Kutija za skakanje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Kutija za skakanje

Post by Stevcho »

Pozdrav, hteo bih da uradim kutiju za skakanje slicnu ovakvoj na slici http://www.endofthreefitness.com/wp-con ... Box_21.jpg
Hteo bih da uradim tako da imam tri visine za skakanje 50, 70 i 90cm
Sto znaci da bi to otprilike izgledalo da najduza stanica bude 90cm, visina 70cm a sirina kutije 50cm

Materijal bi trebao da bude najpovoljniji, a ipak dovoljno cvrst da izdrzi skakanje, ja mislim da sperploca tu najbolja. Da li je ovako nesto izvodljivo i koliko bi kostalo otprilike.

Hvala vam na pomoci
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Dje se skace sa toga, mislim kakve akrobacije izvodis, jel to za neki sport ili sta!?
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Post by Stevcho »

Skace se na kutiju, sa kutije, iskoraci na kutiju... Bavim se powerliftingom i americkim fudbalom, inace skokovi ovakvi su deo treninga sportista u teretani, jer su skokovi osnova svake eskplozivnosti donjeg dela tela... Itd, da vas ne davim :D
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

ovo napravljeno od OSB-a
znači od toga može sigurno.
MOžda neko ojačanje po sredini da se ne polomi.
za cenu neznam,nism odavno uzimao
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Post by Stevcho »

Koristio bih najjefnostavniji i najjeftiniji materijal. Samo se pitam da li su ove dimenzije kutije "ekonomicne" tj. da li mora da se kupuje vise materijala i sece, pretpostavljam da znate na sta mislim.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kad bismo znali gdje se nalaziš, možda bi ti netko tko je u blizini mogao pomoći u nabavi materijala?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

http://www.darexhome.rs/proizvodi/ploca ... vodId=1714
Od table ce ti ostati nesto malo otpada koji ces iskoristiti za ojacanje iznutra
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Post by Stevcho »

Nalazim se u Beogradu. Mozda bi moderatori mogli ujedno da premeste ovu temu u "Koliko bi me kostalo" ili cak ako ima neki stolar u Beogradu koji bi hteo da napravi ovo nek mi se javi da se dogovorimo.
Hvala svima na pomoci.

Edit: @maricaiivica mislim da bi mi trebala malo veca debljina materijala, da ne bih ojacavao to.
Last edited by Stevcho on 12 Mar 2013 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Ovakav sistem treninga se naziva pliometrija i neizostavan je deo u pripremi vrhunskih sportista.

Poenta je u činjenici da se pri doskoku sa neke visine u mišiću stvara mnogo veća energija nego pri skoku na kutiju ili nekom uobičajenom pokretu. Samim tim se višestruko povećava efekat treninga.

Najveći efekat u treningu snage se postiže pri radu sa maksimalnom visinom na koju može da se naskoči, ali se zbog izuzetno velikog opterećenja na zglobove i mogućnosti za povređivanjem preporučuje rad sa visinama koje ne premašuju 80% od maksimalne visine na koju može da se naskoči.

Kod kutije sa slike je problem pri skakanju na stranicu na kojoj poše TRUFLOR, jer ona može lako da propadne unutra i da dođe do povrede. Taj deo obavezno ojačaj iznutra.

Ja bih i oborio rund na svim ivicama da ne budu tako oštre, jer ako radiš u šorcu a omakne ti se noga može da bude jako nezgodno.

Ovo ti govorim iz 15 godina trenerskog iskustva.
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Post by Stevcho »

Deluje prilicno dobro zasrafljeno, ali obraticu paznju na to :)

Inace, lepo od tebe sto si objasnio tvojim kolegama o cemu je rec :tummenupp: Zato sam namestio da imam jednu nisku, jednu srednju i jednu izazovnu visinu, tako bih skakao. O rundu, sto da ne, ako materijal dozvoljava.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Nemoj da zanmeariš da šraf ide na pola daske i da ona može lako da se rascepa na pola. Dodaj na to i tvoju masu koja na to nakače i eto ti velike sile koju prouzvodi udar, a to je baš ono što pločasti materijali baš i ne trpe.

Samo sa unutrašnje strane dodaš letvice u krug ili šlajfne od istog materijala i to sve ojačaš sa još malo šrafova.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, dobrodosao i obavezno upisi u profilu mesto odakle si (lokacija), posto su pravila foruma takva.


Srafovi po ivicama nisu toliki problem (mada i tu treba promeniti nesto), glavni problem je sredina.

Ploca od 90X70cm uopste nije mala. kada na nju stavis 80-100 Kg, pa kada ti kilogrami jos skoce na nju, opterecenje na sredini ploce jednostavno moze da postane preveliko. Polica od 80cm sirine, na koju poslazes knjige se sasvim lepo uvije. A knjige na jednoj polici nemaju ni blizu 100 kila.

Da bi bio siguran da neces propasti kroz tu stranicu, u sredinu stavi jos jednu plocu 50X70. Ustvari 50-2 * debljina ploce, i isto tako 70 - 2 X debljina ploce. Ta ploca moze da bude otpadno parce, moze da bude i ambalazna iverica, bilo sta sto imas. Poto nije uopste opterecena na savijanje, vec samo pritisnuta po ivicama, ne mora da bude jaka kao spoljasnje stranice.

Tvoje noge su ipak daleko skuplje od malo univera/spera :)

Sto se tice nacina kao je ova kutija na slici napravljena, napravljena je pogresno :)

Najmanja stranica se oslanja samo na srafove. najveca stranica se oslanja samo na dve ivice, a srednja se oslanja na 4.

Neko resenje bi bilo da se svaka od stranica oslanja bar na dve ivice susednih, a da su joj dve ivice oslonjene na srafove (u ovom slucaju treba drugacije preracunati dimenzije ukrucenja na sredini).
Bojle bi bilo da se duz ivica koje se oslanjaju na srafove sa unutrasnje strane postave letvice, pa da se stranice srafe za njih. Sper, iverica, OSB, pa i drvo, su najslabiji na cepanje duz ivice. Opet, ne trebaju tu bog zna kakve letve, nesto debelo 2cm je sasvim dovoljno. Moze i gradjevinska letva 3x5 ili nesto slicno. Duzni metar takve letve je reda 30 din (0.3 eur), tako da je smesno stedeti na tome.
Stevcho
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2013 13:19
Location: Beograd

Post by Stevcho »

Hvala Mbole, vidim da ovo profesor ispod tvog nick-a nije slucano :ironisk:

Ovaj post je malo vec prevrsio moje laicke sposobnosti kontanja, ali drago mi je da polako dolazimo do finalne zamisli ove kutije. Buy nice, don't buy twice :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajde, videcu da malo kasnije nacrtam ovo sto sam pricao.
Nema tu neke nauke, i dalje ti treba od alata srafilica i jedna testerica (bilo kakva ce zavrsiti posao, samo da isecees letve na meru, ne mora ni previse precizno).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovako otprilike:
Image

odnosno kad zaoblis ivice
Image

Na ovaj nacin svaka od stranica se oslanja dvema ivicama na susedne, a druge dve su poduprte letvicama.

Naizgled uglovi su "suplji", ali posto je ispod letvica, nije problem zaobliti ih skroz (meni je bilo nezgodno da to izvedem u programu za crtanje, pa je ostao supalj cosak).

Sve u svemu pored table spera ili OSB-a ili od cega ces vec to praviti, treba ti jos oko 4.5m letvica (sto je reda 150 din, odnosno 1.5 Eur), a dobices daleko cvrscu i sigurniju konstrukciju.

PS
Letvice nisu bezveze bas ovako okrenute, al predugo za objasnjavanje.
Post Reply