Page 1 of 1

Ploca od punog drveta-problem

Posted: 19 Oct 2011 15:17
by Nix
Pozdrav svima na forumu.:)

Nov sam sam na furumu ali već neko vrijeme pratim isti i prije svega želim pohvaliti ideju, forumaše i moderatore jer se zaista može čuti dosta korisnog i naučiti mnogo toga, svaka čast.

Nisam siguran da li je o ovome već bilo riječi ali ja nisam uspio pronaći nešto slično. Pravio sam klub sto i trpezarijski sto od masiva (parene bukve) i ploča je od istg drveta, drvo je suvo od 7-8% ploča je od štafni ulijepljenih u širini od 9-10cm i ušrafljena sa donje strane u ram koji je okružuje. Stolovi su išmirglani i iskitovani ali kako je bilo promjene u vremenu ploča je počela „raditi“ tako da je prvo izbacila kit iz pukotina a kasnije otvorila spojeve toliko da mi sada treba prilična količina kita da zatvorim rupe. Prilikom izrade ploča je provučena na frzer glavu za spajanje profil-kontra profil i ulijepljena ali nije ofarbana i lakirana. Nemam iskustava sa bukvom čuo sam da „radi“ ali sam mislio da hemijski proces prilikom parenja zaustavlja promjenu. Postoji li mogućnost da se nakon farbanja i lakiranja ovo zaustavi jer će drvo biti otporno na spoljne uticaje???
Molim Vas za pomoć kako da riješim ovaj problem i kao da mi kažete gdje sam napravio grešku kako je nebih ponovio.
Hvala unaprijed svima.

Posted: 19 Oct 2011 17:36
by maricaiivica
podebljaj ti to jos jednom plocom MDF-a furniranog, nema boljeg resenja.

Posted: 19 Oct 2011 19:21
by Sasa
Imas o tome vec pisano!

Ukratko: problem je u sarafima sa kojima si sarafio plocu za sarg(suknjicu) na kracoj strani stola, jer oni ne dozvoljavaju da se daske zajedno sire i skupljaju to se resava sa jednom letvom spojenom za plocu sa "lastinim repom" i jednim sarafom na sredini!

Lakiranje (opet ukratko): Kod drvenih ploca moras lakirati donju stranu (koja se ne gleda pa svi "stede" na njoj) ploce isto kao i gornju (vidnu)! U suprotnom te dvije povrsine razlicito reagoju na spoljasnje uticaje i ploca se krivi tj. podizu se krajevi kad se povecava vlaznost ili se podize sredina ploce kad se smanjuje vlaznost drveta.

Posted: 19 Oct 2011 19:25
by Sasa
maricaiivica wrote:podebljaj ti to jos jednom plocom MDF-a furniranog, nema boljeg resenja.
Ovo ti definitivno nije rjesenje problema! Pa svi znamo da od sirenja bukovog drveta i stijene pucaju, a kako ce onda to MDF da zadrzi!

Ako se ipak odlucis za MDF, onda obavezno skini drvenu plocu!

Posted: 19 Oct 2011 20:54
by Nix
I ja sam razmišljao o tome da na kraju stavim furnirani MDF i to je ono krajnje rešenje ali je poenta da zadržim ploču od punog drveta. Skidanje ploče je skoro nemoguće jer je lijepljena i šrafljena tako da bi to bilo jako teško. Ovo za lak je jako korisno i sigurno ću to primijeniti. Trošak od 100-200 grama laka je ništa u odnosu na reklamaciju koju sjutra možeš da imaš
Saša molim te možeš li mi pojasniti ovo za letvu i lastin rep kako si mislio da je spojim.
Hvala vam na brzom odgovoru.
Ovo je šema stola:
Image

Posted: 19 Oct 2011 22:22
by BILJEŽNIK
Iz mog skromnog iskustva: ne razumijem od kuda kitane pukotine u masivnoj ploči? Prilikom lameliranja spojevi elemenata trebaju savršeno pristajati kako bi ljepljenjem u preši dobili kompaktnu ploču. Drugo što mi pada na pamet je da glodala za profil i kontra profil možda nisu kompatibilna pa se javlje preveliki zazor u utoru. I na kraju, jesi li vodio računa o smjeru godova u presjeku prilikom sastavljanja ploče kako bi neutralizirao sile uvijanja? Parena bukva suhoće koju si naveo, ukoliko je propisno obrađena, ne bi smjela toliko odraditi. Kolika je debljina te ploče?

Posted: 20 Oct 2011 00:07
by Nix
Nije ni meni jasno, sa hrastom i jasenom mi se ovo nije dešavalo. Ploča radi na spojevima između poprečnih štafni, nije bilo savršenog nalijeganja pa je taj zazor popunjen i sada tu radi i to na promjenu vremena kada je bura otvara se spoj kod ploče kada je jugo izbacuje kit napolje. Ploča je debljine 20mm. Mislim da je Sasa upravu za sarafe kao i da je moguće rešenje problema lakiranje jer će blokirati spoljne uticaje.
Å ta vi mislite?

Posted: 20 Oct 2011 00:21
by maricaiivica
Ovo sa srafovima nisam znao, ja ipak nisam stolar :) Odlicno resenje! Kod centralnog grejanja u stanu je ovo sirenje i skupljanje jos izrazenije i mislim gotovo nemoguce resiti. Ili opet gresim?

Posted: 20 Oct 2011 02:46
by mbole
Problem je samo u tome sto si plocu kruto zasrafio i jos zalepio za suknjicu.

Drvo radi po preko na godove daleko vise nego uzduzno.
Tvoja ploca hoce da se rasiri popreko za recimo 5mm, ali suknjica kojoj su vlakna uzduz hoce samo za recimo 1mm. Posto su kruto spojene, nesto mora da popusti, a popustice uvek popreko na vlakna, to jest ploca.
Kada se radi sa drvetom, svaki spoj poprecno/uzduzno mora da bude "slobodan".

Kod stolova se to resava na vise nacina.
Najjednostavniji je da na suknjicu sa unutrasnje strane prisrafis/zalepis 4 drvene kockice, ili u uglovima napravis kosnike. Kroz njih busis vertikalne rupe koje su dosta vece od precnika srafa (ako je sraf recimo 5mm, busis rupu od 10mm), ili pravis "slic" to jest ovalnu rupu tako da duzina slica ide popreko na vlakna ploce. Moguce je ovo uraditi i na samoj suknjici ako je dovoljno debela. Koliko tacno treba da bude rupa veca savisi od dimenzija stola. Sto siri sto to veca razlika u precniku. Sada kroz te siroke rupe srafis plocu (naravno stavis neku podlosku pod glavu srafa). Ni slucajno ne lepis plocu za suknjicu.
Na ovaj nacin ploca i suknjica mogu nezavisno da se sire i skupljaju.

Postoji jos resenja, ovo je najprostije. Imas takozvane "osmice" koje su u sustini obicno parce debljeg lima sa dve rupe. Kroz jednu srafis za suknjicu, kroz drugu za plocu. Mozes da pravis uzduzni lastin rep ko sto ti je sasa rekao, i to je jako kvalitetno ali dosta slozeno resenje.

E sad, sve ovo zahteva jos jednu stvar, a to je da konstrukcija suknjice i nogu, bude sama za sebe dovoljno cvrsta i kruta i kada ploca nije spojena, posto su to u sustini dva potpuno odvojena dela.

Sad gledam, i ovako kako si lepio daske je najgora moguca varijanta. Dobio si najvecu dimenziju popreko na vlakna, to jest napravio si plocu koja ce maksimalno moguce da se siri i skuplja sa promenom vlage. Ako je ikako moguce daske treba slepljivati tako da vlakna idu duz najvece dimenzije, znaci pod 90 stepeni u odnosu na ovo sto si nacrtao. Ako nije (estetski zahtevi recimo), onda moras racunati na vece sirenje i skupljanje i praviti vece sliceve ili rupe, ili koristiti lastin rep.

Lakiranje ti nece u potpunosti resiti problem, samo ce ga ublaziti jer i tada ce biti sirenja i skupljanja samo manje. Lak ne "zablindira" drvo u potpunosti.

Posted: 20 Oct 2011 10:44
by Nix
Svak cast mbole ovo je bilo iscrpno, ipak si PROFESOR!
Hvala puno na pomoci svima, mislim da cu spasiti sto se spasiti moze.

Posted: 22 Nov 2011 18:40
by Nix
Postoji li na forumu ili na netu (neka skripta) koja detaljno objašnjava slaganje godova u poprečnom peseku - spajanje dasaka?

Posted: 23 Nov 2011 11:33
by Nikola

Posted: 23 Nov 2011 15:08
by Nix
Hvala