Toniranje laka

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Toniranje laka

Post by maricaiivica »

dobar dan svima!

Imam jednu nedoumicu u vezi laka, tacnije kako bih ga mogao tonirati.
Nisam siguran ali mislim da bi tonirani lak delovao kao filter kroz koji gledamo drvo i pitam se da li prvo mazati bajc pa nakon toga sloj takvog laka pa dalje sam o lak ili cak izbaciti bajc i ici samo lakom.
Ima li nekoga sa takvim iskustvima?

Unapred hvala:rolleyes:
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Toniranje laka se vrsi tako sto se u lak doda boja koja ima isti rastvarac kao i lak. Ova varijanta je losija od kobinacije bajc-lak. Razlog je taj sto tonirani lak menja boju drveta u zavisnosti od debljine laka, tako da tamo gde je deblji lak boja biva tamnija a preklopi izmedju dva prolaza cetkom su jasno vidljivi. Najbolje je izbajcovati i ujednaciti boju a zatim lakirati bezbojnim lakom.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

maricaiivica, velja ti je dobro odgovorio ali opet da pitam, koja vrsta laka je u pitanju?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pa ni sam nisam siguran ali kako volim svetlije nijanse, mislio sam bas da probam nesto nitro bajca da dodam u lak i poprskam na neke otpatke smrce, samo da mu dam notu i vidim kako ce izgledati
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Nitro bajc moze u nitro lak, ali po meni nije to resenje. Recimo ja nikada ne mjesam nitro bajc i nitro lak cak ni jedno preko drugog.
Meni je grunt (podloga) ili jedno ili drugo a preko toga camac lak.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

moj savet:da bi tonirao drvo u zeljenu nijansu(meko drvo)moras paziti kako ga smirglas jer to puno utice na toniranje.:)
ako smirglas rotacionom slajfericom dobices mnogo tamniju nijansu jer ides popreko godova.
znaci ides sa tracnom slajfericom niz godove(redom granulacijom do 240 finoce)zatim vodeni ili nitro bajc 1 ili2 ruke(najbolje kompresorom)vecom diznom,kad se dobro osusi onda lak(nitro,uljni ili poliuretan)barem dve ruke,sa smirglanjem izmedju slojeva (rucno blago da skines cupice,mrvice...itd,320 finoce)ako lakiras nitro lakom u hladnim uslovima obavezno kupi aditiv za vlaznost vazduha jer ces dobiti belu maglu preko supstrata(materijala koji farbas), to vazi samo za nitro lak.:):):):)
e pa to ti je to u kratkim crtama pa se zabavljaj:D:D:Dpozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro, ovde niko nije podrzao ideju o mesanju ali se jedna brza proba (na vodenoj bazi) pokazala kao potencijalno zanimljivo resenje... Od nedelje cu probati da plavi bajc preprskam zuto toniranim lakom, sa sve igranjem sa debljinom laka i kacim fotke ako bude kako sam zamislio.
Pozdrav svima
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Moras voditi racuna da smes tonirati PU lakove do 2%,a nitro do 5% vodeni do 3%.nepostivanje kolicine moze prouzrokovati ljustenje.Dosta bajceva je predvidjeno da se nanosi raznim nacinima,spricanjem,valc masinom,umakanjem cetkom i brisanjem.Isto tako dosta koncentrovanih bajceva se koristi za toniranje lakova.Bitno je da se ispostuje tehnicko upustvo.U neke bajceve koji se koriste u odredjenim situacijama se dodaju aditivi-vezivac.Upotrebom tih aditiva-vezivaca postize se bolja obojenost-naglasavanje pora drveta i bez pojave sarenila.Spricanjem toniranog laka ja postizem dobru harmonicnost boje-uniformisano obojenje cele povrsine.Reparacije starog namjestaja uglavnom radim sa toniranim lakom.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Moras voditi racuna da smes tonirati PU lakove do 2%,a nitro do 5% vodeni do 3%.nepostivanje kolicine moze prouzrokovati ljustenje.Dosta bajceva je predvidjeno da se nanosi raznim nacinima,spricanjem,valc masinom,umakanjem cetkom i brisanjem.Isto tako dosta koncentrovanih bajceva se koristi za toniranje lakova.Bitno je da se ispostuje tehnicko upustvo.U neke bajceve koji se koriste u odredjenim situacijama se dodaju aditivi-vezivac.Upotrebom tih aditiva-vezivaca postize se bolja obojenost-naglasavanje pora drveta i bez pojave sarenila.Spricanjem toniranog laka ja postizem dobru harmonicnost boje-uniformisano obojenje cele povrsine.Reparacije starog namjestaja uglavnom radim sa toniranim lakom.
Ovo treba da bude lepljivi post,svaka rec je na mestu,da ne placate skolu kao i mi sto smo morali da otkrivamo(radio sam sa PU maksimalno 3%)
Bravo Ciro.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

ako lakiras nitro lakom u hladnim uslovima obavezno kupi aditiv za vlaznost vazduha jer ces dobiti belu maglu preko supstrata(materijala koji farbas), to vazi samo za nitro lak.:):):):)

Hvala singer, razjasnio si mi nešto što me je strašno nerviralo, a nisam znao o čem se radi. Samo šta znači u hladnim uslovima, do koliko oC?
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

bas mi je drago,nema velike veze minus koliko sa vlaznosti vazduha.
cim naneses deblji sloj odma dobijes maglu.
cim osetis da je malo hladnije ili pada kisa odma krkaj aditiv(neznam bas tacno podatke)sto je sigurno sigurno.
aditiv imas kod prodavaca pu-lakova,mozda po boljim farbarama,pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Singer, nesto mi nije jasno.
To sto ti kazes pricas na osnovu iskustva i sigurno je tako, ali ja sam proklet, pa me vecito zanima zasto je nesto tako :)

Buni me sto je vlaga ustvari minimalna kada je hladno. Vlaga je daleko veca leti nego zimi. Hladan vazduh nemoze da sadrzi veliku koicinu pare, za razliku od toplog.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Nitro lakiranje... nevalja hladna prostorija, hladno drvo, hladan lak, ako se baš mora u takvim uslovima lakirati
onda bar zagrejati lak. Ja tako radim kada moram, pa lak neće da pobeli.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole,sigurno si imao dozivljaj da je napolju -18,ali nije tako hladno(osecaj)ili-5 a ti osecas kao da je -15.
e to je uzrok vlaznosti;)
mozda ja nisam adekvatno objasnio kao strucnjak ali situacija nalaze da cim je hladnije ili vlaznije ide aditiv.
e sad da li je hladnije pa manja vlaznost ili toplije pa veca vlaznost neznam bas u cemu je konkretno stvar(verovatno se molekuli farbe vezu za molekule vazduha)pretpostavlam da bi nam to neki hemicar podrobnije objasnio.:P
u sustini poenta je u vezi nitro premaza(iskljucivo)jer ja sam farbao pu-lakove dvokomponentne na -16 bez ikakvih problema(u matu),uljani nisam probao jer s njima ni ne radim,a takodje sam i nitro probao do 0 stepeni ali sa aditivom.:):):)
valjda ce nam se neki hemicar uclaniti u forum hehehe!!!
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aha, drugim recima isti aditiv radi posao i za hladno i za vlagu (sto ne znaci da je istovremeno i vlazno i hladno). Kako to radi, to je njegov problem :)
Pa sad koje god da se desi od ta dva, treba ga dodati.
Skontao :)
Post Reply