Glodalo puklo (WPW)

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Singer je napisao:
kljucna stvar na frezeru je otprasivanje(ako nije dobro onda istu piljevinu melje po nekoliko puta i dobijes tupo glodalo pa zato mozda nisi zadovoljan.
Da znam za to.Kada izvlacim nut na sredini daske pocetak i kraj nuta obavezno zapocnem burgijpm za drvo od 18mm.Na taj nacin piljevina ima gde da ispada.
Da li ti stvarno mislis da su WPW glodala dobra?
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Meni se polomilo samo jedno glodalo i to ravno, 6mm. Polomilo se u korenu gde je tanje od 5mm a j a sam ga malo forsirao. To je bila varijanta stonog frezera. Glodalo je bilo kinesko, one varijante u kompletu 12 komada, Sto se tice firme WPW, video sam ih jedne godine na sajmu i cini mi se da su skupa ako se uporedi kvalitet. Pametno je periodicno pregledati glodala da se vidi da li ima nekih naprslina izmedju vidije i tela. Ne moze glodalo samo tako da kvrcne ako je kvalitetno. Ja uglavnom koristim ruska (GLOBUS) glodala i tu ima svega i svacega. Sasa ima jake cene a glodala znaju i da bacaju i da su okrnjena.. Elem, pre dva dana sam kupio u FILOS-u CMT spiralno glodalo 8mm koje je celo od karbiga i ostro je zesce. Nisam probao nista da radim zbog ove hladnoce ali mi izgleda da je za 3 klase iznad ovih sa buvljaka.
Plocice se fiksiraju lemljenjem, kalajem, tako da ako je visoka temperatura, dugotrajno optercenje moguce je da se kalaj razmeksao i da sa ta dva udara otpadne skroz.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Ne mogu da verujem das se plocice leme na telo!To nije nikakvo resenje.Kalaj moze veoma lako da popusti.
Kod mene nije otpala plocica vec je trecina pukla i odletela na plafon.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Branislav wrote:Hajde jos jedan savet.Moram da nastavim sa radom i naravno moram da kupim novo glodalo.Metabo ili ponovo CMT.Cena je tu negde.
Mislim da ti je svejedno. I jedno i drugo su kvalitetna glodala. Meni je Metabo ravno glodalo 6mm odradilo posla i posla i još je u životu. CMT je vrhunsko glodalo koje sam od skora počeo da trošim i ekstra sam zadovoljan. Ukoliko ih mnogo trošiš, razmisli o CMT modelu sa izmenljivim noževima.
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Ok, hvala na savetu.
Pozdrav.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Da, lemi se. Isto kao i karbidni zubi na testeri. Naravno, nije to legura koja se koristi u elektronici koja ima tacku topljenja oko 190 stepeni. Ako se deo glodala odlomiop verovatno je bila greska u strukturi materijala jos pri izradi.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

I ja CMT kupujem u Filosu, a sto se tice METABA prije mjesec dana(prvi put se susrijecem sa njima) sam kupio dva glodala precnik i nozeva i prihvata 12 mm a nozevi su duzine oko 50mm, cijena im je bila 36 evra komad!
Sa jednim sam obradio komplet elemente za 100 trpezarijskih klupa, znaci:
400 krivolinijskih nosecih elemenata(nogu) od panela 18 mm
400 drvenih lezista za nogu od klupe bukva 70x40x430
200 rukonaslona bukovina 20x60x430
200 nogu za stolove panel 18 mm
200 drvenih lezista za nogu stola bukva 120x40x 780

3 nedelje je to radjeno na nadstonoj glodalici, noz se istupio ali ne toliko da pocne da pali!!!
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ovi sto rade glodala gledao sam da vare plocice sa autogenim ali koja je elektroda,kalaj siguro nije.
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Sasa je napisao:


3 nedelje je to radjeno na nadstonoj glodalici, noz se istupio ali ne toliko da pocne da pali!!!

I treba da se noz istupi ali nesme da pukne.Ovde je problem sto je jedan noz puko a drugi sa sitnim zubima.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Evo lepog opisa tehnološkog postupka kod CMT glodala: http://www.cheyennesales.com/download/howbits.pdf

Noževi na glodalima se LEME (brazing-lemiti) posebnim tehnološkim postupkom na 420 stepeni, srebrnom legurom. Tu i jeste keč. Ako se taj postupak ne odradi kako treba zalemljeni karbidni vrh ostaje sa unutrašnjim naponima i nejednake kristalne strukture, pa lakše dođe do loma.

Verovatno je ovaj postupak drugačiji kod velikih glodala o kojima priča Rade.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Branislav wrote:Ovde je problem sto je jedan noz puko a drugi sa sitnim zubima.
Prema ovom nožu se ponašaj kao da je puko. Đubre.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

A zasto ne promijenis cauru i kupis noz za veci prihvat od 12mm pa da nemas problema?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sasa wrote:A zasto ne promijenis cauru i kupis noz za veci prihvat od 12mm pa da nemas problema?
a Branislav kupio Womax frezer.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Nesto mi to cudno sto ima zube.Jel ti sam radis na tom frezeru ili jos neko?Cisto da reko neko nije zagrebo po kakvom metalu.Kod mene se dese havarije u radionici a niko nije tako alat....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Womaks mislim da nema cauru za 12mm.

Postupak kojim se karbidne plocice spajaju sa telom (glodala, strugarskog noza....) naziva se tvrdo lemljenje, hartletovanje, brazing.
U sustini je tehnologija potpuno ista kao kod mekog lemljenja, samo sto je temperatura daleko veca i drugi je materijal lema.

Da nemas nekih necistoca u tom materijalu sa kojim radis?. Za glodalo je OK da se istupi nakon nekog vremena rada, ali ne bi smelo da dobije "zube". Ume po nekada da bude recimo peska u samom drvetu. Ovo je sad naravno nagadjanje "na nevidjeno", posto smo iscrpeli vecinu uobicajenih stvari, a za CMT svi znamo da pravi odlicna glodala. Imam ih nekoliko, i pored toga sto najcesce radim u univeru (koji je smrt za glodala), treba im podugo da se istupe. Ni tada nikada nisu dobijala zube, vec se jednnostavno ivica "izlize".
Post Reply