izrada alaskog shamca?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
zole
Precizni šegrt
Posts: 92
Joined: 17 Dec 2007 21:58
Location: Ruma, Vojvodina

izrada alaskog shamca?

Post by zole »

kako se pravi obichan alaski chamac od drveta?koje vrste drveta,postupak izrade itd...itd...
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Ako sam shvatio hoćeš da praviš ČAMAC?:rolleyes: Sve zavisi koi model? Evo pogledaj ovo: [url]web.vip.hr/wturnsek.vip/Ciklja.htm[/url] To je mala čikla, znam da su neki radili od crvene vrbe uz obavezno katranisanje!!:)

POZDRAV
Last edited by Đorđe on 16 Jan 2008 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
zole
Precizni šegrt
Posts: 92
Joined: 17 Dec 2007 21:58
Location: Ruma, Vojvodina

Post by zole »

Zahvaljujem!:)sto da ne?nisam nikada pravio ali negde u fioci drzim tu ideju pa mislim da ce nesto o tog i biti!!!:D
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Probaj da nađeš sliku čamca čuvenog "Apatinca" to je extra čamac pa iskombinuj sa tim sto sam ti poslao! Čikla je ipak barski čamac!!!:)

Mene oped zanima "Indijanski kanu" kako napraviti od drveta???



Pozdrav i srećan rad



p.s. koristi fotoaparat pri izradi čamca :lol:
Last edited by Đorđe on 16 Jan 2008 17:33, edited 1 time in total.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

mislim da je indijanski kanu od kože, jer da je drveni kako bi ga Veliki Blek bušio noževima ;-)))
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

veliki Blek može sve :lol:
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Dean wrote:mislim da je indijanski kanu od ko�e, jer da je drveni kako bi ga Veliki Blek bu�io no�evima ;-)))
E sad znam da su ga pravili od kore! :) Sad se preve i od plastike, drveta, aluminijuma ,... a mene zanima od koje vrste drveta,postupak izrade ??? :rolleyes: :)




pozdrav svima
User avatar
stolar-to-be
Šegrt
Posts: 38
Joined: 14 Jan 2008 14:46

Post by stolar-to-be »

E sad znam da su ga pravili od kore! :) Sad se preve i od plastike, drveta, aluminijuma ,... a mene zanima od koje vrste drveta,postupak izrade ???

Bila je emisija na Discovery-u (ako imas kablovsku), vodi je neki tip "prezivljator", u njoj je napravio od nule kanu sa domorocem koji tu vestinu nasledi od predaka, naravno bez ikakvih "power tools"-a, samo ruke, primitivan alat (retko od metala), bez ikakvih skica, papira, konkretnih dimenzija vec potpuno prilagodjeno situaciji. Kostur se pravi od (rascepanih, ne secenih) "dasaka". Na njega se montira kora neke vrste lokalnog (severnoamerickog) drveta i to "sivenjem", naravno ne kanapom vec rascepanim korenom lokalnog drveta uz pomoc "igle" koja je napravljena od kostiju lokalnog medveda, i sve u tom stilu od pocetka do kraja. Da bi se obezbedio "diht" ceo camac se impregnira rastvorom smole iz lokalnog cetinara. Divna emisija, pleni svojom spontanoscu... Sta bi tek taj majstor odradio sa glodalicom :D
User avatar
stolar-to-be
Šegrt
Posts: 38
Joined: 14 Jan 2008 14:46

Post by stolar-to-be »

Tip (sa Discovery kanala) se zove Ray Mears a koliko je uspesno predstavio taj nacin gradnje najbolje govori cinjenica da sada postoje desetine radionica (ne domorodackih) koje komercijalno prave ovakve kanue (za moj ukus malo previse doterane). Jednu od takvih mozes videti na http://www.indianbarkcanoe.com/
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

stolar-to-be, dobar ti ovaj link! :) Ustvari što ti reče:(za moj ukus malo previse doterane) ima dosta šminke :/



pozdrav
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

stolar-to-be wrote:uz pomoc "igle" koja je napravljena od kostiju lokalnog medveda
Gde da nabavim iglu? ja sam medveda video samo u zoovrtu!! :lol: :D


pozdrav
Last edited by Đorđe on 17 Jan 2008 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kanu se pravi od brezove kore. Imam inace tu emisiju na DVD-u (ustvari imam celu jednu sezonu). Ima zaista interesantnih stvari. Kad se budemo sastajali, koga interesuje, mogu da ponesem, samo se prijavite unapred da nastancujem dovoljnu kolicinu.

Inace Djordje, nije problem nabaviti iglu od medvedje kosti. Cak nije ni tako veliki problem naci medveda. Problem nastaje tek kad ga nadjes :)
Cim resis taj problem, imas i iglu :)
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

mbole, nabavi mi jednog medveda ako te ne uhvate :lol: :lol: a DVD-i obavezno nareži u napred hvala!!



pozdrav :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima ih da se nadje u mom zaseoku na vrh Durmitora. Burazer je letos natrčao na jednog.
Ono jes, moras da se pazis da te ne uhvate (ni medved, ni žandari), al recimo da smo u tome dosta vešti :)
Javljam ako ga nabavimo, al moraćeš da dođeš, pa da mu sam tražiš kosku :)
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

hahahahahah :lol: :lol:




pozdrav
Post Reply