deciji auto na akumulator

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

deciji auto na akumulator

Post by parketar »

Znam da nije bas za stolarski forum,ali racunam da ima ovde majstora koji znaju nesto o tome.Treba mi savet.Klinac je dobio kola na akumulator u koja idu dva akumulatora od 6v 10 ah vezana da daju 12v zajedno.Predpostavljam posto nisam dobio originalne akumulatore uz njih tako da nisam siguran.Na buksni za akumulator pise 12v tako da sam siguran da je 12v. Moje pitanje je sledece,da li je moguce staviti bilo koji akumulator od 12v bez obzira koliko ima amper casova,naprimer od kola od 55ah posto imam jedan viska pa bih ga iskoristio ako je moguce.Da li ce biti posledica po motoric od kola ako se koristi jaci akumulat
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

taj akumulator nije predviđen za to . Postoje gel akumulatori koji su namijenjeni za potrošnju i duboko pražnjenje - punjenje . Tebi je za ovo potreban akumulator 12V cca 6 - 10A . Cjenovno se kreće oko 25 - 30 € .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Zaboravih,

akumulator sa auta nikako nije preporučljivo staviti zbog mogućnosti ozlijeda uzrokovanih težinom , ili curenjem kiseline u slučaju prevrtanja .

Moje kćerke imaju motor Quad na baterije i jedna se prevrnula u grmlje , a druga u ruže :skratta: :skratta: , tako da znam o čemu pričam .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

parketar wrote:Moje pitanje je sledece,da li je moguce staviti bilo koji akumulator od 12v bez obzira koliko ima amper casova,naprimer od kola od 55ah posto imam jedan viska pa bih ga iskoristio ako je moguce.Da li ce biti posledica po motoric od kola ako se koristi jaci akumulat
Ne bi trebalo biti posljedica po motorčić. Taj akumulator bi trebao izdržati (teoretski) 5,5 puta dulje isti taj teret. Naravno, ako zanemarimo preduboko pražnjenje. No ne mora se preduboko prazniti. Ako može stati u prostor predviđen za akumulator, probaj.

E sad ovo što kaže Ropee o kiselini je druga priča. Na to treba pripaziti.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Akumulator od 55Ah je i podosta težak , a motorčić za pokretanje ovakvih autića je veličine elektromotora bušilice od cca 150W .
No, najopasnije je izlijevanje kiseline , ja se sa tim ne bih igrao .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
čvorislav
Precizni šegrt
Posts: 82
Joined: 18 Jan 2010 16:14
Location: Beograd

Post by čvorislav »

ropee wrote:taj akumulator nije predviđen za to . Postoje gel akumulatori koji su namijenjeni za potrošnju i duboko pražnjenje - punjenje . Tebi je za ovo potreban akumulator 12V cca 6 - 10A . Cjenovno se kreće oko 25 - 30 € .
osim čeličnih koji mogu da bez posledica istrpe duboko pražnjenje, ni gel ni klasične otvorene olovne baterije se ne smeju duboko prazniti da ne bi došlo do oštećenja ćelija ili čak obrtanja polariteta u njima. klasične ne smeju ići ispod 1,8 V za desetosatnu struju, a za petosatnu struju ne smeju ići ispod 1,7 V (ili malo niže). i za hermetičke važi to isto.

gel baterije imaju sigurnosni čep na koji (u slučaju pregrevanja ili prejakog punjena) mogu da izbace deo naglo oslobodjenog gasa. drugim rečima - treba ih puniti nižim strujama od klasičnih olovnih.
zgodne su jer je šansa da se nešto iz njih prolije (elektrolit) neznatna, pa se dosta koriste tamo gde bi izlivanje elktrolita bilo štetno.

za autić tog tipa ili naći dve original baterije od 6 V (ima ih i u skuterima do 50 kubika, za startovanje) ili neki sličan akumulator od 12 V. u svakom slučaju, laganije punjenje praznih hermetičkih akumulatora će im produžiti vek.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Image

Uploaded with ..us

evo ja prodajem ovakve , koštaju 180 kn , cca 24€
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply