Toniranje laka

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

aj fala bogu da smo dosli na zelenu granu :lol::lol::lol::lol:
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

maricaiivica wrote:dobar dan svima!

Imam jednu nedoumicu u vezi laka, tacnije kako bih ga mogao tonirati.
Nisam siguran ali mislim da bi tonirani lak delovao kao filter kroz koji gledamo drvo i pitam se da li prvo mazati bajc pa nakon toga sloj takvog laka pa dalje sam o lak ili cak izbaciti bajc i ici samo lakom.
Ima li nekoga sa takvim iskustvima?

Unapred hvala:rolleyes:
Kada dodaješ bajc u lak efekat kod lakiranja ti je u suštini kao da farbaš nekim tonom. Å to više premaza to će ti tamniji komad koji lakiraš biti. Svako ko farba uglavnom prvo bajcuje pa lakira a toniranje bajca se koristi uglavnom kod nekih korekcija ako to nije moguće izvesti direktno sa bajcom.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ranije, a mozda i sad Zorka je proizvodila lazura-lak t.j tonirani lak. Ja sam ga koristio ali kako ti je Drnikola napisao najbolje je prvo bajc (vidis rezultat-nijansu) pa onda lak. Sa toniranim lakom lako se desi da jednu zelis, a drugu nijansu dobijes.. Ako je stvar za tebe ok, ali ako je za prodaju lako se desava da odregjena gospogja niie zadovljna nijansom- pa treba mnogo mnogo struganja, sta ces gospogje su uvek u pravu ;)

Ps nisam mislio na struganje G-gje
Last edited by dikar on 17 Apr 2010 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

ima li neko iskustva sa zavrsnim poliuretanskim er lakom za namestaj.karakteristike?kako se pokazao?ili neku preporuku za poliuretan za reparaciju namestaja.konkretno kuhinjski sto i stolice.ne bih ga smirglao do drveta vec samo da osvezim novim lakom.predpostavljam da za to ne treba podloga pre zavrsnog laka.i moze li zavrsni lak da ide u vise nanosa?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sayerlack-jednokomponentni za parket.:) meni se dobro pokazao za trpezarijske stolove. pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

zar nije sajerlack na vodenoj bazi?kakav sjaj ima?dali moze da se nanosi na bilo koji stari lak ili mora da se smirgla do drveta?moze da se nanosi pistoljem?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sayerlack-a ima i pu,vodeni i nitro(sve varijante).
sto se tice farbanja naravno da moze pistoljem,preko starih slojeva ali treba pripremiti podlogu(ako ima puno ostecenja(grebanja,udaraca...))trebalo bi do drveta na finocu od 320 pa onda podloga pa zavrsna.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

mislio sam konkretno ovaj sayerlac za parket dali moze pistoljem .mogu li samo da matiram stari lak sa vodenom smirglom i preko zavrsni lak bez podloge?mislim na bilo koji zavrsni pu lak.sta ce biti ako idem bez podloge?znam d podloga mora za novo drvo ali za vec lakirano mislim da ne mora
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako se stari lak neljuspa i nemas grubih ostecenja slobodno prskaj.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

ok.hvala.:)
User avatar
deyan76
Šegrt
Posts: 44
Joined: 24 Aug 2010 19:43
Location: Beograd

Post by deyan76 »

lepa tema , sada sam je video i ne znam kako mi je promakla.
kao prvo toniranje laka je odlicna stvar jel uglavnom toniranje laka sluzi da bi de ravnomerno nanela boja na drvetu. naravno ako to zelite. i tada se koriste u glavnom pigmenti, sto je mnogo bolja stvar u odnosu na sam bajc. kada nema pigmenata dobar je i bajc. e sada da bi se tonirao lepo lak tj da bi boja bila dobro nanesena mora da se nanese podloga koja ce da spreci razlivanje toniranog laka da nebi bilo sareno. i naravno ako pogresite i malo treba da se osmorgla necete skinuti bajc sa drveta nego sa laka i kaksece te ispraviti gresku. toliko za sada :):)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Slucajno pogledah ovu temu koja stoji izdvojena skoro 4 godine... Pitanje ima smisla, ali odgovori su katastrofa :)
Tonira se samo zavrsni lak i to samo u slucaju potrebe, da bi se izvrsila korekcija nijanse ukoliko se bajcovanjem nije postigla zeljena nijansa. Za toniranje laka se ne koristi bajc, vec koncentrati boja u kolicinama do 2-3 cl po litru. Korekcija laka je nuzno zlo jer je ta boja uglavnom nepostojana i brzo izlapi, pa je rezultat - "drzi vodu dok majstori odu" :) Znaci, bajc je zakon.

Singer je pominjao u ovoj temi probleme sa aplikacijom nitro lakova pri vlaznom vazduhu. Nije to problem izazvan vlaznim vazduhom, vec je posledica zaostale vlage usled nedovoljnog susenja bajca. To nije karakteristicno samo za nitro, vec i za ostale vrstelakova. Kad pobeli po lakiranju, to je voda i cim se primeti, staje se sa radom, ostavi da se dobro osusi i sve se skida do golog drveta, pa ponovo. Znaci, nix zurba, mora svaki premaz dobro da bude suv, pa se tek onda ide sa sledecim.

A aditivi su mac sa dve ostrice i treba ih koristiti samo ako su neophodni.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

^^

ja neznam o cemu pricas???

bajc nikad ne pobeli nego lak,u nitro verziji jer je jednokomponentan dok ostali 2k lakovi sa tim nemaju problema


sto ce reci da je u pitanju hemija koja reaguje kojoj ti nemozes nista (osim da je ubrzas ili usporis sa odredjenim razredjivacima)

;)

zato i postoji dodatak u razredjivacu(nebbia--magla) http://www.coloritalia.com/diluente-nit ... nebbia.php
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nisam ja ni napisao da bajc pobeli. To se desava i dvokomponentnim lakovima. Magla je nesto drugo, to je kad se vide tragovi kuda si vukao pistolj (i zavisi od kvaliteta razredjivaca), ali to nije belo. Ako se koristi vodeni bajc, onda on mora da bude dobro osusen, narocitu paznju treba obratiti kad je vreme kisovito jer ta vlaga onda jako sporo isparava i kad prelakiras osnovnim lakom preko vlaznog bajca, desi se katastrofa, bude belo kao da je posuto brasnom. Ako se koriste PU bajcevi, oni se brze suse i ne reaguju sa lakovima, medjutim oni su delikatniji za nanosenje u odnosu na vodene. Gde je ostala vlaga od PU bajca, na tom mestu bude tamnija nijansa posle lakiranja. Da li je bajc dobro osusen, proverava se i vizuelno i dodirom, a najsigurnija metoda je da se pomirise izbliza, nos do daske :) i ako nema nikakvog mirisa onda je suv i nece biti problema da se nastavi sa lakiranjem.
Pri jako vlaznom vremenu moze da se desi i da se pojavi bela maglina pri lakiranju, ali to su izuzetno retki slucajevi i najcesce se desi kod akrilnih lakova ili debljim premazima osnovnih lakova. Nekad ta belicasta maglina i sama nestane za vreme susenja. Treba dakle izbegavati nanosenje debljih slojeva laka odjednom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Otkud vlaga u PU bajcu?
Post Reply