Nož kekserice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
jabo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 21 Nov 2009 09:25

Nož kekserice

Post by jabo »

Primjetija san nakon nekog vrimena da mi se pali nož kekserice. Nije neka marka, u Danskoj se proizvodi čini mi se, ali nije mi baš normalno da se to događa.
Čime premazati nož da se ne zagrijava toliko?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Čim se greje, znači da ga je utupio. Bolje ga naoštri, nego da ga mažeš.
User avatar
markonii
Precizni šegrt
Posts: 85
Joined: 26 Oct 2008 08:14
Location: timocka krajina

Post by markonii »

bas tako...ako masinica i nije neke marke, zamisli tek noz...ali u svakom slucaju bolje ostri noz....
kako citas....tako razumes...
User avatar
jabo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 21 Nov 2009 09:25

Post by jabo »

ok, hvala na savjetu, mislin da ću ovaj dati nekome da mi naoštri (neman brus, pretpostavljam da se tako oštri) a kupit ću bolji, kvalitetniji.
S ovim sam napravio 3 m kuhinje :(
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

taj noz se ne ostri "brusom"ako hoces da s njim radis jos koji put,vec na masini za ostrenje testera.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
jabo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 21 Nov 2009 09:25

Post by jabo »

taj noz se ne ostri "brusom"ako hoces da s njim radis jos koji put,vec na masini za ostrenje testera.smile
pozdrav!!!

zna san da će to neko reći, hvala singer ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

odnesi nekom ostracu smesna je cifra(jer testera ima 6 zuba)posluzice te jos dugo.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Nož ima vidija zubce ako se nevaram,a oni se bruse dijamantnom pločom za brušenje i to na stroju za te svrhe ali ako si u mogućnosti i ako imaš još takvih noževa mislim na noževe oliti ploče od cirkulara sa vidija zubcima možeš i sam da kupiš tu dijamantnu ploču za brušenje i postaviš ju u najobičniji električni brus kojih imamo manje više svi u radionici i to možeš i sam da odradiš.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

jabo wrote:ok, hvala na savjetu, mislin da ću ovaj dati nekome da mi naoštri (neman brus, pretpostavljam da se tako oštri) a kupit ću bolji, kvalitetniji.
S ovim sam napravio 3 m kuhinje :(
posle 3m kuhinje se moze istupiti samo ako "keksas" one ploce od cementa i piljevine...
Moj drugar je kupio novu keksaricu (neku "no name" za 50EUR) i ona je dimila iz noza kao luda (kao nova, niko ne zna zasto!)... zamenio je keksaricu i sad je sve u redu.

Cak i ako je alat "no name" i jeftin... noz mora izdrzati barem 500 keksica...

svakako NE savetujem ostrenje u kucnoj radinosti ... posto se osovina okrece izuzetno brzo (~10000 o/min),
nego kod nekoga ko zaradjuje za hleb svakodnevno od ostrenja kruznih testera i glodala, sto neko rece... nije skupo!

Svejedno razmisli o tome da keksarica moze biti neispravna
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Po mom misljenju ima vise razloga zasto pali keksarica. Jedan od razloga je taj da je frezer lose naostren ili je lose odradjen. Ali desava se da je frezer u odnosu na kliznu stazu van paraliteta pa kad izlazi iz alata ide pod nekim uglom tako da jedna strana tare o povrsinu iverice pa zato pali. POsto u iverici ima svasta mozda je naleteo frez na neki kamen ili metal i momentalno pohabao reznu ivicu sto se meni jednom dogodilo.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
jabo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 21 Nov 2009 09:25

Post by jabo »

boggy wrote:
jabo wrote:ok, hvala na savjetu, mislin da ću ovaj dati nekome da mi naoštri (neman brus, pretpostavljam da se tako oštri) a kupit ću bolji, kvalitetniji.
S ovim sam napravio 3 m kuhinje :(
posle 3m kuhinje se moze istupiti samo ako "keksas" one ploce od cementa i piljevine...
Moj drugar je kupio novu keksaricu (neku "no name" za 50EUR) i ona je dimila iz noza kao luda (kao nova, niko ne zna zasto!)... zamenio je keksaricu i sad je sve u redu.

Cak i ako je alat "no name" i jeftin... noz mora izdrzati barem 500 keksica...

svakako NE savetujem ostrenje u kucnoj radinosti ... posto se osovina okrece izuzetno brzo (~10000 o/min),
nego kod nekoga ko zaradjuje za hleb svakodnevno od ostrenja kruznih testera i glodala, sto neko rece... nije skupo!

Svejedno razmisli o tome da keksarica moze biti neispravna
je, upravo se i meni to događalo, dimi li ga dimi, kasnije sam vidio da se nož crni i urezi u iveralu...probat ću sa zamjenom
Hvala Vam!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Jednom sam se zezno i isekao jedan ekser. Pitam se, zašto li više neće da seče lepo??? :D

Sad vidim da su ti odgovorili. Probaj sa zamenom, a onda vidi da li je sve u paraleli.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za ostrenje vidije koriste se posebni brusni kamenovi (takozvani zeleni, mada uopste nisu zelene boje) ili dijamantski.
Rukom je to nemoguce naostriti, a pored toga je i opasno, posto na 10-11000 obrtaja, mala nebalansiranost moze da izazove grdne posledice.
Ko sto rekose kolege, cena ostrenja je smesno mala, posto noz ima samo nekoliko zubaca.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

singer wrote:odnesi nekom ostracu smesna je cifra(jer testera ima 6 zuba)posluzice te jos dugo.:)
pozdrav!!!
Moja ima noz sa 4 zuba.
Proizvodjac noza je Skil, keksarica je Womax.
Originalni noz sa 6 zuba je izdrzao preko 800 keksova... nisam ga ostrio .. nego kupio drugi.
onaj tupi je pravio samo sire otvore za kekse (klimali su se)... nije dimilo nista
Last edited by boggy on 16 Jul 2010 23:37, edited 1 time in total.
Post Reply