolariju, zanima me gde mogu da nabavim dobar ger, na sta treba da obratim paznju, tipa velicinu testere (cuh nesto da se preporucuje 40 cm).
Da li neko ima iskustva, da li je vec radio?
Otvoren sam za sugestije.
Hvala unapred
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Velicina testere sama za sebe nije dovoljan podatak.
Pored toga sto list testere mora da ima dovoljno veliki precnik (da bi mogao da presece profil odgovarajuce debljine), potrebno je da ima i odgovarajuci broj obrtaja za tu velicinu, posto je ustvari bitna obodna brzina, koja jelte zavisi kako od precnika tako i od broja obrtaja.
Za Al ti treba list sa negativnim uglom zuba.
A bogami i prilicna snaga za nesto dimenzija i povrsine poprecnog preseka kao sto je prozorski ram.
Potrazi po konferencijama negde smo dosta pisali o tome. Doduse nisu u pitanju bili Al ramovi za prozore vec za vrata od kuhinjskog elementa, ali princip je isti.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Bob, da ti skratim muke odmah, pošto mi se drugar time bavi profesionalno, za takvu priču ( alu stolarija ) nema zezanja a njego savet je Makitin ger cirkular ( zastupnik Belanović ).

Pozdrav Misko.
User avatar
Bob
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Mar 2008 13:23

Post by Bob »

Misko, Mbole,
hvala puno. Krecem da trazim varijantu za makitu i da se raspitujem dalje i da pretrazujem vec receno.
Pozdrav,
Bob
Post Reply