Izrada kreveta

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Izrada kreveta

Post by ninja »

Trebao bi frendu napraviti ovakav krevet,

Image

da li mi mozete reci na sta trebam paziti?radio bi od iverala od 25mm. da li bi bilo i 18 dovoljno? stranice se spajaju sa onim trokutima za coskove? da li je potrebno i tiplama spajati?
kako je najjjednostavnije napraviti ladicu? da li ima nekih vodilica za njih s obzirom na duzinu ili se samo stave 4 kotaca dolje i samo se po tome vozi?
da li mi oni mogu tako izrezati u drvnom centru? po sredini ide isto 25mm iveral ili ej bolje staviti puno drvo? i koliko debelo?
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Po meni ova srednja šlajfna, široka 10 cm mora da ima neki oslonac na zemlji da bi izdržala težinu dvojice ljudi. Da li u jednoj tački kao 5. nogar ili kao dve lajsne koje sa ovom šlajfnom prave P ćirilično ili nešto slično i normalno što bolje učvrstiti donju dasku jer je to najbitnije uporište u životu za muškarca...
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

mislio sam na srednju staviti nogicu na sredinu na na krajevima ucvrstiti sa L profilima.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ladicu ove veličine radiš sa donjom bazom od iverala sa pet kotačića koji klize po podu . Ladica nije vezana za krevet . Ako ti se ne da izrezivati ladicu , možeš napraviti stranicu kreveta kraću , te onda ladicu sa prednjakom postaviti po cijeloj dužini
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Konstrukcijski, 18mm je dovoljno. Estetski, ja bih stavio deblju...
Ja bih fioku stavio na točkiće. To je najjednostavnije.
Generalno, ja bih krevet podigao od poda da to ne bi bio rezervoar prašine.
Razmisli o tome da srednja šlajfna može šitavom dužinom da bude oslonjena na šlajfnu koja je normalna (okomita) na nju, širine 15-20 cm. Ona bi mogla biti dubinski graničnik za fioku...
Uglove kreveta obaveztno doooobro ojačaj. Iverica je to. Kad se jednom rasklati možeš je baciti.

Pozdrav i srećan provod u novom krevetu :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slazem se sa metabom, osim sto bih ja tu srednju vertikalu spustio skroz do poda. Tako dobijes oslonac na sredini celom duzinom. Eventualno na dno te vertikale staviti nekoliko onih srafova sa plasticnom kapicom da bi moglo da se podesava posto podovi obicno nisu bas ravni.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

da, dobra ideja da srednju stavim do poda cijelom duzinom. to cu spojiti 2 daske od 2,5cm kao oslonac i na nju 10 cm sirine da podnice sjednu na nju. da, to me zanima da li mi mogu tako izrezati stranicu za ladicu kako je na slici? kako se to kantira? a posto ladica nema nikakve vodilice, nece onda plesati dok se izvlaci?da li bi se onda moglo recimo staviti dvije daske poprecne koje ce glumiti vodilice?
kako da ojacam spojeve na uglovima? mislio sam tiple i oni kutnici za krevete, jel to dosta?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

ropee wrote:ladicu ove veličine radiš sa donjom bazom od iverala sa pet kotačića koji klize po podu . Ladica nije vezana za krevet . Ako ti se ne da izrezivati ladicu , možeš napraviti stranicu kreveta kraću , te onda ladicu sa prednjakom postaviti po cijeloj dužini
Izrezivanje ladice na nacrtani način povlači problem kantiranja otvora. To ćeš morati odraditi ručno. Ladica po cijeloj dužini stranice ti rješava taj problem. Možeš staviti dvije poprečne daske i na njih montirati kuglične vodilice pa ladica neće plesati (ali je ostavi na kotačićima). Kutnici su ti dovoljni, ne trebaš tiple.
Last edited by BILJEŽNIK on 06 Mar 2013 23:00, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

a ako zaoblim rubove na ladici?

Image

da li mi onda mogu i frontu ladice i stranicu kreveta izrezati iz jednog komada? i u tom slucaju bi fronta ladice trebala biti jos dodatno skracivana?koliko mjesta treba biti sa svake strane? da li je dosta 3mm?

metabo, da li je onda veca vjeojatnost da ce se prije krevet rasklimati ako se stavi na nogice? jer onda ipak ima pritisak samo na 4 coska u kojima su nogice, dok ako je cijelim stranicama na podu nema te sile prema dolje. 5 cm je dovoljna visina od poda?
Last edited by ninja on 07 Mar 2013 11:02, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze iz komada na CNC-u, ali 25mm debeo univer tesko da ce moci da prorezu sa 3mm glodalom.
Recimo da se prosece sa 8mm, pa da se iskljuce predrezeri prilikom kantovanja, tako da uz ABS traku debelu 2mm dobijes na kraju zazor od 4, sto bi bilo pirihvatljivo za nesto oavko veliko.

Takodje ako se dobro secam, za spoljasnji luk minimalni poluprecnik za kantovanje je nesto reda 10cm. Za unutrasnji ne znam, ali pretpostavljam da je jos veci. U svakom slucaju raspitaj se prvo tamo gde ti rade.

Ovaj krevet uopste nije celim stranicama na podu, vec samo na ova dva parceta levo i desno od fioke. A i niko ti ne brani da duz one pune stranice i uzglavlja i podnozja stavis po recimo 4 nogice.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Sa strane uzglavlja odvoj fioku 40-50 cm, malo je 27.5 kao sto si predvidio jer ce smetati za otvaranje ako se pored kreveta stavi neki nocni ormaric, komoda isl.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

ninja wrote:a ako zaoblim rubove na ladici?

http://www.zaslike.com/files/6m59oha8dbq9pggj252.jpg

da li mi onda mogu i frontu ladice i stranicu kreveta izrezati iz jednog komada? i u tom slucaju bi fronta ladice trebala biti jos dodatno skracivana?koliko mjesta treba biti sa svake strane? da li je dosta 3mm?

metabo, da li je onda veca vjeojatnost da ce se prije krevet rasklimati ako se stavi na nogice? jer onda ipak ima pritisak samo na 4 coska u kojima su nogice, dok ako je cijelim stranicama na podu nema te sile prema dolje. 5 cm je dovoljna visina od poda?
Ne može iz jednog komada, unutarnji radijus koji se strojno može kantirati daleko je veći od ovog koji si zamislio. Možda je frendu prihvatljivo da se ta bočna stranica napravi iz tri komada: jedan iznad ladice u punoj dužini i dva manja djela pored fronte ladice. Ako je neki tamniji dekor u pitanju, neće se to toliko primijetiti. Ako dižeš krevet od poda, digni ga toliko da se može komotno usisati i obrisati prašina ispod kreveta, 5 cm je premalo.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

3mm lufta na ladici koja se fura po kotačićima po podu , neovisno o krevetu je malo , s druge strane , unutrašnji luk , u biti taj prorez ti nije teško samome kantirat , pa neće ti otpast ruka :oskyldig: , ne može sve strojno . Izrezati na CNC-u ili ako nema cnc-a u okolici ručno ( barem ja tako radim ) i zaljepiti rubnu traku da prati krivine i bok .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

nisam nikad kantirao pa zato neznam kak to ide, a i sjecam se da sam nesto citao da je jako tesko rucno kantirati abs-om. znaci mogli bi mi oni takav radijus izrezati ali bi morao sam kantirati?
ali ako dignem krevet da se ispod moze usisavati onda mi bas i ne moze ici ladica, jer mora biti na jako visokim kotacima a to onda vise nije to. ako iem na ovo da se bocna stranica izreze iz 3 dijela, nadam se da se spoj nece vidjeti. boja koju je odabrao je woodline bijeli u elgradu, svijetlo drvo sa godovima. da li se unutrasnja kutija radi recimo od bijelog iverala 12mm (sve 4 stranice i podnica) i samo se fronta stavi kakva je i bocna stranica kreveta ili kako je najbolje? da li ce biti to dovoljno cvrsto od 12 mm?
Last edited by ninja on 07 Mar 2013 16:31, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Podnica od 12 mm je premalo , a i bočne stranice :oskyldig: , mislim da je najbolje od 18-ice , naravno , unutrašnji dio naravno može biti kakve boje
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply