Glodalo puklo (WPW)

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Glodalo puklo (WPW)

Post by Branislav »

Molim za savet drugare stolare za kupovinu kvalitetnijeg glodala za rucni frezer.Koristio sam WPW glodala i CMT.Nisam bas zadovoljan kvalitetom glodala.Pre neki dan je WPW glodalo puklo kao da je od kartona.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

koristis dobra glodala,sta si radio pa je puklo(ja vec godinama radim sa frezom pa mi nije cak ni plocica otpala).
pa cak i ona sa buvljaka su relativno dobra,tako da neznam u cemu je problem(ako su precizno odradjena).:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ajde još malo informacija.
Koje glodalo, koji materijal, koja glodalica, gde si ih nabavio?
Čime to nisi zadovoljan?
Da li si je montirao nasto, ili "iz ruke"?

CMT (sa njima imam iskustva) glodala su odlična, čudilo bi me da sa njima nešto nije u redu.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

singer wrote:koristis dobra glodala,sta si radio pa je puklo(ja vec godinama radim sa frezom pa mi nije cak ni plocica otpala).
Koja pločica?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Za ta WPW nisam cuo!
Probaj FREUD mada su CMT-ova na vrhu ljestvice medju glodalima!

Ja uglavnom koristim CMT i na rucnoj i na nadstonoj glodalici i desilo mi se da slomim ravno glodalo od 6 i 8 mm ali kad pretjeram sa dubinom tako da je moja greska!

Singer vjerovatno misli na plocicu od vidije, ni meni se to nije desilo!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kad smo vec kod glodala, sa ravnim glodalima(freud,CMT) u kutiji mi uvijek dodju tanki metalni listovi koji su iste dimenzije kao plocica od vidije!
Jeli to mozda rezervna "ostrica" i ako jeste kako se stavlja lijepi?
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Frezer je Womax i postavljen na stolu iste firme.Koristio sam samo lipu dobro osusenu i debljine 2cm.Glodalo je sirine 18mm i koristim ga samo za nutovanje dubine 10mm.
Jednostavno vidija je pukla (jedan noz) i zavrsila na plafonu,sreca!?
Napomonjem da je puklo WPW glodalo.Pokusacu da postavim fotku.Sto se tice CMT glodala istupi se vrlo brzo habajuci deo vidije(gornji deo).

http://www.wpw.co.il/
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Branislav wrote:Glodalo je sirine 18mm i koristim ga samo za nutovanje dubine 10mm.
Pretpostavljam da je telo (stub) glodala 8mm. Iz koliko si prolaza radio ovaj nut?
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Da stub je 8mm.Nut obicno prolazim iz dva puta.Kada imam vise vremena prelazim i tri puta.
Ranije ,kao pocetnik pravio sam greske pa sam iz prve terao recimo po 5 ili 10mm.Naravno da se tog preavila sada strogo pridrzavam.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sad sam malo pogledao ovaj WPW katalog. Ne znam kakvog su kvaliteta. Nisam nigde video da li su HSS ili HM (CT). Bez obzira, ne bi smela da pucaju "tek tako". Da li ti glodalo lepo naleže u čauri glodalice i koliko si mm "mesa" stuba po vertikali stegao u čeljustima čaure? Da li je daska gorela pre neg o što je puklo glodalo?
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Stub je skoro ceo bio u celjustima caure.Ostavljam nekoliko milimetra da stub viri iznat caure.
Daska je pocela da gori kada je vec puklo glodalo.Pre toga osetio sam u dva navrata da daska koju sam provlacio poskocila dva puta.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ja sam iscrpeo sva pitanja.
Mislim da sam njihova glodala video u Merkuru... Da li još neko ima sa njima bilo kakvih iskustava?
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

To sto crni znaci da je glodalo tupo trebalo ga je naostriti to sto crni ti je jedan od znakova da je glodalo tupo,samim tim je losije rezanje i glodalo se vise greje a i lipa moize dabude malo upredena pa da zeza.Meni je se kod CMT desavalo da se vidija odvali ,doduse jednom.Ali kod tebe je verovatno neko veliko opterecenje na glodalo.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mislio sam na plocicu vidije,verovatno presporo guras pa glodalo pocne da pali i greje i onda mu menjas strukturu i javlja se opterecenje i puca
moras uskladiti brzinu guranja sa obzirom na tupost glodala(ako si ga nosio kod ostraca pa nije jednako naostrio,onda "udara"samo jedna plocica,kljucna stvar na frezeru je otprasivanje(ako nije dobro onda istu piljevinu melje po nekoliko puta i dobijes tupo glodalo pa zato mozda nisi zadovoljan.:)
inace wpw glodala su izraelska firma i jako su dobra.;)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Hajde jos jedan savet.Moram da nastavim sa radom i naravno moram da kupim novo glodalo.Metabo ili ponovo CMT.Cena je tu negde.
Post Reply