Podizanje sadolina

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
milos

Podizanje sadolina

Post by milos »

Na poslednjoj stvari sto sam radio desava mi se nesto sto do sada nisam video.
Nisam bas neiskusan sa lakiranjem i bajcovanjem, radim to iz hobija vec desetak godina. Prijatelj me je zamolio da mu sredim drvene strane od fotelja. U pitanju je bukva koja je bila lakirana. Hteo je da strane budu tamno braon da bi se slagale sa ostalim namestajem. Imao sam problema dok sam ogulio lak, bio je prilicno tvrd, posle sam besomucno smirglao, prvo sa 60, da bih dosao do 240. To sam sve ofarbao sadolinom u 3 premaza da bih izvukao nijansu, brisem sadolin krpom posle pola sata. Kada sam krenuo da lakiram, lak je krenuo na nekoliko mesta da podize sadolin, pojavljuju se ljuspice. Sada sam sve ogulio i ponovo presao sadolinom, plasim se da se ne desi ponovo. Sadolin se susio jedno desetak dana. U cemu je stos?
Inace video sam da je drvo jako slabo upilo sadolin.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Pa sad, ne znam koji je lak u pitanju. Obicno pre laka ide bajc i to na istoj osnovi kao i lak.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koji sadolin, i koji lak?
Posto onoga sto zovemo "sadolin" postoji u n varijanti (sadolin je inace samo trgovacki naziv za jedan od prvih lazurnih premaza).
Postoje lazure i lak lazure, pa i polulak lazure, svaka na drugacijoj osnovi, i svaka sa svojom hemijom. A razlicite hemije se ni najmanje ne vole.

Veoma cest problem sa farbanjem uopste (nebitno da li farbate orman ili auto) je mesanje hemija. Recimo body-ev bezbojni akrilni lak i deberova akrilna boje se ne slazu, ali leclerova akrilna boja i dupli color akrilni bezbojni lak se savrseno slazu. A svi su na akrilnoj bazi.

Posto si radio nesto sto je vec pre toga obradjivano, potoji i treca komponenta u igri (ono sto je prvobitno naneto).
Bez obzira na smirglanje, pogotovu lazurni premazi prodiru duboko u drvo i mogu da izazovu hemijsku reakciju i nakon sto si presmirglao povrsinski sloj (pretpostavljam da odatle potice slabo upijanje).

Jedino sto je skoro sigurno bezbedno kao sredstvo za toniranje su vodeni bajcevi. Preko njih mozes da ides maltene bilo cime.
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

dvije stvari su ti se mogle desiti prva da si preko lazura tj. sadolina nanio nitro bezbojni lak i druga veoma malo vjerovatna je da si farbao na jakom suncu
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Posto si to sve ponovo presmirglao nanesi nitro bajc ali moras da ga prskas pistoljem pa onda nitro ili poliuretan lak osnovni pa smirgla 280 pa zavrsni lak.Inikako drugacije nemozes da uradis jer ti se mesaju baze
Post Reply