Stolarija kao hobi...

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Postovani "Profo",

Postoji li neka literatura o tehnikama i koji alat koristiti u kojim situacijama, a da mi moze biti dostupna?

Po mogucstvu na sprskom ili engleskom.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Da vas sve pozdravim i da pokušam malo da pomognem.
Bavim se duborezom već par godina. Amaterski naravno, u slobodno vreme ali to ne menja bitno na stvari kada je alat i materijal u pitanju. Oštar alat je neophodan bez obzira da li radiš amaterski ili profi. E tu dolazi do problema. Kao što MBole reče nemoguće je kod nas naći kvalitetan alat za duborez. Kad kažem kvalitetan mislim na alat koji se može naoštriti. Najpovoljnija varijanta koju sam ja kod nas pronašao je set nekih dleta od 12 komada, ali to nisu dleta za duborez, nago za neki linorez ili tako nešto i izrađena su od nekog tankog materijala koji liči na čelični lim. Malih su dimenzija i veoma lako i dobro se oštre, ali se i brzo tupe. Takođe bitna stvar kod duboreza je i oštrenje alata koje ti je podjednako bitno koliko i sama tehnika duborezanja. Drugim rečima ako ne umeš da naoštriš alat nemožeš ništa da uradiš ma koliko imao talenta , znanja ili kako se to već zove. Tu opet nastaje problem jer neće naći brusni kamen za oštrenja finih granulacija, pa ćeš morati da se snalaziš sa raznoraznim šmirglama koje opet nisu nekog kvaliteta. Sve ove probleme uvećaj puta dva ako nisi iz Beograda jer i ako nešto uopšte od svega ovoga može da se nađe, naći će se u Beogradu, u unutrašnjosti teško. Å to se tiče drveta lipa je meka i zgodna za obradu ali ume i ona da se zacepi, bolji je javor. U principu traži drvo sa što većom gustinom, koje ima zrnastu strukturu. Bolje je da bude tvrdo nego da bude meko ali da se cepa. nisam te mnogo ohrabrio ali ako imaš jaku volju da se baviš ovim zanatom onda ćeš već naći i načina da prebrodiš sve ove probleme. Å to se tiče literature ona ti neće mnogo pomoći, jedini način je dleto u ruke i što više deljanja i oštrenja. Na kraju sve to dođe na svoje.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

literatura ti ništa ne znači

a ove autiće možeš da napraviši od bilo kog drveta ako hoćeš baš jako da ih napraviš samo će vreme izrade trajati zavisno od vrste drveta

treba ti za izradu prvo neki bandsaw ili nansek da grubo isečeš oblik autića
posle nastupaju dleta prvo poluokruglo snjim se sve grubo odradi pa ide finiš sa ravnim dletom i V dletom
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Coveku ipak treba nesto od cega ce da pocne, posto koliko vidim iz ovih postova za sad ima samo dobru volju (sto je najvaznije), a znanje ozbiljno skripi.

Nesto literature ima da se nadje na netu. Potrazi Art of Woodworking seriju za pocetak.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja sam svoj prvi rad radio sa brisom i jednim ravnim dletom od 6mm u trešnji radio reljef
patio se nedelju dana iskasapio se do kostiju na par mesta ukućani hteli u ludaru da me smeste
i to mi najdraži komad stoji u radioni na poćčasnom mestu

ima na yotubu možeš naći o tehnikama ili ima cd
,,woodcarvig for beginer,,tu jedan lik lepo objašnjava sve tehnike i pokazuje kako se koji alat koristi
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Najbitnije je da ne odustaješ iz prve. Neće to ići tako glatko kao što ćeš videti na nekom snimku ili u nekoj knjizi. Ima tu dosta da se zapne, a ako se pretera onda mora ponovo. U principu nema tu mnogo matematike. Moraš da znaš šta hoćeš, oštar alat ( potraži malo, dleta o kojima sam malopre pisao kupio sam u metrou i koštala su 250 dinara za set od 12 komada. Za početak će ti završiti posao, a i ne samo za početak), i udri dok ne napraviš to što hoćeš. Ako odmah odustaneš ni drugi put neće biti bolje. Zato samo guraj a svaki naredni komad biće ti sve bolji i bolji.
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Hvala na savetima, istina je da mi je znanje ravno nuli, ali jaka volja je pola posla.

Mislim da bih sa manjim dletima mnogo lakse rukovao... Jeste da cu ih brze trositi jer su im manji jezici, ali nisu toliko ni skupi ili gresim?

Moze li neko da postavi (link-sliku) da vidim kako izgleda taj reljef-mislim kako se radi.

hvala svima punona iscrpnim komentarima
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LaW5aH64azQ[/youtube]
ovako nekako
Last edited by peradetlic on 26 Jan 2012 13:22, edited 1 time in total.
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

imaš tu još klipova ali dok ne osetiš pod svojom rukom to je najbolja škola

možeš dlate praviti od starih turpija dosta dobro mogu poslužiti




nekad može u wobiju da se naleti na luksova dleta ovi što su ih uzeli kažu da su dosta dobra oko 8000din. je koštala garnitura zadnji put kad je bilo da se kupi
za sve je kriv Toma Sojer
Post Reply