Testera za cirkular.

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Testera za cirkular.

Post by Branislav »

Poštovani stolari,opet jedno "pametno" pitanje.Vreteno cirkulara je debljine 21mm.Do sada sam koristio samo "Kordun"testere za drvo.Koristim i dalje ali imam potrebe za neke druge stolarske zahvate. Tražio po netu i nisam pronašao testeru sa tim promerom.Jedan trgovac uputio me na buvljak i na ruske testere?
Molim vas za vasu pomoc i savet.
Pozdrav Branislav.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pa vecinom je unutrasnji precnik 30mm, kupis odgovarajucu testeru sa precnikom 30mm kod strugara napravis piksnu spoljasnjeg precnika 30mm a unutrasnjeg 21mm i debljine kao testera koju kupujes!!! Ubacis piksnu i testeru zajedno i ima da radi kao da je izjedna! Ovo vazi ako su ti ploce koje pritiskaju testeru veceg precnika od 30mm a trebalo bi da jesu!!!
Last edited by Sasa on 29 Nov 2010 15:33, edited 1 time in total.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Pa i ako nisu napravis i platne s tim da na jednoj platni odmah napravis redukciju sa 21 na 30mm i onda stalno kupujes testere po standardu.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sasa wrote:Pa vecinom je unutrasnji precnik 30mm, kupis odgovarajucu testeru sa precnikom 30mm kod strugara napravis piksnu spoljasnjeg precnika 30mm a unutrasnjeg 21mm i debljine kao testera koju kupujes!!! Ubacis piksnu i testeru zajedno i ima da radi kao da je izjedna! Ovo vazi ako su ti ploce koje pritiskaju testeru veceg precnika od 30mm a trebalo bi da jesu!!!
Sasa ti je sve rekao,pakne ili plocice koje stezu testeru ne bi trebale biti manje od 1/4precnika testere(ako je testera fi 300,pakne moraju biti min.fi75mm);)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

List testere je max 22cm a koristim i 15-18cm.Ploca koja drzi list je 9cm.
Palo je i meni na pamet da idem kod strugara i da mi napravi reducir ili biksne.Sve je to malo komplikovano.Ali po svemu sudeci bice tako.
Ostaje da pogledam kod Rusa na buvljaku.Neko mi je rekao da listovi nisu losi,oni obicni,ali su oni sa vidijom opasni.Lete plocice ko srapneli po radionici.
Pozdrav Branislav.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Nemoj se bojati dodatnih pločica napravi kako ti je već rečeno i nekaš problema i ja tako koristim neke noževe.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd i ja jedno "pametno" :)
Gde nadje tu sa 21mm? Jel ti to neko pravio ili je "kupovna"?
Ima 20mm, to je dosta uobicajne precnik za rucne cirkulare, al 21 nisam nigde nasao.
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

"Kordun" listovi u neko ranije vreme bili su pojam kvaliteta.Ostalo je to od mog oca koji je bio isto hobi stolar.Listovi nisu za rucni vec stacionirani cirkular - abrihter.Masina je pravljenja u kucnoj varijanti i zato je vreteno prilagodjeno ondasnjoj ponudi listova.
Listove imam za uzduzno i poprecno rezanje.Jednom godisnje odnesem strucnjaku za ostrenje i to je sve.
Pozdrav Branislav.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

mbole wrote:Ajd i ja jedno "pametno" :)
Gde nadje tu sa 21mm? Jel ti to neko pravio ili je "kupovna"?
Ima 20mm, to je dosta uobicajne precnik za rucne cirkulare, al 21 nisam nigde nasao.
К'о ципела
Разгазило се :D
Дођох, видех, побледех
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Tih Kordunovih imam i ja nabavljani davnih osamdesetih, ne secam se koliki je bio unutrasnji precnik ali smo svaki obradili na 30 mm.

Bilo je ranije cirkulara i sa fi 32 mm. mislim da su bili Ruski.
Last edited by emcanke on 30 Nov 2010 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Koji obik zuba za uzduzno secenje tvrdjeg drveta bi odgovarao od ova dva. Verovatno bi oba dogovarala :), ali da pitam majstore sa iskustvom, sta se bolje pokazalo. Vidim da je ovakav oblik kao na prvoj slici dosta zastupljen na video prezentacijama na youtube.

Image

Uploaded with ..us

Da napomenem da su oba sa 24 zuba
Last edited by drjackas on 29 May 2012 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Za uzdužni rez ovaj desno a za poprečni rez ovaj ljevo.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

prvi ti je za grublje raskrajanje i ima slepe zube za ogranicenje zahvata(znaci guras koliko hoces ali on "jede"koliko mu je dozvoljeno)-dobra stvar jer ne mozes da preopteretis motor,druga je ista namena ali za malo finije rezove(sa dilatacijama za krivljenje-odvodjenje toplote i manje zvizdi );)

ti sad biraj :D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply