Hobby radni sto

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam pravio sam drvene, a imam i fabricke.
Nisam bas siguran da igde mogu da se kupe. Fakat... nisam ni trazio.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Image

Sto je napokon pristigao i mogu reci sa sam zadovoljan, jedini plasticni delovi su rucice stege(mada i tu samo oplata, unutra je metal), kao i sami krajevi nogica, vidim da noviji modeli imaju neke plasticne delove kod preklapanja nogu, ovde je i to reseno bez plstike. Ostaje temeljno ciscenje, malo da zafrabam nogare i zatim sledi dodatna daska odozgo zarad povecanja radne povrsine. Sta se pokazalo kao najbolje resenje dostupno kod nas uzevsi u obzir ulozeno dobijeno, neka sper ploca, deo kuhinjske radne ploce, neka treca opcija?
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Kod "novijih" serija (ako se novije mogu nazvati one proizvedene od sredine sedamdesetih godina prošlog stoleća) ti fiksatori nogica su od plastike i to je jedna od prvih stvari koje su promenili u proizvodnji. Razlog je cena i pojednostavljenje proizvodnog procesa. Vremenom se pokazalo da je i to i najveća slabost jer posle decenija plastika izgubi elastičnost i postane krta tako da će te retko videti čitave te fiksatore u beloj boji (prve serije su imale bele fiksatore) kasnije se rade od crne plastike.
Prvobitni dizajn je bio profil od elastičnog čeličnog lima i ako takav imate na svom Workmate to je bukvalno neuništivo.

Image

Po stranim forumima koji se bave ovom tematikom izražava se čuđenje zašto je Black&Dacker srozao brend Workmate na nivo jeftine kineske konfekcije. To se posebno odnosi na prestanak proizvodnje modela 2000 koji se smatra jednim od najuspešnijih dizajna.
Logika korporativnog biznisa masovne proizvodnje je očigledno različita od želja manjeg broja entuzijasta koji bi rado platili višestruko veću cenu za nekadašnji kvalitet.
Last edited by yaki on 06 Sep 2020 09:58, edited 1 time in total.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Nemam tu plastiku na mojoj verziji, lim kod mene. Type 04, made in Ireland.
Dosta je vremena proveo u nizem polozaju bez nogara izgleda pa je farba zaguljena na par mesta i ima blage povrsinske korozije, to cu ovih dana da saniram, samo treba negde iskopati ovu lepu nijansu plave.

Mbole kako bih najlakse napravio rucnim alatom vice dogs?

Inace stolom sam zadovoljan, ovih dana sluzio i kao postolje za ger, i kao stega za metalne profile koje sam brusio, dosta zgodno a ne zauzima prostor sa kojim kuburim. Jedino bih voleo da je 10ak cm vislji, sa mojih 185cm visine prilicno sam pogrbljen, videcu da odsrafim fabricke nozice i improvizujem nesto vislje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Poneses dasku tvrdog drveta i svratis na pivo :)
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Ha, može i tako, kada budem išao do majstor Slavka za plin u Batajnicu, najavljujem se :-D
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Lik je snimio video uputstvo kako se Bench Dog stavlja u rupu :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aRZTKF5tWbs[/youtube]
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Pojavio se novi sajt za poštovaoce Workmate kulta :)

https://h-frame.weebly.com/
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Brunelovska konstrukcija nogara na Workmate 79-01 Type E, umetničko delo industrijskog dizajna :)

Image

Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Nije baš morao ovoliko da lakira tu dasku ali lepo se vidi koliku radnu površinu je moguće napraviti na Workmate stolu i koliko čvrsta ta kompozicija može da bude.

http://www.youtube.com/watch?v=WcxeCWI_ ... e=emb_logo
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Pominjah ranije da postoje kolekcionari koji su posvećeni hobiju skupljanja i restauracije Workmate stolova, posebno onih starijih serija sa aluminijumskim H ramom. Na forumima se vode prave rasprave o najsitnijim varijacijama i razlikama u pojedinim serijama proizvodnje.
Ovo je jedna od poslednjih prikazanih kolekcija koje se prezentuju na ovom forumu.

https://www.garagejournal.com/forum/sho ... 36&page=86


Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Nije pravi Black&Decker Workmate ali je interesantna ideja kao i profi alat koji ovaj lik koristi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zUIdoNOO6zM[/youtube]
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Samo da se pohvalim. Kupio nov ne otpakovan sto iz 1990 kako što vidite na računu.
Image

Image

Image
Last edited by servent on 26 Jan 2021 15:57, edited 1 time in total.
Post Reply