Toniranje laka

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

i ja se slazem sa BR zidove treba ici u beli bajc ili belu patinu pa je osmirglati da iz belog probija drvo jako lepo izgleda a jos ako se obloga prvo izcetka celicnom cetkom pa naglase se godovi fenomenalno izgleda uzmi parce obloge pa probaj i videces da ce ti svideti i tako da uradis zidove a plafon cisto belo pozdrav
smirglaj nikad dosta
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

radenko wrote:i ja se slazem sa BR zidove treba ici u beli bajc ili belu patinu pa je osmirglati da iz belog probija drvo jako lepo izgleda a jos ako se obloga prvo izcetka celicnom cetkom pa naglase se godovi fenomenalno izgleda uzmi parce obloge pa probaj i videces da ce ti svideti i tako da uradis zidove a plafon cisto belo pozdrav
Hvala puno na savetu i ideji, beli bajc se meni licno ne svidja, za patinu nisam cuo i moracu da vidim kako drvo ispada sa tim, mada cu za sada da naglasim godove samo sa firnajzom i posle lakiranje bezbojnim lakom sto se tice zidova.

Meni jos konkretno treba savet u vezi smirglanja, kako smirglati izbajcovan pod, i kako smirglati izmedju nanosenja laka, kojom granulacijom se to radi, i da li raditi rucno ili hoblericom?:prs:
:skool:
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

kakav firnaiz :prsdole: to se radilo u proslom veku :smejanje: a i ako uradis firnaiz posle na njega moze samo lak za camce nista drugo a sto se tice smirglanja kad postavis moras slajfericom osmirglati 120 do 180 gran, zatim posle temelja 240 do 320 i izmedju zavrsni slojeva ako ides dva 400granulacije.
Last edited by radenko on 10 Oct 2014 08:11, edited 1 time in total.
smirglaj nikad dosta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ovo nema bas nikakve veze sa temom. Bajcovanje i parketarski radovi nemaju nikakve veze sa toniranjem zavrsnog laka.
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

radenko wrote:kakav firnaiz :prsdole: to se radilo u proslom veku :smejanje: a i ako uradis firnaiz posle na njega moze samo lak za camce nista drugo a sto se tice smirglanja kad postavis moras slajfericom osmirglati 120 do 180 gran, zatim posle temelja 240 do 320 i izmedju zavrsni slojeva ako ides dva 400granulacije.
Vidis druze, meni se firnajz skroz svidja, dobar je za zastitu, i izvuce iz drveta boju i naglasi godove sto je po meni skroz super, necu celu prostoriju da farbam u neku boju, treba mi prirodna lakirana boja drveta. Uglavnom hvala za savet u vezi smirglanja :prsgore:
Last edited by Drvoljubac on 12 Oct 2014 19:59, edited 1 time in total.
:skool:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Isti efekat naglasavanja i amber tona dobijas i samo sa lakom (izuzev sa vodenim, mada su i njih poceli da toniraju zadnje vreme).

A sto se zastite tice, tu je firnajz zaista odavno prevazidjen.

Kao insekticid/fungicid, nije neki (ima danas sredstava koja to daleko bolje rade). Kao osnova, dobar je samo za uljane boje/lakove (koje su i pravljene sa njim kao bazom).
Njegova najveca mana je sto se u sustini nikada ne osusi u potpunosti.

Ne kazem da nema svojih primena, ali samo kada ostaje "cist" to jest bez pokrivnog sloja laka preko njega. I kao sastojak u pojedinim "muckalicama".
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bila je skoro tema, neka zena je imala problem bojenja parketa i uspesno je to zavrsila. Nije svaki bajc isti, mnogi ce izbledeti na suncu.
@Parketar je gore lepo napisao.
User avatar
Drvoljubac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2014 18:20
Location: Beograd

Post by Drvoljubac »

Sto se tice firnajza sa njime sam premazao samo krov (plafon) i svidja mi se kako je ispalo, po meni i nije potrebno lakiranje, ali ako bude odstupalo od lakiranih zidova i to cu da odradim. Sto se tice i zastite drveta, premazivao sam celu dasku sa zadnje strane nekim preparatom koji je bas otrovan i koji stiti dasku od zizaka, isnekata itd. E sad, kad budem postavio celu dasku uzecu par lakova da premazem neke viskove drveta pa cu viteti sta mi se najvise svidja, to nije problem, ja sam samo bio u nedoumici oko bajcovanja i smirglanja..Uglavnom hvala na savetu svakako :prsgore:

i da..otvorio sam novu temu pa mi nemojte ovde vise odgovarati, neko rece da ovo nema veze sa temom....
Last edited by Drvoljubac on 14 Oct 2014 01:30, edited 1 time in total.
:skool:
User avatar
stivi
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 13 Mar 2017 19:05

Post by stivi »

zdravo svima,javljam se iz makedonije,nedavno sam se upisao u vas forum da bi saznao jedan problem,a to je da izradio sam stepenice od bukva no musterija mi trazi da promenim boju od hrasta.pa se pitam dali moze pred lakiranja sa dvokomponentni lak da ubacim sandolin so bija hrasta.unapred zahvalan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stivi, upisi u profilu odakle si (polje lokacija, pravila foruma, a i pise na vrhu svake strane).
Post Reply