Stolarija kao hobi...

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Stolarija kao hobi...

Post by doktorinho87 »

Postovani stolari, iskusni i neiskusni. Dobro bi mi dosla pomoc oko literature ili nekog vaseg saveta iz kojeg bih mogao nesto nauciti. Naime vec duze vreme me privlaci obrada drveta. Tako da bi moje prvo pitanje recimo bilo :

Koje je drvo najbolje za rezbarenje ?

unapred zahvalan na svim savetima
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Dobrodošao doktorinho87 ,

za rezbarenje možeš koristiti sve vrste drva, u zavisnosti što želiš napraviti .

Najlakše za obradu je Lipovo drvo .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Bolje vas nasao, veliko mi je zadovoljstvo biti na ovakvom forumu za koji nisam verovao da postoji :D

Negde sam vec procitao da preporucuju i orah pored gore pomenute lipe. Posto bih ja rezbario, sta znam: automobile, kamione, neke zivotinje, stvarcice ...? Da li se to drvo kupuje kao kocka stranice lupicu, 20cm koju cu da rezbarim, ili drugacije?

Mozda bude glupih pitanja ne zamerite.
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Ako sam te dobro razumeo, ti bi pravio makete automobila, kamiona.... dimenzija priblizno 20x20x20cm.
Osim ako ne nadjes neki panj pribliznih dimenzija, moraces kupis daske i da ih lepis...
Drvo se kupuje u vec isecenim daskama, sirine 15cm-20cm, debljine 2,5-5cm, i duzine 1m,1,5m,2m.... tako kupljene daske su neobradjene, povrsina im je gruba sa tragovima od testere prljavstinom itd. ivice mogu biti ravne ili sa korom.
Tako da ako zelis da dobijes kocku 20x20x20 moras negde (kod nekog stolara ili na stovaristu gde i kupujes daske) da obradis povrsinu daske na abrihteru i dihtu kako bi dobio glatku povrsinu koju je moguce lepiti.
Dakle obradjenu dasku lepis kao sto bi pravio sendvic red daske, red lepka za drvo sve do visine od 20cm onda takav sendvic stegnes stolarskim stegama i ostavis preko noci.
Za pocetnika Lipa je mnogo lepse i lakse drvo za rezbarenje, mekano je i lako se obradjuje. Orah za rezbarenje je skup jer se preporucuje najkvalitetniji orah za tako nesto.

Dobro nam dosao, pitaj slobodno, nema glupih pitanja samo glupih odgovora (kao sto je i ovaj moj)
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Obzirom da ne zivim u velikom gradu i lipe ima u mojoj ololini kao generalno dosta drveca (sto mi je posebno drago), koristio ih panj koji bi sekao na tu dimenziju. E sad, da li mogu tu kocku dobijenu secenjem panja da uglacam pomocu smirgle - vibracione brusilice, ako ne nadjem nekog abrihter?

Da li ta lipa mora biti prosusena pre rezbarenja?
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Naravno da moze i tako, testerom se svede na zeljenu dimenziju, malo vibraciona malo smirgla...

Drvo treba da se prosusi do 10-15% vlaznosit (nekoliko meseci za panj), samo panjevi imaju jednu nezgodnu tendenciju da prilikom susenja pucaju, javljaju se pukotine duz godova. Tako nesto bez skupih i komplikovanih tehnika je tesko spreciti ali sistemom i corava koka ubode neko zrno iseci vise takvih panjeva pa ce valjda neki biti OK.

Drvo na trazenu meru svodis tek kada je potpuno suvo.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Au majku mu... Znaci ipak je bolje kupiti tu dasku 100x20x2.5 [cm] - moze li se znati kolko je cena ?
pa cu da isecem na 20 cm, prelepim i na stegu.
Koji lepak da koristim?
Jel dovoljno na stegu preko noci?
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Cena 1m3 (1 metar kubni) lipe je 350Eur
ili u prevodu 500din-1000din za dasku.

Koristis bilo koji lepak za drvo... (namazati obe strane koje se lepe, visak neka ti iscuri, vodi racuna nemas mnogo vremena...)
Na 2 do 4 stege preko noci ako nemas toliko stega snadji se.... 10 cigli,
kada budes stezao u stegu daske namazane lepkom se klizaju kao da su podmazane i hoce da beze tako da je pozeljno staviti stege i bocno kako bi se sprecilo pomeranje levo desno..... ja sam to naucio na tezi nacin.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

E sad jos jedno pitanje ili mozda dva.

Kako bi se zvalo ovo sto bih radio? da li i to spada u duborez ili je to nesto sasvim drugo?
Bilo bi lose da me neko pita, a da ne znam da mu odgovorim!

A sto se tice alata? Da li je ovo dovoljno za ovaj sport? :)

http://www.limundo.com/originalslika-7007160.jpg (ovo nije reklama)
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Sto se alata tice od neceg moras da pocnes, svakako da to nije dovoljno, jer alata nikad dosta i sam ces provaliti sta ti treba, ja bih dodao modelarsku testericu uz ovaj osnovni set.
Cuvaj prste, nabavi rukavice, nemoj da ti prsti budu na putu dleta! Najvaznije je da naucis da ostris alat to ce ti trebati svaki dan

Ako sam te dobro razumeo to sto ti pravis je vise spada u modelarstvo samo od drveta, ili iracke od drveta.

Pronadji na YouTube-u kako to ljudi radi i sta koriste kako se ostre dleta za duborez. Trazi: Wood carving, wood toy makeing.... i sl.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ta dleta su više za ukras nego za rad

nije mi jasno dal ti hoćeš da rezbariš ili da praviš igračke od drveta imaš ovde na forumu člana jololla koji pravi ovako nešto
viewtopic.php?id=3302
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Recimo kao bubica na slici... Iz jednog dela bi bila cela figura. ali sa dosta detalja. Verovatno previse ambiciozno za pocetnika, ali odmah vola za rogove pa kako bude!!! :)

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... hNiSn9IRTw
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

pa jeste malo ambiciozno
a sto se tice gradje imas dva tri jaka stovarista kod tebe u sabcu sutra cu iz firme da ti posaljem kontakte nemam ih ovde kod mene
imaju sve i svasta od gradje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je za pocetak daleko bolje da krenes od nekog reljefa, a ne od trodimenzionalne figure.
Najpre naucices osnovne tehnike, ono sto uradis moze da bude i lep ukras ili detalj za neki namestaj...

Kao sto su ti vec pomenuli, kreni od lipe posto je ona najlaksa za rad.
Sledece drvo na spisku je javor. Gust, prilicno ravnomerno se sece u svim pravcima (naravno koliko je to moguce za drvo).
Orah je prilicno zaguljen, voli da se zacepi, a koristi se prvenstveno zato sto se detalji uklapaju u neki namestaj ili zbog lepe sare.

Iole kvalitetan alat za duborez je kod nas dosta tesko, to jest skoro nemoguce pronaci. Ono sto se nudi po radnjama, nije proslo pored alata za duborez. Da te odmah upozorim kvalitetan je skup ko otrov. Mozda najbolje resenje je da nadjes nekog kovaca koji ce to da ti napravi.
Alat za duborez mora da bude ostar kao brijac. Ali bukvalno kao brijac. Puno poteza se izvodi popreko na godove ili mesano pocne uzduz a zavrsi popreko, i samo perfektno naostren alat moze to da izvede a da ne zacepi, izdrlja...

Nadalje bice ti neophodna nekakva stega (postoje posebne za tu namenu), a za pocetak moze da posluzi i neka od jednostavnih koja moze da se okrece oko kugle tako da moze da se postavi pod raznim uglovima (ima ih recimo u woby-ju). Komad koji obradjujes zasrafis ili zalepis dvostruko lepljivom trakom na neku letvicu, letvicu stegnes i teraj.
User avatar
doktorinho87
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 25 Jan 2012 14:15
Location: Šabac

Post by doktorinho87 »

Esad mi recite. Za ovaj rad koristiti dleta ili neki jos neki alat?

Moram da objavim da sam nasao jako dobar post, odusevljen sam!!!Jos jednom svaka cast

samo bih se ja trudio da sve bude u komadu, bez sastavnih delova.

http://stolarskaradionica.com/forum/vie ... d=3254&p=1
Post Reply