Koju brusilicu za pripremu prozora

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
somiknight
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 17 Sep 2010 09:27
Location: Beograd, Borča

Koju brusilicu za pripremu prozora

Post by somiknight »

Pozdrav,
resio sam da odustanem od pvc stolarije, pa sam odabrao borov materijal, odneo na cnc, sve spojeno, na red dolazi priprema za farbanje, dakle potreba mi je brusilica.
Posto mi ne pada na pamet da kupim ista od kineza, razmisljam o sledeca dva modela :

[url]http://www.bosch-do-it.rs/boptocs2-rs/Kućna+radinost/Alati/RS/sr/hw/Multi+brusilice/95258/PSM+80+A/11458/index.htm[/url]
i
[url]http://www.bosch-do-it.rs/boptocs2-rs/Kućna+radinost/Alati/RS/sr/hw/Vibracione+brusilice/95256/PSS+250+AE/9493/index.htm[/url]

Skoro sam siguran da bih pre uzeo vibracionu, ali me interesuje da li je mozda bolja ova prva? Tu mislim prvenstveno zbog trougla na vrhu, moze li se sa njom obraditi sva povrsina prozora, unutrasnje one delove od 1-2cm, ako se razumemo na sta mislim, na profil u stvari sa strane krila na primer? Ima mali pomeraj od 1,4 mm ali mozda je i to mnogo da bi se prislo do coscka?
Ili mi je bolje da uzmem vibracionu a za te delove da uzmem one smirgle na sundjeru i lepo predjem rukom par puta?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Mislim da ce ova "pegla" varijanta bolje da ti posluzi, jer ces moci da pridjes sa njom u svaki ugao a opet i sve ravne povrsine mozes da odradis!

U svakom slucaju kupi smirgle na sundjeru, za njih uvijek ima posla!!!
User avatar
somiknight
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 17 Sep 2010 09:27
Location: Beograd, Borča

Post by somiknight »

Auf, nema u merkuru nista, u uradi sam ima samo losija varijanta [url]http://www.bosch-do-it.rs/boptocs2-rs/Kućna+radinost/Alati/RS/sr/hw/Vibracione+brusilice/95256/PSS+200+AC/9492/index.htm[/url] , nema cicak, i nema regulaciju, ajde regulacija manje vise, ali nema cicak, a sto je najgore na oba mesta bas i nema nesto te trake, u uradi sam ima samo 40 i 80 granulacija sa rupama za ventilaciju, u merkuru ne znam, ne secam se da li su sve na cicak... Kad ovako vidi covek kako se bosch na primer odnosi sa svojim distributerima, da dozvole da imaju ovako lose stanje, prosto mi dodje do odem i kupim einhell, em treba da dam 3 puta vise para za bosch, em jos treba par dana da provedem da nadjem gde ima da se kupi, ova 250 model vidim nema ni u woby-ju, vise nemam ideje ni gde bi bilo.
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Mozda medjuvarijanta "BLACK AND DECKER".
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini bi ti trebale obe.
Vibraciona za ravne povrsine, a ova "pegla" za coskove gde vibraciona ne moze da pridje.
Mada bi se ja radije opredelio za ekscentar nego za vibracionu. Recimo PEX 220A ili PEX 400AE. Doduse nesto su skuplje.

Na vrhu sranice sa ovog linka koji si postavio (boch-do-it) imas link na "Dilerske lokacije". Klikni i dobices spisak svih distributera (link je predugacak da bi ga postovao direktno). Telefon u ruke i zovi :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

somiknight wrote:Skoro sam siguran da bih pre uzeo vibracionu, ali me interesuje da li je mozda bolja ova prva?
Oba modela su vibraciona :) Razlika je u stopi i mehanizmu za usisavanje. Ja imam ovu prvu, "peglu" i odlično radi posao za šta je namenjena. Ako se tvoje stolarske ambicije završavaju na krilima prozora, ona ti je sasvim dovoljna da odradi posao. Prašinu usisava i skuplja sasvim solidno. Ako se odlučiš za taj model, odmah kupi dovoljno brusne hartije (nije baš jeftina). Granulacije 80-120-180. Više se troše ove grublje od finijih.

Za veće ravne površine (vrata i sl.) može le po da obavi posao ako imaš dovoljno vremena i ako površina u startu nije gruba (možeš da kreneš od granulacije 120 npr.). Naravno, kao što reče nj.s.v. Bole ;), nabavka dva modela bi bila pravo rešenje.
User avatar
somiknight
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 17 Sep 2010 09:27
Location: Beograd, Borča

Post by somiknight »

Kupovina ove trouglaste me bas plasi i to zbog smirgli i dostupnosti iste, u stvari onog vrha jos i ima, dok na oba mesta gde sam bio nema onog drugog dela da se kupi, a da jurim po celom gradu kad god mi zatreba smirgla to nema smisla i glupo je da se nerviram u hobiju zbog tavkih stvari.

E sad sko kaze mbole, mozda bolje ekscentar od vibracione? Kad gledam klipove na youtube-u na primer dosta vise se koristi ekscentar, vibracione skoro i da nema. A i logicnija je kupovina ekscentra deluje veci obim upotrebe moguc, mada nikad nisam radio sa njom, pa me brine eto konkretno za prozore, jel moze sa njom to da se odradi? U smislu ne ostavlja risove?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kupovina ove trouglaste me bas plasi i to zbog smirgli i dostupnosti iste, u stvari onog vrha jos i ima, dok na oba mesta gde sam bio nema onog drugog dela da se kupi
OBA komada su u jednom pakovanju i ja sam ih bez problema uvek pronalazio (lepo ti Bole reče da obrneš malo telefone, Merkur i Uradi sam nisu najbolje rešenje). Ako je koristiš za teško dostupna mesta, donji deo ti se neće trošiti, pa onda možeš i samo njih da nabaviš (93mm) . Kod Boscha ti uvek stoji na raspolaganju njihov servisni centar preko koga možeš da nabaviš sve što nema u radnji.

O ekscentar brusilici smo pisali ovde, a ipak ćes sam morati da odlučiš u šta ćeš investirati. Ona uvek treba da bude osnovna investicija, ali tebi treba za prozorska krila (tako bar piše u naslovu teme) gde je trouglasta stopa bolje rešenje (ćoškovi kojima je nemoguće prići okruglom stopom).
Post Reply