Molim da mi neko pomogne savetom

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Molim da mi neko pomogne savetom

Post by šarenko »

Inma li dragi prijatelji neko ideju ili iskustva kako da napravim ovakve proreze na ploči. Zapravo ovo što vidite na slici
Razmišljao sam o nekom većem glodalu pa na stolu sa glodalicom ili ??????
Otvor - prorez je 3,5-4 santimetara a između njih je 0.5 santimetara razmak
hvala



Image
Last edited by šarenko on 25 Jul 2012 23:11, edited 1 time in total.
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Najprije ljep pozdrav prijatelju,nije te dosta dugo bilo biće imaš posla oreko glave,inače kako si kako obitelj?
Moram iskoristiti priliku malo da pročavrljamo nema te baš često na forumu.

No ajmo na posao,jel planiraš ploču od šperploče ili nešto drugo?

Meni pada na pamet da ove lukove gore i dolje isječeš sa krunom čini mi se da ima takvog promjera kakav ti treba a onda ostatak odradiš sa frezerom ili sa ubodnom mada ubodna bi ti krzala rubove to znaš i sam.

Ako imaš kakvu malu stupnu bušilicu ili stalak za običnu stavi krunu i isjeci ove krajeve mislim da će tako biti najlakše.

Ovako nešto samo manji promjer ima ih za male pare i to komleta jedan nosač a više kruna mislim više promjera.

http://web-trgovina.profi-al.hr/pila-za ... -za-alate/
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo koje ravno glodalo, sablon i vodeca caura za glodalicu.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Bole i Å trkić poštovanje
i ja sam razmišljao sa stubmom bušolicom i glodalom za šarke , prvo rupe gore i dole pa frezer ali kao da frezerom i glodalom spojim rupe da bude ovako lepo
Bole šta je to čaura za glodalicu ima li slika
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

napraviš šablon sa takvim otvorom, kopirno glodalo u glodalicu i deri :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

ropee wrote:napraviš šablon sa takvim otvorom, kopirno glodalo u glodalicu i deri :prsgore:
pokušavam da pronađem kako izgleda kopir glodalo
može li bar koja slika
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Å arenkoooo , pa ako na stolarskoj radionici nećeš pronać, nećeš nigdje , pazi nigdje :skratta: :skratta: :skratta: ,

pa potrudi se malo , sunce mu žarko , gugl iz jor frend .

Vidi ovo :

http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... itaj&id=56
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

šarenko wrote:Bole i Å trkić poštovanje
i ja sam razmišljao sa stubmom bušolicom i glodalom za šarke , prvo rupe gore i dole pa frezer ali kao da frezerom i glodalom spojim rupe da bude ovako lepo
Bole šta je to čaura za glodalicu ima li slika
Glodalom za šarke promjera 35 mm izbuši rupe kao što si opisao. Zatim povuci liniju od ruba jedne do ruba druge rupe, budi precizan. Ubodnom pilom odsjeci unutarnji višak s nadmjerom 3-4 mm. Zatim postavi ravnu vodilicu na zacrtanu liniju i kopirnim glodalom sa lagerom gore dovrši posao. Pomoći će ti ako na većem komadu ploče prvo napraviš otvore a tek onda je odrežeš na mjeru.
Last edited by BILJEŽNIK on 26 Jul 2012 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

BILJEŽNIK wrote:
šarenko wrote:Bole i Å trkić poštovanje
i ja sam razmišljao sa stubmom bušolicom i glodalom za šarke , prvo rupe gore i dole pa frezer ali kao da frezerom i glodalom spojim rupe da bude ovako lepo
Bole šta je to čaura za glodalicu ima li slika
Glodalom za šarke promjera 35 mm izbuši rupe kao što si opisao. Zatim povuci liniju od ruba jedne do ruba druge rupe, budi precizan. Ubodnom pilom odsjeci unutarnji višak s nadmjerom 3-4 mm. Zatim postavi ravnu vodilicu na zacrtanu liniju i kopirnim glodalom sa lagerom gore dovrši posao. Pomoći će ti ako na većem komadu ploče prvo napraviš otvore a tek onda je odrežeš na mjeru.
danas sam kupio kopirno glodalo sa ležajem na vrhu i polako vežbam nisam nikada radio sa njim
ali ovo mi deluje dosta dobro i kvalitetno kao rešenje s tim što : Da mogu da napravim tako precizan otvor kao šablon ja ne bih tražio pomoć :(

hvala
možda će nko imati još lepše i jednostavnije rešenje :)
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Sve zavisi koja ti je debljina ploce i koliko ti je dobar i jak frezer.Jer ako ti debljina ploce zahteva da bi za jedan rez morao da stelujes vise puta debljinu noza posao ti se komplikuje.Da bi ubodnom testerom odradio na grubo pa u jednom potezu preko sablona ocistio otvor,postoji rizik oosto ti je medju razmak tanak 5mm a neznamo na koliku duzinu seces.Moj ti je savet da se nebi dodatno izlagao trosku da jednostavno potraziz bolje opremljenu radionicu i da ti to odrade...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Никакве рупе и убодне тестере , само шаблон и копирно глодало или копирни прстен .
Брже и боље решење нећеш наћи .
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

stolart wrote:Никакве рупе и убодне тестере , само шаблон и копирно глодало или копирни прстен .
Брже и боље решење нећеш наћи .
e upravo sam izašao iz radionice ( moje)
vežbao sam sa kopir glodalom (kupio od 12mm, samo to sam našaou Kragujevcu) i otprilike da idem na sve od gore navedenog.
Kod majstora sa CNC mašinom uradim kompletne stranice sa otvorima na nešto debljem materijalu , a onda kopir glodalo na mašinu ( frezer mi je na stolu odozdo) poklopim stranu na materijal i polako ....
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
exinterijer
Šegrt
Posts: 39
Joined: 02 Jan 2012 20:58
Location: slavonija

Post by exinterijer »

Ja to radim sa glodalom 52x12mm i na sebi ima ležaj mislim 32mm nisam siguran ima ga za kupiti kod nas u SCH ili Vinski Juraj u Karlovcu.
Cjena prava sitnica 100eur:o.
Ali zato guli drvo kao ludo, jedina mana što glodalo ostavlja za sobom recke i poslje se mora brusiti, ali inače pojede materijal samo tako, a na cnc-u reže hrast 25mm u jenom prolazu i to pomak stroja 6-7 m/min.
Post Reply