velika tracna slajferica

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
mladen popadic
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Apr 2012 15:14
Location: sremska mitrovica

velika tracna slajferica

Post by mladen popadic »

Pozdrav,dali znate od cega da uzmem osovine za valjke i od kog drveta da ih napravim? Za veliku slajfericu posto bi da je napravim.
Last edited by mladen popadic on 25 Apr 2012 13:28, edited 1 time in total.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ja sam ih dosta napravio od blazujke isekao na kvadrate pa polepio da dobijem tocak debljine 150mm. Zatim ostrugao bombirao, da ne spada smirgla. Moja tako radi vec dvadesetak godina.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta je "bombiranje" ?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Profesore mislim da je to smanjivanje precnika nekom "valjku" od sredine prema krajevima. Radi se kod remenica za tanke ravne kaiseve! A sto se tice slajferice mislim da to nije potrebno!
User avatar
mladen popadic
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Apr 2012 15:14
Location: sremska mitrovica

Post by mladen popadic »

A od cega da uradim osovine za valjke i kolki je polu precnik kruga.i koji ste motor stavljali?
User avatar
čvorislav
Precizni šegrt
Posts: 82
Joined: 18 Jan 2010 16:14
Location: Beograd

Post by čvorislav »

Sasa wrote:Profesore mislim da je to smanjivanje precnika nekom "valjku" od sredine prema krajevima. Radi se kod remenica za tanke ravne kaiseve! A sto se tice slajferice mislim da to nije potrebno!
ovo sa obaranjem ivica je objasnio i matias vandel (valjda sam mu dobro preveo prezime :) ) na http://woodgears.ca/bandsaw/crowned_pulleys.html sajtu, kad je pravio svoj bansek (vertikalnu tračnu testeru)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad znam sta je.
Nisam nikada ranije cuo za izraz "bombiranje".
Hmmm, ako se dobro secam na mojoj rucnoj slajferici jedan valjak jeste zaobljen to jest "bombiran". U sustini tako traka ili ravan kais bolje drzi pravac.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

čvorislav wrote:
Sasa wrote:Profesore mislim da je to smanjivanje precnika nekom "valjku" od sredine prema krajevima. Radi se kod remenica za tanke ravne kaiseve! A sto se tice slajferice mislim da to nije potrebno!
ovo sa obaranjem ivica je objasnio i matias vandel (valjda sam mu dobro preveo prezime :) ) na http://woodgears.ca/bandsaw/crowned_pulleys.html sajtu, kad je pravio svoj bansek (vertikalnu tračnu testeru)
Ne znam, nisam citao njegovo objasnjenje, ali sam provjeravao (kad mi je trebalo) na tri banseka od razlicitih proizvodjaca (scm, wadkin, blace) i ni na jednom to nije bilo odradjeno.
Kao ni na fabrickim tracnim slajfericama, a ni na nekim rucne izrade koje sam gledao, tako da mislim da je to nepotrebno!
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Ија за то први пут чујем . Иза израз и за потребу за тиме .
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ne mora se to uraditi ali svaka traka koja je dugacka ako samo malo pobegne iz paraliteta pocece da spada. Sve transportne trake imaju bombirane zavrsetke bas zbog toga i uvek vuku traku na sredinu iako valjci nekad pobegnu iz paraliteta. Skida se stepen i po od ose valjka sa oba kraja i verujte mi nikad ne spada. Ne potenciram da se tako uradi to je stvar slobodne volje ali mislim da je to greska.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja sam stavio one špulne od bakarne žice za vinklovanje radi oko 15 god. bez problema

Image
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

moja slajfarica je fabricka i valjci su aluminijski i "bombirani" a trka je 688 cm duzine i mislim da valjci zbog te duzine trake moraju biti bombirani inace bi traka spadala
Last edited by tishler on 26 Apr 2012 21:57, edited 1 time in total.
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
Post Reply