Kako proširiti štok?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Kako proširiti štok?

Post by Stojkov »

U novom stanu mi je na vratima od kupatila slobodan prostor od 59,5cm. Nažalost, kroz njega treba da proguram mašinu za veš koja je široka 60cm. Ako je bitno štok ide oko celog zida, koji je zidan na ciglama na kant.

Koji mi je najlakči način da proširim prolaz?
Mašinu ne mogu da rastavim, a skidanje celog štoka bih ostavio samo kao krajnju soluciju.

Saša
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, ovo mi je nazalost poznato :(
Ja sam ga resio grubom silom u stanu kod majke.
Jednostavno sam skinuo po 5mm sa svake strane stoka. U ta doba (pre 20-tak godina) nisam imao odgovarajuceg elektricnog alata pa je radjeno dletom, turpijom i smirglom.
Ako se odlucis i radis nekim elektricnim alatom prvo dobro proveri gde su srafovi i/ili ekseri kojima su pricvrscena vrata, i ekseri kojima su pricvrscene lajsne (pervajz kako ga zovu). Glodalica ume dosta nezgodno da se ponasa kad natrci na ekser.
E sad ovo nije uvek primenjljivo, posto zavisi od toga kako je pravljen stok, i koliko ima "fore" a da se ne pojavi rupa izmedju stoka i vrata.
Sledece resenje je kupovina nove ves masine :( ili zamena celih vrata :(.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Mialim da je vadjenje štoka najjednostavnije rješrnje, kako god da ti se čini komplicirano. Skineš lajsne, uzmeš ručnu pilu za drvo i pilu za metal, čekić od oko 2 kile, pajser i kreneš. Obično je štok vani za nekih 5 do 10 min.
Sve ovisi o tome kako je montiran, ako je postavljen na pur pjenu, trebaš samo otpiliti pjenu izmedju štoka i zida, ako je zašarafljen otpiliti šarafe. Problem je ako je postavljen tako da su na njega pričvršćeni čelični profili koji su uzidani u zid, tada ćeš imati više piljenja.
neka ti ne bude žao prepiliti štok negdje na sredini sa jedne strane, i to u obliku slova v kako bi ga lakše izvadio.
Kad ga uspiješ malo rasklimati, izlazi van k'o od šale.

naravno da prije čupanja štoka, možeš probati proširiti stari, ali se bojim da će to trajati cijeli dan, i da na kraju nećeš biti zadovoljan rezultatom. Pitanje je kako obraditi kuteve gdje nemaš pristupa hoblićem, a da lijepo izgledaju (delta brusilica ili tračna brusilica, ali to će trajati jako jako dugo) i što je najbitinije, kako trebaš sa svih strana skinuti po pola centimetra, kako će ti se zatvarati vrata.

Ili odnesi veš mašinu na auto-otpad, tamo gdje imaju onu prešu kojom rade kocke od starih automobila.
Plati tipovima pivo da ti prešom malo stisnu veš mašinu na željene dimenzije. :lol:

Nadam se da ćeš riješiti svoj problem.
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Post by Stojkov »

Hvala na savetima.

Došao sam do nekih informacija da je štok vezan pur penom za zid a pervajz je vezan silikonom za štok.
Probaću kada se vratim sa posla sam da ga skinem, pošto se šmirglanje ni meni ne sviđa.

Mašinu sam uzeo pre pola godine i nije baš jeftina, tako da je ne bih menjao. Nažalost, ni skidanje lima nije moguće pošto je maltene iz jednog dela.
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Povedi racuna da ce nekad biti potrebno i da izvadis tu masinu iz kupatila (recimo ako se pokvari po, pu, pu, daleko bilo).
Ja sam imao upravo takav problem pa sam sirio stok.
Ustvari bilo je malo gore.
Masina je mogla da prodje bocno, ali je prostor u kome je stajala bio neopisivo mali, tako da je nije bilo moguce okrenuti na zemlji.
Daklem podignes masincinu jedno metar u vis, ubacis je bocno u kupatilo (iznad mesta gde je ubacujes je bojler kao dodatna otezavajuca okolnost), onda je uvazduhu okrenes za 90 stepeni i spustis pravo dole :) Imas fore po jedno 2 cm sa svake strane kad je spustas (sa jedne strane zid, sa druge zadnja strana WC skoljke, ne pitaj veseo raspored sa dvoja vrata i kupatilom na G).
Moja mama je naravno redovno zaboravljala da ocisti filter na masini, tako da je pumpa blokirala svakih mesec dva :( Onda vadi masinu obrnutim redosledom, ocisti pumpu, pa je vrati nazad.
Nakon otprilike pete ture, uhvatio sam dleto u sake :)
User avatar
Duja
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 14 Dec 2007 12:59

Post by Duja »

Srecni sam vlasnik nove Gorenje WS43080 http://www.tehnomanija.co.yu/katalog/go ... 43080.html... dubina samo 44 cm :P. Možda joj je kapacitet 10-15% manji od "standardnih" ali ostavlja mnoooogo više prostora u kupatilu.

što se uklapa u onu "ako možeš da platiš izlazak iz problema, onda i nemaš problem". :cool:
Last edited by Duja on 25 Dec 2007 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam odavno presao na Whirpool koji se puni odozgo.
Em je mnogo manja, em ima kapacitet normalnih 5-6kg, em mi se oduvek vise svidjao sistem u kom je bubanj ulezisten kao greda, a ne kao konzola.
A ima i trecu prednost da zena i cerka ne spustaju sve moguce pomadice, kremice, cetke i ostale gluposti na masinu :)
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Post by Stojkov »

Skinuo sam štok, stavio mašinu i vratio štok nazad. Danas ću da ga pričvrstim šrafovima umesto silikonom da bih kasnije mogao ponovo da ga skinem.
Nije uopšte bilo teško pošto su majstori štedeli i na silikonu i na pur peni.
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

HA!
Bilo je lakše no što si mislio.
Post Reply