Opet mi i nasa sala i pitanje broj 2
Planiramo da na pod postavimo brodski pod od crnog bora presecen ciglom. Imate li iskustva kako se on pokazao u prometnim prostorima, tj. u restoranima? Upozorili su nas da moze da smolari, ali da se to resava nitro razredjivacem i vadjenjem smolnih cepova. Koliko je otporen na habanje, na stikle i prosipanje tecnosti? Cime bi ga trebalo impregnirati, zastititi i farbati? Uzecemo debljinu daske oko 3,3 cm. Koliko cesto bismo morali pod da hoblujemo?
Takodje, mozda smo pogresno uradili ali prvo smo ozidali okvire od cigle, dimenzija 3x3 metra u koje hocemo sada da slozimo daske. Medjutim, majstori nisu bas vodili racuna o nivelaciji cigle pa imamo odstupanje od pola do dva centimetra. Da li je neko radio drvo i ciglu na podu i imate li savet kako sada da ispravimo gresku? Preporucili su nam masinu za teraco, ali se plasimo da je upotrebimo. Ima li neko iskustva sa tim?
Pozdrav mirku i slavku i dobro došli na naš i Vaš sajt i forum i iskreno se nadam da ćete se još družiti s nama a ne samo zbog vaših nedoumica.Isto tako bih volio da postaviš koju sliku prostora i te stolarije koju planirate stavljati jer sam pročitao i prvo pitanje.Ovako moje iskustvo sa brodskim podom je dosta veliko s obzirom da sam ga imao i još ga imam u kući u Ogulini od kuda sam.Pod i nije nešto spektakularno jest da je to samo obiteljska kuća i nema prometa po tom podu kao u restoranima di ga vi planirate staviti stoga svaka štikla će ostaviti svoj ožiljak na podu stoga sam mišljenja da bih trebao staviti neko tvrđe drvo kao hrast ako će to biti u punom pogonu jer je bor ipak mekano drvo ako se nevaram a nevaram se.Ovo u vezi cigli to je pak malo drugačiji problem jer bih trebalo iznivelirati tako da kod spoja daske i cigle nema zazora oliti odstupanja jer stavi komad najobičnije daske na pod pa pogledaj i vidićeš i sam kako to ružno izgleda a kamoli kad ti dođe neka ekipa npr.građevinaraca koji odmah spaze tako neke detalje ali nije samo to razlog nego i kad staviš stol ili stolicu pa kad počne ljuljati.E sada kako to napraviti spomenuo si masu za niveliranje ona ti nemože pokriti 2 cm barem s kojima je radio moj jedan frend to je do nekih 1 cm max,a i kad bi ti masa pokrila i iznivelirala to do kraja nebi se vidile cigle jer bi masa pokrila ciglu i onda nemaš onaj efekt koji si želio,ja neko jednostavno riješenje neznam možda neko od kolega ima kakvu ideju ali mi se čini da ćeš te majstore koji su ti to radili morati uzeti za uši i da srede stvar kako spada jer su po meni trebali napraviti podlogu kao za pločice savršeno ravnu (koliko je to moguće ) i onda na nju staviti cigle kako ti paše i ispuniti između cigli opet podlogom od suhobetona na visinu koja ti je potrebna da daska neviri van cigli a niti upada ispod cigli.Malo sam te udavio ali dao sam svoje najiskrenije mišljenje stoga razmisli da to ako je moguće uradiš kako spada jer kasnije je još veći problem.
Ako sam dobro skapirao, vama ce restoran biti u prilicno rusticnom stilu. Tu je sasvim normalno da pod ima ogrebotine, udubljenja, rupice od stikli... To se cak namerno u startu pravi tako (i debelo placa da bi ti neko "upropastio" patos).
Ako vam to nije cilj, poslusajte strikica i trazite neko tvrdo drvo.
Sto se tice cigli, sa tolikim razlikama, po meni je jedino resenje da te sto su ti radili uhvatis za ... (ne za usi ko sto rece strkic, vec malo nize, gde vise boli) i nateras da svoj posao obave kako treba. Ili rusi sam, pa jovo nanovo.
Ljustenje teracerkom nisam bas siguran da ce dati zeljeni rezultat, Teracerka daje glatku povrsinu, a ti verovatno zelis prirodan izgled cigle. Jos ako si ugradjivao staru pecenu ciglu, to je ljuto ko djavo, tvrdje od bilo kog betona i grdno ces se napatiti da skines 2cm.
Moj ti je savet,nikako pod od mekog drveta u prostorije gde se ulazi obuven,a pogotovo ako ce to biti jako prometna prostorija.Prva osoba koja dodje u tankim stiklama ce ti ga tako izbusiti da ces jedino to popraviti hoblovanjem,a ne isplati se da hoblujes svakih mesec dana.Jedino, tvrdo drvo da se stavi ili neki pod od cigle ili kamena.
Da se nadovežem u vezi poda imaš danas i sasvim ljep izbor laminata koji imitiraju stare daske a puno je tvrđi i otporniji na habanje i štikle i ostalu gamad tog tipa a šta je najvažnije dosta je povoljniji po kupovnoj cijeni i u održavanju,jer brodski pod od bora kako si naumio ćeš morati skoro svaki mjesec brusiti i ponovo lakirati kako ti je rekao i sam kolega Parketar a i tvrdo drvo zahtjeva nakon nekog vremena brušenje i ostalo ALI ovo moram naglasiti ALI ipak je npr.hrast dosta tvrdo drvo da će ti uspješno zamjeniti svaku drugu podlogu samo je cijena dosta veća za razliku od navedenih laminata,a sada tebi na volju i u skladu sa financijama.
Gledao sam bas ugostiteljski objekat odradjen sa kombinacijom bor-cigla,keramicke plocice,boje cigle.to je radjeno 2001 godine,nisam od skora ulazio da bih ti smeo reci kako izgleda.Koliko sam shvatio te majstore bitan je rostilj za pod.Brodski pod je postavljan na mestima gde je manje izlozen gazenju.Ispod stolova,oko loza,oko sanka nekih 30-40 cm.Kramiku je postavljao ispred toaleta.Stolovi i stolice su od istog materijala.Smoloviti bor ima primenu za oblaganje podova,brodskih paluba,camaca otud i taj zargonski naziv brodski pod.