Toniranje laka

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Izgleda Bole da nisi ni ti dobro razumeo moj komentar ili ga nisi pazljivo procitao. Ne radi se o vlazi u laku, nego o vlazi vodenog bajca koja nije isparila pre lakiranja i koja po pravilu izazove da lak pobeli. PU bajc ne izaziva takve pojave, mada i njega treba dobro osusiti pre lakiranja.

Tema je toniranje laka, ali posle komentara o toniranju, hteo sam samo da dodam i komentar na Singerovu tvrdnju:

"ako lakiras nitro lakom u hladnim uslovima obavezno kupi aditiv za vlaznost vazduha jer ces dobiti belu maglu preko supstrata(materijala koji farbas), to vazi samo za nitro lak."

Ono sto zabari zovu nebbia (magla), ne odnosi se na belilo izazvano vlagom, vec na rezultat zamagljivanja laka, a to se desava uglavnom zbog neadekvatnog ili loseg razredjivaca.

Medjutim nije ni mnogo bitno, uskoro tih nitro nece ni biti na trzistu, a i najgori su i medju lakovima i medju bajcevima, pa nece biti ni steta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ti si napisao:
"Gde je ostala vlaga od PU bajca,"

A ja pitao otkud vlaga u PU bajcu. Lak nisam pomenuo. ::neznam::
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa dobro sam napisao, samo sto ti citas samo do zareza :)

Pise: "Gde je ostala vlaga od PU bajca, na tom mestu bude tamnija nijansa posle lakiranja."

Znaci da osnovni lak od nedovoljno osusenog PU bajca nece pobeleti kao od nedovoljno osusenog vodenog bajca, ali ce se ipak primetiti po nijansi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah, pod "vlaga" nisi mislio na vodu, vec na neosuseni bajc.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

izgleda da mi nepricamo o istoj stvari :part:

ja kazem ovako : kad se lakira sa nitro lakom pri povisenoj vlaznosti vazduha(preko 60%)treba ubaciti aditiv ili razredjivati sa antinebbia razredjivacem(tada mozete kvalitetno lakirati i kad kisa pada(pod nadstresnicom naravno))

tada nece doci do pojave magle u laku(bele providne mutne fleke(tamo gde je laka malo deblje naneseno))

nadam se da sam sada bio jasan na sta sam mislio :prs: :part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"bele providne mutne fleke(tamo gde je laka malo deblje naneseno"
-----
da, sad si jasniji.

1. To belilo o kome ti pricas se javlja kad je prevelika vlaga u vazduhu, a imas je i u komprimovanom vazduhu. To se inace vrlo retko i dogadja. (za vlagu u komprimovanom vazduhu znas sta se radi, da ne skrecemo razgovor)

2. Belilo koje sam ja pomenuo, (a koje nastaje od vlage vodenog bajca) je mnogo gore i najteze se ispravlja.

Usvakom slucaju, voda ne valja, ulazi i u kolena :)

Pise i na Sajerlakovom sajtu o tome:
http://www.sayerlack.com/en/tools/faq/w ... ky-surface
i mogu oni da nagadjaju i daju razlicita uputstva, prodaju aditive i razredjivace, ali kad nesto ne valja onda ne valja. Od babe devojku neces da napravis. U ovakvim slucajevima je najbolje koristiti kvalitetniji proizvod, tj. drugu vrstu laka, koji ti kao resenje nudi da ga mozes koristiti u vecem opsegu temperatura i vlaznosti.
Trgovci znaju da hvale kako je bas njihov nitro lak boljeg kvaliteta, ali njima je u interesu da prodaju, prvo kupis los lak, a onda dokupljujes i druge razredjivace i aditive.

3. Treba pomenuti i defekt u vidu magline koje nisu bele, a javljaju se na zavrsnom laku usled premale dizne pistolja. Najvise upadaju u oci ako se povrsina pogleda iskosa.


"Ah, pod "vlaga" nisi mislio na vodu, vec na neosuseni bajc"
---
Bole, voda je gradivna imenica, pa je i jedan molekul voda i vlaga je voda :)

odosmo dosta van teme, ali smo se razjasnili :)
User avatar
malli
Majstor početnik
Posts: 105
Joined: 03 Jun 2011 23:18
Location: Indjija

Post by malli »

Da li moze nitro lak preko poliuretanskog laka?
Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ne direktno, imas izolante za tu namjenu, koji se koriste kao medju-sloj!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bolje da kupi zavrsni PU nego izolant, a pitanje je i da li uopste postoji takav izolant koji se dobro vezuje i za PU i za nitro, s'obzirom da je nitro jako agresivan i razjeda druge lakove.
Kad radis nesto slicno, treba da znas da izvrsis probu. Kad se osusi, zagrebes nekim metalnim novcicem i ako se ne drzi dobro, lak se vidno zapara.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

malli wrote:Da li moze nitro lak preko poliuretanskog laka?
uglavnom rade obrnuto(iz ne znam kojih razloga)(kao ni ovaj)::neznam::

naravno da uvek moze i "zguza"ali u ovom slucaju i nije bas najpametnije resenje ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

Pozdrav stolarima i poznavaocima drveta, ajde malo malo da ozivimo temu :hurra: :)
E ovako, treba mi jedan savet od nekog iskusnog u vezi bajcovanja i obrade drveta, da vidim kako bi neko od iskusnih stolara odradio posao koji mene ceka, da se nadjete u istoj situaciji u kojoj sam ja trenutno :)
Pravim malu brvnaru, kuca cela od drveta iznutra, za koji dan treba da postavljam patos, daske po zidovima, oblice po zidovima. Ja bi taj patos(brodski pod) da bajcujem i lakiram, malo bi ga potamneo, radi se o Camovini, sva daska dosla od stolara, hoblovana sa obe strane, napravljeni falcevi, znaci samo da postavim i onda prelazim na smirglanje, bajc, lak i ostalo :)
Pa me konkretno interesuje da mi kaze neko iskusan koji bajc da koristim, nitro ili na vodenoj bazi, sta da radim u vezi smirglanja, pretpostavljam da ne treba mnogo da se radi posto je daska bukvalno izhoblovana, imam rucnu hoblericu pa cu sa njom da smirglam gde bude potrebno, ako je neka daska malo visa od druge, pa da ih dovedem na nulu. Vole bi da cujem neke savete sta da radim i kako bi neko od strucnih ljudi uradio ovo pa da pokupim neke ideje :)

Hvala puno unapred na odgovoru :)
Last edited by Drvoljubac on 04 Oct 2014 22:00, edited 1 time in total.
:skool:
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

Mislim da ces ipak morati da zoves parketara da ti ishobluje patos,i izjednaci daske.Jedino ako uspes idealno da ih postavis,a ako to uspes svaka ti cast.Za bajc posto si pocetnik polje uzmi na vodenoj bazi jer imas vise vremena da popravis eventualne greske,a i manje pokazuje brljotine po drvetu.
I popuni u profilu odakle si.Pravila foruma.
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

Druze hvala na tvom skromnom deljenju iskustva i ideja, ali parketar mi ne treba uopste, kad budem postavio patos slikacu da pokazem kako je ispalo, otac mi se bavi slicnim poslovima i postavljao je patos na par mesta, i ispadali su fenomenalno, izjednacavanje uopste nije bilo potrebno, daske bile spremne odma za lak. Mada ako negde bude trebalo tu sam ja da izjednacim, to mi je najmanji problme. Meni treba neki savet od nekoga iskusnog majstora u vezi bajca, laka, smirglanja izmedju ruka, to je ono sto do sada nisam radio, pa ako je neko zainteresovan da podeli neki savet u vezi toga bio bih mu zahvalan :);)
:skool:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Posle iskustva sa nekoliko planininskih kuca, nikada ne bih bajcovao drvo u tamniju nijansu ako je obloga zidova. Zavrsices u uzasno klaustrofobicnom mracnom prostoru. Jedino lepo resenje je beli bajc, da ga prosvetlis, posto dvo ionako tamni.

Skoro sam bio u jednoj od tih vikendica, koju su na kraju vlasnici prekrecili. Nisu mogli vise da izdrze.
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

hvala na savetu BR, i ja imam isto misljenje kao ti, i ne bi mi palo na pamet da radim tako nesto, bajcujem u malo tamniju nijansu samo pod, zivodi i gornji deo samo lakiram :) :pljesk:
:skool:
Post Reply