MDF i Usluzno secenje i furniranje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
vlajkovic
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2010 00:02
Location: Beograd

MDF i Usluzno secenje i furniranje

Post by vlajkovic »

Postovani majstori i oni koji se tako osecaju,

Interesuje me gde mogu da kupim Mdf i da mi se isece po meri.
Pravio bih kutije za zvucnike ili ti zvucnicku kutiju(kabinet), imam mere,nacrt... i sve to bih posle da furniram, po mogucstvu nekim lepim furnirom, a mozda i da izbajcujem.
Da se upustim sam u furniranje-ne smem! Ostatak bih i mogao da sklepam, ali ipak to treba lepo da izgleda.

Dakle, da li radnje koje prodaju MDF u Beogradu seku to po meri, i da li moram celu tablu da kupim?
I ako moze preporuka nekog majstora za furniranje?

Vlajkovic
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Uglavnom seku na meru svi ,mozda je malo skuplje od uzimanja na tablu..koja tebi tekstura odgovara?
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Zavisi iz kog dela grada si? Beograd je skoro ceo pokriven mrežom prodavaca pločastog materijala (možda i previše)!
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
vlajkovic
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2010 00:02
Location: Beograd

Post by vlajkovic »

Obzirom da ce se to sigurno furnirati, mislim, moze i sirovi..ako gresim ispravite me..
Dakle nije mi bitno kako sam MDF izgleda posto ce svakako biti lepljen i usrafljen na par mesta a zatim i furniran.

Ja za na NBG..
.
User avatar
vlajkovic
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2010 00:02
Location: Beograd

Post by vlajkovic »

a majstor za furniranje? kako se krecu cene za tu uslugu?
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Zanima me sa kojim gitom mogu da gitujem mdf
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
Dux
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 17 Aug 2010 11:43

Post by Dux »

Pozdrav svima,

i mene zanima ova "problematika" - sklapanje kutija za zvucnike i furniranje pa da ne otvaram novu temu stim da se nalazim u Novom Sadu.
Mozelte li mi preporuciti stolara koji ce to odraditi da izgleda vrhunski?

Unapred HVALA! :rolleyes:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dux wrote:Pozdrav svima,

i mene zanima ova "problematika" - sklapanje kutija za zvucnike i furniranje pa da ne otvaram novu temu stim da se nalazim u Novom Sadu.
Mozelte li mi preporuciti stolara koji ce to odraditi da izgleda vrhunski?

Unapred HVALA! :rolleyes:
;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mastermax
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2011 21:30
Location: Beograd

Post by mastermax »

Pozdrav ljudi...

Zanima me da li ima neko iz Bg ko bi mogao da mi furnira dve kutije od MDF-a? Tačnije ne cele kutije već na svakoj bi se trebale furnirati 3 strane. Mere kutija su 100x40x50, a trebale bi se furnirati na svakoj kutiji po dve 100x50 stranice i po jedna 50x40 stranica.

Izgitovao sam ih bodysoft gitom i ošmirglao hoblericom 280 šmirglom. Lepo je i ravno kao staklo. Ne bih smeo da se upuštam u furniranje jer nikada to nisam do sada radio pa bih cenio pomoć iskusnog majstora koji bi to znao da uradi.

Slobodno me kontaktirajte na mail ili PP (nadam se da ovo nije u suprotnosti sa nekim forumskim pravilima)
Last edited by mastermax on 30 Aug 2011 21:43, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mislim da si pogresio u cak dve stvari...
Obicno se prvo furnira pa tek onda kroji na tacnu meru, ovako je jako tesko izrezati furnir koji strci i nema podlogu, krza se i cepa a jos teze zalepiti furnir tacnih dimenzija.
Druga stvar je bodysoft git, nisam siguran da li ce lepak dobro vezati za njega (treba probati, ja nisam). Svakako, furnirom si mogao prekriti prilicno velike neravnine. E sad...mozda si ti imao ooozbiljne kratere na mdf-u :)
Neka me ostali isprave ako negde gresim
User avatar
mastermax
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2011 21:30
Location: Beograd

Post by mastermax »

Ciao MaricaIvica :)

Bodysoft gita na kutijama uopste nema mnogo. Posto su kutije sklapane od MDF-a lepljenjem, jedino mesto gde ga ima je na spojevima dveju ploca. Nisam imao nikakvih kratera na MDF-u ali sam kapirao da je bolje da uradim da bude glatko jer od previse dobro pripremljenog materijala za rad ne moze da bude nikakva steta je li...

Sto se tice krojenja furnira na tacnu meru, prilicno sam siguran da se to ne radi. Nisam ja nikada radio furniranje ali koji god tutorial na internetu da sam nasao govori o tome kako treba da se sece furnir da bude barem po 1cm sa svake strane viska. To se posle odsece skalperom i kada se zavrse sve stranice, izhobluje se :)

Ja znam kako to treba da se uradi ali iz tudje ruke :D

Samo, kako je krenulo (posto mi se niko nije javio ni na PP ni na mail) vidim da cu morati i to da ucim kako. Samo to bih zaista ostavio kao poslednju opciju jer ne bih da se zezam sa necim sto treba da ispadne savrseno kada se zavrsi.
Last edited by mastermax on 01 Sep 2011 08:36, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

furniranje u takvom stadijumu moze samo rucno(nemoze presa) tako da to mozes sam da odradis sa neoprenskim lepkom pa polako.

visak ces naravno odsecati skalpelom pa ivice osmirglati .:)

ajde kreni verujemo u tebe ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mastermax
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2011 21:30
Location: Beograd

Post by mastermax »

Pozdrav Singer...

Kontao sam nešto da ne može presa. Ona je valjda samo za ploče.

Neoprenski lepak je u stvari Tigar iliti Sintelan ??? Ako jeste, kako da ga pravilno nanesem, a da se ne jave gromuljice (jer se oba ova lepka brzo stežu kada se nanose tanko)?

Treba li da obrađujem peglom odmah, posle ili to neće biti potrebno uopšte već je dovoljno da prebacim neku ploču preko furnira i sednem na nju - da ga ja malo ispresujem :)

Opet me strah hvata i od izbijanja lepka kroz furnir ako se nanese mnogo jer sam čitao ovde da je takve fleke nemoguće izvući. :(
Last edited by mastermax on 01 Sep 2011 12:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neoprenski lepak jeste Tigar, Sintelan, Neostik...
Pri tom, posto nemas varijantu presovanja, za tebe je bolje ako pronadjes kontaktnu varijantu.
Razlika izmedju univerzalnog i kontaktnog neoprenskog je sto univerzalni trazi manji pritisak tokom duzeg vremena, dok kontaktni trazi veci pritisak tokom kratkog vremena.

Ako treba da furnir spajas iz vise delova (a verovatno treba), prvo lepo obradis ivice koje ce se spajati, i furnir povezes krep trakom u dovoljnu povrsinu. Ceo trik je da dodirne ivice traka furnira budu savrseno uklopljene. Ali bas savrseno. Ako nisu, imaces curenje koje pominjes. Pogledaj po forumu, ima kako se to izvodi (predugacko da ovde i to pisem).

Lepak nanosis spahlom. Moras biti brz, to jest kad ga izlijes iz tube/konzerve, spahlom ga sto je moguce brze razvuces po celoj povrsini.
Trik je dobiti sto je moguce tanji i ravnomeran sloj. Gledaj da ne radis kad je temperatura visoka (brze susi, pa ga je teze razvuci kako treba).

U sustini ovo nije bas tako jednostavno ko sto je napisano, i treba malo "treninga" da ti "udje u ruku". Jedino resenje za to je isprobavanje, na nekom otpadnom komadu.

Namazes i drugu stranu.

Cekas... 10-tak minuta. U sustini cekas da potpuno prestane da bude lepljiv na dodir.

E sad dodje zaje*ana stavka :) Treba ga spustiti, al iz prve tacno, posto cim dodirne, zalepio je.

Polozis preko povrsine na koju lepis par tankih letvica (koje se nece zalepiti jer je lepak vec osusio). Preko letvica polozis furnir, tako da ne dodiruju povrsinu kutije. Lepo poravnas furnir "odokativnom" metodom, tako da imas lep prepust na svakoj strani. Izvuces letvicu na jednom kraju, i tu pritisnes furnir o podlogu, i onda polako izvlacis jednu po jednu letvicu, istovremeno pritiskajuci.

Kad si sve zavrsio, uzmes dascicu kojoj je zaobjena ivica, ili tvrd valjak (gvozdeni ili od tvrde gume), i dobro ispritiskas celu povrsinu. Na taj nacin ostvarujes onaj veliki pritisak tokom kratkog vremena. Ima takodje negde na forumu kako igleda ta dascica (prosto je, treba ti jos samo rucica koja moze da bude bilo kakva letva probodena kroz dascicu).

Pegla ti ne treba, ona je za drugaciji lepak.

Na dalje sleduje obrada ivica. Kako, zavisi od alata koji posedujes. Mozes ko sto je napisao singer, obrezes skalpelom, pa smirgla, a moze i glodalicom sa odgovarajucim kopir glodalom (prethodno skalpelom grubo obrezes da ostane milimetar dva).
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

eto :)

a sad udri :hurra:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply