Cetke

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
noob
Šegrt
Posts: 21
Joined: 28 Mar 2011 17:25

Cetke

Post by noob »

Moze li me neko uputiti na temu o cetkama? Koje su dobre i kako se odrzavaju tj. ciste? Trazio sam po formu ali mozda nisam dobro formulisao pitanje pa i nisam imao mnogo uspeha...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nismo bas mnogo pricali o tome koliko se secam.
Tema je interesantna, pa sam je izdvojio.
User avatar
noob
Šegrt
Posts: 21
Joined: 28 Mar 2011 17:25

Post by noob »

Ja sam nesto procitao iz laorusse-ve enciklopedije Sam svoj majstor, vazno je da su od svinjske dlake i da su zasticene materijalom koji nerdja (onaj metal koji prekriva drvo i vlakna cetke). Sto se tice odrzavanja za sad nisam, nasao nista ali cu potraziti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice ciscenja, koristim recept koji sam negde procitao jos pre 20-tak (mozda i vise) godina.
Sta ti treba:
1. Stare novine
2. Krpa
3. Plitka posuda (poklopac od konzerve boje recimo)
4. Razredjivac naravno prema boji koju si koristio
5. Sapun
6. Cesma

1. Prvo krenes da "bojis" stare novine. Pritiskas malo vise, i svaki pokret pravis po cistom delu novina, kako bi sto vise boje koja je u cetki isterao napolje (samim tim ima manje da se cisti).
2. U plitku posudu sipas malo razredjivaca, tek koliko da pokrijes dno 1-2mm. Cetku sad "natapas" to jest "gnjecis" o dno posude, kako bi upila razredjivac i rastvorila onu boju koju nisi uspeo da skines u prethodnoj tacki. Cetku pritiskas ravno to jest kao kad bi njome farbao, nikako ne normalno na dlacice. Prospes razredjivac iz posude, i obrises posudu (krpom ili novinama).
3. Opet "farbas" novine, sve dok iz cetke izlazi nesto.
4. ponavljas 2 i 3 dok na kraju razredjivac nakon potapanja cetke u njega ne bude cist. Jako je bitno da svaki put sipas potpuno cist razredjivac, sto nije neki problem posto se koristi jako malo razredjivaca. Narocito povedi racuna da rastvoris boju i operes sa dela koji je skroz do drske (naravno njega je najteze ocistiti)
5. Obrises cetku cistom suvom krpom duz dlacica.
6. Nakvasis sapun protrljas cetku o njega dok ne pocne da se pravi sapunica, i onda ili u nekoj posudi ili o dlan ruke "mutis" cetkom. Isperes toplom vodom
7. Pnavljas 6 dok ne pocne da se pravi bogata pena (bar 3 puta). To je znak da si isterao sav razredjivac napolje.
8. Cetku istreses od viska vode, malo oblikujes rukom, i okacis da se susi.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Да и ја речем коју:
Некадашњи мајстори ( у време кад су четке биле скупе - скупе а добре) су нову четку користили за чишћење прашине да би се очупале длаке које нису добро причвршћене и да се формира врх четке да нема длака које "фурају својфазон" да не кажем да терају уз ****ц. Постепено су "увођене" у посао...
Данас је грех трошити разређивач за прање четке од 25-50 динара кад разређивач буде скупљи од четке ;-) .
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tacno cika slobo, samo i danas ima da se kupi dobrih (i skupih) cetki.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

mbole wrote:Tacno cika slobo, samo i danas ima da se kupi dobrih (i skupih) cetki.
А најскупље од длаке са врха веверициног уха!
Дођох, видех, побледех
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja samo da dodam, posto zivim u ulici kojoj tepaju "Molerska", da nikako ne treba koristiti jednu cetku za vise vrsta farbi vec treba odvojiti pa cak i po nijansama! Moje komsije moleri (skolovani) imaju citave kolekcije cetki i primijetio sam da vrh drske umoce u farbu za koju ce im koristiti ta cetka....I takooo
User avatar
noob
Šegrt
Posts: 21
Joined: 28 Mar 2011 17:25

Post by noob »

sloba10 wrote:
mbole wrote:Tacno cika slobo, samo i danas ima da se kupi dobrih (i skupih) cetki.
А најскупље од длаке са врха веверициног уха!
Ne znam od cega je ali juce sam video cetku od 600 din....tako da i njije bas jeftina...
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

mbole wrote:Tacno cika slobo, samo i danas ima da se kupi dobrih (i skupih) cetki.
Ja sam prosle ili pretprosle godine trazio da kupim neku dobru, skupu cetku i planirao sam da izsvojim i do 20Evra ali toga nije bilo. Trgovci kazu da to nema ko da kupi pa i ne narucuju.
Ono sto treba da se naglasi je da vodene boje treba mazati sa cetkama koje imaju sinteticka vlakna.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
sal_ko
Šegrt
Posts: 42
Joined: 23 Jun 2010 20:21
Location: sjenica

Post by sal_ko »

ja vec dugo vremena radim u holandiji farbanje
i to uglavnom cetkom ,posto oni to kao najvise cene
e sad,kod cetke je najbitnije da bude ostra cetka,ja sam ih tamo skupo placao a koje su marke pojma nemam,ali9 ih koristim nekoliko godina
a sto se ciscenja tice -ocistim je razredjivacom i ubacim u posudicu sa razredjivacom
a ako necu da ih koristim duze vreme ,ocisim ih lepo i ubacim u laneno ulje
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Post by Nupsy »

Mali savet. ukoliko imate cetke koje su se osusile. Negde sam video pa sam probao i ja. Skuvao sam obicno sirce i kad je pocelo da kljuca, sklonio sam sa sporeta i stavio cetke na 10 minute da se dobro natope. Posle sam ih ocistio sa celicnoom cetkom. uspeo sam da spasim tri cetke ovim putem.
Post Reply