Lepljenje pleksiglasa

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
malli
Majstor početnik
Posts: 105
Joined: 03 Jun 2011 23:18
Location: Indjija

Lepljenje pleksiglasa

Post by malli »

Da li mogu i sa čim da zalepim dva pleksiglasa po 4 mm i dobijem jedan od 8 mm. Da li bi u obzir došao Neostik ili bi on nagrizao.

Dali je to neko radio (iskustva).

Image

Unapred hvala. :forbryllad:
Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Да ли ти је велики проблем да купиш толики комад дебљине 8 мм?
Велики проблем у таквом лепљењу је да истераш све мехуре и мехуриће ваздуха између плоча.
Ако ипак решиш да лепиш мораш наћи која апотека сада продаје хлороформ и да покушаш да га купиш. Кажем да покушаш јер сам некад давно потписивао гомилу изјава да га нећу злоупотребити. Ситни опиљци клирита се истопе у хлороформу и то је најбољи лепак. Потпуно је безбојно и не може се одлепити - као да је један комад.
Понављам, паметније је да купиш или покушаш да уз неку доплату замениш то што имаш за оно што ти треба.
Кад идеш за Земун аутопутем код семафора за Земун-поље скрени лево и одмах иза семафора десно. ту је фирма која ради свашта од клирита 8илити плексигласа) па пробај.
Галеникина продавница је на око 300 метара од земунске болнице преко семафора узбрдо. Чини ми се да се тајдео зове Житни трг ал нисам баш сигуран - има овде земуњара па нек' ме исправе ако грешим
Дођох, видех, побледех
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

Post by dusanissimmus »

znam da je ovo lepak za klirit plexi i slicne materijale...
http://www.acrylictech.com.au/Acrifix-192.html
tobica od 100 grama kosta ispod 1000 dinara (10e)
e sad moguda pitam druga, koji izradjuje reklame kako se ponasa ali mozete i da proguglate, jer ja ne mogu da ga sad odmah pitam...
i da, znam gde ima da se kupi...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ako ne nabaviš deblje komade i/ili ako ne pronađeš hloroform, kao što ti je posavetovao Sloba, pokušaj sa acetonom - njega sigurno imaš u okruženju. Ideja je da se lepi RASTVARANJEM/TOPLJENJEM. Jedini problem je što mora da se radi jako brzo :groota:
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Ja sam htio predložiti topkjenje površina koje će lijepiti fenom ali dok rastopi površinu da se može slijepiti dotle će i ostatak ploče omekšati pa ništa od toga
Ovo s acetonom bi bilo dobro samo bi morao namazati tanki film ravnomjerno po cijeloj površini. Pretpostavljam. Nikad nisam to radio.
Samo da li bi nakon takvog lijepljenja materijal ostao proziran?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Само са хлороформом остаје потпуно провидно. Ако не треба провидност може и нитро разређивач (јефтинији од ацетона а направи исто ср**е)
Дођох, видех, побледех
User avatar
slavne
Šegrt
Posts: 44
Joined: 23 Jun 2011 13:00
Location: Velika Plana
Contact:

Post by slavne »

Тема јесте стара али је увек актуелна.
Од фирме Туплех набавио сам плексиглас/клирит са ознаком
PMMA CN b/b 3mm 2050x3050 Tu-Cryl I3 1000675
Проверио сам горње наводе у коментарима, који саветују нитро разређивач или ацетон за лепљење овог материјала. Када је у питању материјал који сам ја купио, ови коментари су НЕТАЧНИили постоји нека посебнија процедура.
Last edited by slavne on 06 May 2021 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Moze sigurno ali moras biti malo tvrdoglaviji od akrila.
Mozes nabaviti metilen hlorid, njime lepe reklame i slicno ali koriste i cianoakrilate ili toplotu.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Za lepljenje klirita "reklamdžije" ne koriste toplotu. Toplota se koristi za termo oblikovanje.
Za lepljenje, kao što je već napisano, hlorofotm ili metilen hlorid. I u jednu i drugu hemiju se mogu dodati opiljci pleksuja da bi se dobio "lepak".
Svi ostali rastvarači/odmašćivači su samo uzaludno trošenje vremena.

A i pleksija ima 2 vrste: Liveni (cast) i Izvlačeni (extruded). Razlikuju se.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Postoji nekoliko primera kada se koristi bas toplota za spajanja i naravno da moze da se spaja grejanjem
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Primer?
Gde je?
Predpostavljam da se Extruded, eventualno može spajati grejanjem, uz strogo kontrolisanu temperaturu.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam gledao proces spajanja 10ak elemenata u jednu "kutijicu sa pregradama". Oni to greju nekakvim laserom ali mi je covek koji vodi tu proizvodnju pricao da su prvih meseci posla grejali krajnje primitivnom metodom sa zagrejanim uljem ispod membrane i prilagodjenim sablonima. Greju se obe povrsine, prilicno dugo (minuti su u pitanju) i samo pritisne.
Za proces izrade samog materijala, ja sam mislio da je sastav isti. Verovatno nisam u pravu
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Svojevremeno sam nesto lepio klirit, ako se dobro secam "kljunove" na voblerima za pecanje, klirit je bio galenika, koliko se secam, skrckao sam komadice u flasicu, sipao aceton, i onda "dodjes sutra". Mada, nije mu bila osnovna namena da zalepi materijal za materijal (pleksi za drvo/lakirano/impregnirano drvo), nego sam pravi na fazon kao sto zubar napravi komoricu za plombu na kljovama - prakticno kao da nalijes, pa ne moze da ispadne. Dakle vise kao ispuna koja ce ipak da uhvati i to parce klirita. I taj deo je sasvim ok., a sam klirit nije dobar za te kljunove, narocito ako su veci, posto mu se krtost vrlo povecava sa padom temperature, pa se vrlo lako lomi kad je voda 'ladna. *bas kupih pre par dana u krusevcu od nekog ortaka neke polikarbonatne kljunice, nisam jos napravio seriju voblercica - al' deluju mi dobro (mnogo jace).
Uglavnom, Slavne mogu da pitam ortaka reklamatora - nije moguce proci beogradom i ne videti bas onako gomiletinu kojecega sto je on (a i ja :) ) radio, mislim, nije mu primarno rad sa kliritom, al' ako ima fora za neko kul lepljenje, moguce da zna, ili da zna ko zna.
regularan tip skroz
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Reklamatori:
https://www.facebook.com/Studio-22-382174475188261/
http://www.quadrium.rs/
sa kojima sarađujem :)

Zato ne prdim u prazno kada sam napisao čime se lepi klirit.
Last edited by ZASto on 08 May 2021 18:37, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ovi drugi su bili bas dobra ekipa dok se nisu delimicno razisli...kad smo kod prdenja u prazno :D
Post Reply