Daska za surf

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Daska za surf

Post by GERSIVARIUS »

Cenjeni majstori postavio bih par pitanja u vezi zastite drveta od vlage.Naime prvobitne daske za jahanje talasa su bile od drveta a posto savremeni materijal od kog se pravi najverovatnije nema da se nabavi kod nas{ u pitanju je neka superplutajuca pena) a u Hrvatskoj daska kosta preko hiljadu evra mislim da cu uloziti visemesecni rad na prikupljanju podataka i izradu iste.A sad pitanja.
1.Sta mi predlazete kao najbolju zastitu od vlage?
2.Da li kod nas ima da se kupi fiberglas smesa(na you tube sam gledao kako dasku presvlace nekom mrezastom tkaninom pa preko toga spahtlom nanosi smesu marke "Epoxy".Ako sam dobro razumeo lika na engleskom to je rucno pravljenje fiberglas kosuljice).
3.Da li se na drvo moze primeniti pomenuti postupak.
4.Koje mi drvo predlazete?Pozeljno je da je lako da dobro pluta i da je solidno cvrsto.

Znam da je tema malo neobicna ali bas sam se zagrejao.Unapred hvala na svakoj pomoci i odgovorima.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Meni taj tvoj opis lici na nanosenje poliestera!!!
Posto je poliester potpuno nepromociv, razmisli o tome da ti ta "daska" ne bude i bukvalno daska vec neka konstrukcija "rostilj" odgovarajuceg oblika oblozena tankom sperplocom i zatim sve oblozeno poliesterom!!! Tako ce ti daska biti mnogo laksa i dugotrajnija!!! Mozes prostor izmedju dvije sperploce da ispunis stiroporom!
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

surf daska se pravi od gustog stiropora oblozenog poliesterom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije bas stiropor, vec poliuretanska pena. U sustini kao pur pena za montazu/izolaciju, samo daleko tvrdje, i zatvorene strukture.
Nije ni poliester vec bas epoksidna smola (nema firme epoxy, to je naziv smole). Naravno moze i poliester, ali je epoksid daleko jaci, tvrdji...
Da na drvo moze da ide stakleno predivo, koje se natopi epoksidom.

Poliuretanske pene takve namene prodaje bg model shop: http://bgmodelshop.com/index.php/Poliur ... ducts.html
Kod njih imas i staklena prediva. Ima i aradmidnog (kevlar) i karbon fiber, samo su ona dosta skuplja od staklenog.
Takodje drze i epokside.
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Sasa wrote:Meni taj tvoj opis lici na nanosenje poliestera!!!
Posto je poliester potpuno nepromociv, razmisli o tome da ti ta "daska" ne bude i bukvalno daska vec neka konstrukcija "rostilj" odgovarajuceg oblika oblozena tankom sperplocom i zatim sve oblozeno poliesterom!!! Tako ce ti daska biti mnogo laksa i dugotrajnija!!! Mozes prostor izmedju dvije sperploce da ispunis stiroporom!
Sale hvala na savetu.Ako sam dobro video na you tubu lik koji ju je pravio od drveta je napravio rostil koji je presvukao debljim sperom ali nije nanosio poliester vec je (pretpostavljam)nekim jakim premazom zastitio od vlage.Takodje nije stavljao nikaku ispunu vec je ostavio vazdusni dzep.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

mbole wrote:Nije bas stiropor, vec poliuretanska pena. U sustini kao pur pena za montazu/izolaciju, samo daleko tvrdje, i zatvorene strukture.
Nije ni poliester vec bas epoksidna smola (nema firme epoxy, to je naziv smole). Naravno moze i poliester, ali je epoksid daleko jaci, tvrdji...
Da na drvo moze da ide stakleno predivo, koje se natopi epoksidom.

Poliuretanske pene takve namene prodaje bg model shop: http://bgmodelshop.com/index.php/Poliur ... ducts.html
Kod njih imas i staklena prediva. Ima i aradmidnog (kevlar) i karbon fiber, samo su ona dosta skuplja od staklenog.
Takodje drze i epokside.
Bole Å ahu, ima li neko pitanje na ovom svetu na koje ti neznas odgovor?Po hiljaditi put hvala.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Mozes da uzmes poliuretan u tabli to je zapravo pur pena samo vece gustine,obliukujes je kako zelis nozom,smirglom doteras na fino .Posle toga mozes da stavis jedan sloj staklenog vlakna od 150gr i premazes poliester smolom to se lepo osusi i sutrdan gruba pa fina smirgla.Treca stvar je zelkot vodo nepropusni sloj na camcima glatka spoljna strana,to je zapravo smola pomesana za aerosilom nanosi se cetkom ili spricom u njega mozes da dodas boju kako bi zeleo da izgleda daska.A ako se odlucis na seriju dodjes jedan vikend pa napraimo kalup od poliestera i izlivas daske do mile volje.Svaki dan po jednu samo ako imas kome da prodas.Samo se u kalupu radi obrnutim redosledom.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jeste li sigurni da ide samo poliuretan, zar nebi trebala da ima nesto sto ce ga armirati kroz njega?
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

radmit wrote:Mozes da uzmes poliuretan u tabli to je zapravo pur pena samo vece gustine,obliukujes je kako zelis nozom,smirglom doteras na fino .Posle toga mozes da stavis jedan sloj staklenog vlakna od 150gr i premazes poliester smolom to se lepo osusi i sutrdan gruba pa fina smirgla.Treca stvar je zelkot vodo nepropusni sloj na camcima glatka spoljna strana,to je zapravo smola pomesana za aerosilom nanosi se cetkom ili spricom u njega mozes da dodas boju kako bi zeleo da izgleda daska.A ako se odlucis na seriju dodjes jedan vikend pa napraimo kalup od poliestera i izlivas daske do mile volje.Svaki dan po jednu samo ako imas kome da prodas.Samo se u kalupu radi obrnutim redosledom.
Radmit da znas da mi se tvoj predlog dopada.Za pocetak cu da kupim jednu tablu da se ucim na njoj a posle moze da se realizuje i tvoj predlog.Mbole car mi je dao link od internet prodaje potrebnih materijala a kod njih su dvokomponentni proizvodi- poliuretan + ucvrscivac koji se (predpostavljam)izlivaju u kalupu jer su u tecnom stanju.Znas li gde ima da se kupe te table poliuretana i koja im je cena?
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Sasa wrote:Jeste li sigurni da ide samo poliuretan, zar nebi trebala da ima nesto sto ce ga armirati kroz njega?
Sale koliko sam video na You Tube nema u "mesu"obratka nikakvog drugog materijala sem te poliuretanske pene.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

GERSIVARIUS wrote:
Sasa wrote:Jeste li sigurni da ide samo poliuretan, zar nebi trebala da ima nesto sto ce ga armirati kroz njega?
Sale koliko sam video na You Tube nema u "mesu"obratka nikakvog drugog materijala sem te poliuretanske pene.
Ja odma zamisljam moju tezinu (125kg) na nekoj dasci od poliuretana pa mi to nesto nesigurno!!! :D
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Zato sluzi pliester da ga armira,staklena vlakna imaju u gramazi od 80-800gr/m samim tim je i deblji komad kada se odlije .Desetak godina sam se bavio tom proizvodnjom pa mi je poznata mateija.Poliester imas u Giniju u Bg,poliuretn nadji od starih panela od hladnjace.Najbolje kupiti dasku i skinuti kalup.
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

radmit wrote:Zato sluzi pliester da ga armira,staklena vlakna imaju u gramazi od 80-800gr/m samim tim je i deblji komad kada se odlije .Desetak godina sam se bavio tom proizvodnjom pa mi je poznata mateija.Poliester imas u Giniju u Bg,poliuretn nadji od starih panela od hladnjace.Najbolje kupiti dasku i skinuti kalup.
Da ali je daska oko hiljadu evra i to u Zagrebu,kod nas nisam video da ima da se kupi.Malo sam se zbunio u vezi pojmova pa te molim da mi odgovoris na par pitanja.
1.Jel je ista stvar fiberglas i stakleno platno(predivo)?Ako bukvalno prevedemo fibreglass -to je to platno-staklo.
2.Sta je onda poliester?
3.Da li se i on nanosi na stakleno platno poput epoksidne smole?
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Fiberglas bukvalno prevedeno je stakleno vlakno (fiber-vlakno) odnosno stakleno predivo.
Od njega se pravi stakleno platno (kao sto se od pamucnih vlakana, odnosno pamucnog prediva pravi pamucno platno).
U sustini termin fiberglas se koristi i za predivo i za platno.
Platna imas raznih, u zavisnosti od gramaze, nacina kako su tkana (imas cak i onih koja uopste nisu tkana, vec samo "zdudana" vlakna)...

Poliester je vrsta smole. Imas poliesterske, epoksidne... Smola je tu da "drzi vlakna na okupu". Sustinski ono sto dobijes na kraju je kompozitni materijal. Postoji prilicna teorija zasto su kompoziti daleko jaci od odgovarajuceg punog materijala, al da je ne razglabamo ovde.
Da sa poliesterom se u sustini radi isto kao i sa epoksidom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasa wrote:
GERSIVARIUS wrote:
Sasa wrote:Jeste li sigurni da ide samo poliuretan, zar nebi trebala da ima nesto sto ce ga armirati kroz njega?
Sale koliko sam video na You Tube nema u "mesu"obratka nikakvog drugog materijala sem te poliuretanske pene.
Ja odma zamisljam moju tezinu (125kg) na nekoj dasci od poliuretana pa mi to nesto nesigurno!!! :D
Poliuretan nista ne nosi. On je tu samo da "popuni rupu", odnosno da obezbedi da ako dodje do probijanja spoljasnjeg omotaca (platno+smola), daska ne potone. Za to treba da je relativno lagan, i da ima zatvorenu strukturu "mehurica", kako ne bi upijao vodu. Istovremeno je i zgodan "kalup" da se preko njega nanese platno sa smolom.

Sva opterecenja trpi omotac od staklenih vlakana natopljenih smolom, a to je veoma jako.
Post Reply