upotreba keksarice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

upotreba keksarice

Post by belushi »

Da li se moze keksarica koristiti za izradu utora (kanala) duz bocne strane iverice odnosno da li se moze za njom seci iverica ( na prospektu sam video da ide do dubine od 19mm)?

Amater sam, trenutno imam novaca za jednu alatku, pa sam mislio da kupim najeftiniju keksaricu i interesuje me da li sa njom moze da se odradi deo posla ( izrada kanala ili secenje iverice ) koji bih inace radio rucnim cirkularom?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kanal bi u sustini mogao da napravis keksericom.
Za secenje tesko da bi mogla da se upotrebi. A i kad bi ti uspelo, bilo bi preskupo. Nozevi na kekserici nisu bas jeftini, a trose se brze od lista cirkulara.
Sve u svemu, verovatno je bolje da za pocetak pazaris cirkular ili glodalicu, a da spajanje ovabljas ili srafovima, ili klasicnim tiplovima (ima dosta sablona za njih, koji nisu preskupi), ili recimo excentrima.
Ja bih cak pre isao na glodalicu, posto ti ivericu obicno vec iseku na meru.
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

Post by belushi »

Sto se tice kanala (utora) isti bih koristio za ugradnju plasticne vodjice za klizace a prijatelj (stolar) me je posavetovao da se sa keksaricom moze napraviti precizniji kanal u bocnoj strani iverice nego cirkularom.
A za secenje iverice keksaricu bih upotrebio samo u jednom slucaju: nameravam da rasklopim (rasturim) ormar od univera koji je sastavljen tiplovima pa sam mislio da je upotrebim samo u delovima gde su tiplovi da bih sacuvao sto vecu povrsinu univera. Kasnije bih ploce odneo kod majstora na precizno secenje.
Iako sam amater imam odredjenog iskustva u izradi namestaja od univera, uradio sam samostalno nekoliko kuhinja sa sopstvenim rucnim einhell - womax alatom a eto, nedostaju mi keksarica ili cirkular, ja sam vise za keksaricu.
Ja sam svez vojni penzioner a oduvek sam voleo (sam svoj majstor) poslove. Sada sve sto zaradim ulazem u alat, doduse najjeftiniji a ako bude novca, menjacu ga za bolji. Sto se tice freze ima je surak pa se grebem kad mi zatrebaa za pravilan kanal mislim da bi trebao poseban noz za frezu.

Inace, danas sam naleteo na ovaj sajt i odusevio sam se.
Last edited by belushi on 31 Dec 2007 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

belushi wrote:Sto se tice kanala (utora) isti bih koristio za ugradnju plasticne vodjice za klizace a prijatelj (stolar) me je posavetovao da se sa keksaricom moze napraviti precizniji kanal u bocnoj strani iverice nego cirkularom.
Kakva je to vodjica? Za klizna vrata?
Verovatno ces kanal preciznije uraditi keksaricom nego cirkularom. Mada i tu ima "zezova". Ako je komad dobro ucvrscen i dobro postavljena vodjica za cirkular, moze se desiti da ispadne bolje cirkularom. Kekserica, kao i svaka freza (a kekserica je samo specificna sorta freze) ume da "pobegne" prilikom duzih rezova kada je oslonjena samo na njenu plocu.
belushi wrote:A za secenje iverice keksaricu bih upotrebio samo u jednom slucaju: nameravam da rasklopim (rasturim) ormar od univera koji je sastavljen tiplovima pa sam mislio da je upotrebim samo u delovima gde su tiplovi da bih sacuvao sto vecu povrsinu univera. Kasnije bih ploce odneo kod majstora na precizno secenje.
Za takav slucaj sasvim dobro ce ti posluziti i rucna testera. Posto ces posle nositi na precizno secenje, a ionako moras da odseces bar 1cm (posto su bar toliko duboke rupe za tiplove), nije ti neophodna neka preterana preciznost pri rasturanju.

Freza inace za svaki posao trazi poseban noz, mada se neki mogu upotrebiti na vise nacina.
No kako u tvom slucaju imas gde da se grebes za frezu, ostaje pitanje cirkular ili kekserica.
Ja licno ne volim keksanje, daleko vise mi se dopada veza srafovima ili nekim od spojnih elemenata (excentar na primer). Ako bas ne moze nikako drugacije, onda klasicni tiplovi, posto mi se ne investira u alat koji cu bas retko koristiti, a skoro uvek imam alternativni nacin veze. Takodje u nekim slucajevima (koji su meni ustvari najinteresantniji za lepljenje) keksici drze dosta losije od tiplova. Naprimer veza noge i horizontalne letve.
Sad svako mora da se preracuna, prema onome sto namarava da radi, i prema nacinu na koji radi.

Inace, dobrodosao na site.
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

Post by belushi »

Hvala na dobrodoslici i savetima.

Posle Nove Godine cu resiti, ali mislim da ce ipak biti kekserica. Nekoliko ormarica sam radio sa drvenim tiplovima i nisam uspeo da potpuno poravnam stranice kao sto se to moze koriscenjem iver vijaka.
Ja sam velika picajzla sto se tice preciznosti pa je za mene iver vijak izmisljena stvar jer se spojene stranice mogu podesavati do perfekcije. Jedino neznam kakva je trajnost te veze obzirom da ne koristim lepak (tako sam naucio od majstora, brze i jeftinije; rekli su mi da nema potrebe stavljati lepak jer iver vijak drzi dovoljno dobro).

Ajde da iskoristim priliku za jos jedno pitanje: pocetkom godine nameravam da stavim laminat u dnevnoj sobi (preko parketa). Obzirom da su mi na razlicitim stranama sobe PC, telefon, TV, DVD player, AV receiver, zvucnici, subwoofer itd. planiram da u postojecem parketu, pre postavljanja laminata, napravim dva - tri kanala u koje bi stavio najmanju plasticnu kanalicu (1.5x2cm) i polozio kablove i onaj sistem sa kanapom tako da mogu kasnije, kad kanal pokrijem laminatom, uvlaciti nove kablove.
Da li je to pametno ili postoji bolje resenje?
Da li bi se i ti kanali mogli uraditi keksericom (ja sam bas zapeo da je kupim)?
Za frezu mi treba, verovatno, poseban noz koga nema u osnovnom pakovanju.
Cirkular bi, sigurno, najbrze uradio posao, ali nemogu sad da ga kupim. Nisam napomenuo da sam pre mesec dana kupio GER cirkular (najjeftiniji) i testeru sa 64 zuba (vidia) za koju su mi rekli da moze da posluzi za sacanje aluminijuma. Nameravam da savladam izradu aluminijumskih vrata za kuhinje, ali to je druga prica.

Pozdrav...
Last edited by belushi on 31 Dec 2007 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Ja keksericom radim nut za ledja, izrezujem otvore za stakla, i radim utore u okvirima fronti za umetanje sredine od 4 mm šperploče ili 4 mm stakla, isto tako radim i kanal za vodilice kliznih vrata. Isto tako izradjujem i kanale za kablove u ormarima, iako to radim i frezom.
Potrebno je dobro odmjeriti stvar i napraviti par pomagala koje služe kao šablone ili vodilice za keksericu.
Bitna stvar je da nož mora biti oštar i sa što više zubi, ako želiš lijep i uredan rez. i taj nož (šajba) obično košta ko i sama kekserica niže klase, ako ne i više.
kerkserica ti pruža mogućnost i preciznog podešavanja spoja prije nego što lijepilo stegne. Ako si picajzla, tada će te oduševiti i to da nema šarafa na stranicama.
Kod spajanja keksima, vrlo je bitno da utor ima dovoljnu količinu lijepila i da spoj bude čvrsto stisnut minimalno 12 sati, ako se želi postići visoka čvrstoća, bez obzira kakvo se lijepilo koristi. Potrebno je ipak neko vrijeme da se keks napuhne i da lijepilo prodre u vlakna drveta. Tek kada je lijepilo potpuno suho, možemo reći da je spajenje gotovo.

Excentar je sigurno bolje riješenje od iver vijaka, ali u kombinaciji s tiplama.

Spajanje iver vijcima izbjegavam, jer sam mnogo puta popravljao ormare koje je netko spojio vijcima, pa se sve raspalo ili se iverica raskolila na pola. Ono što je pravilno zalijepljeno, to se ne popravlja. sigurno se svi sjećate starih marlesovih kuhinja iz 70-ih. Svi elementi su lijepljeni, i svi koje su u upotrebi se još dan danas drže zajedno.
Svaki način spajanja ima svoje prednosti i mane, ili nazovimo to ograničenja, ispred nekog drugog načina spajanja. Izrada okvira za fronte i njihovo spajanje keksima, pogotovo ako se radi o univeru, nikada mi se nije pokazalo uspješnim, tu u svakom slučaju treba koristiti tiple, ili ako je o iveralu riječ sve napraviti iz jednog komada, tako da ćemo izrezati otvor za staklo. kad je riječ i masivnim okvirima, svakako treba izradjivati klasičan stolarski spoj s utoromi perom.

Ako radiš iveralom (univerom) moja preporuka ti je kekserica, jer je to alat koji je za tu vrstu materijala neophodan.
Nakon nje je freza, ubodna pila, pa tek onda cirkular.

Ako radiš većinom sa masivnim drvetom tada je prioritet sigurno cirkular, pa frezer, pa ubodna pila, a kekserica čak i nije potrebna.
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

Post by belushi »

Hvala Zoranp, kekserica pada u Novoj Godini.

Puno zdravlja i srece u Novoj Godini SVIMA....
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

Post by belushi »

zoranp wrote:Potrebno je dobro odmjeriti stvar i napraviti par pomagala koje služe kao šablone ili vodilice za keksericu.
Molim te, ako mogu slike i objašnjenja za ta pomagala, koja su sigurno dragocena za nas amatere.
Ako ti ovo nije teško, uštedećeš nam puno vremena i lupanja glave.

Mnogi majstori (možda sa prevom) ne bi to hteli da podele sa drugima. Iskreno se nadam da ti nisi takav. Unapred hvala.
Post Reply