Ja izgleda ne pitam dobro...

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Ivan
Šegrt
Posts: 21
Joined: 25 Nov 2007 23:50

Ja izgleda ne pitam dobro...

Post by Ivan »

Pravio bih sto, imam neku hrastovu dasku od skoro 4 cm debljine i nekoliko od čini mi se 6-7 cm i nijedna nije šira od 20 cm. Jasno mi je da daska ide na abrihter i diht pre spajanja, ja pitam da li ima potrebe da se lepljenjem dobijena masivna ploča dodatno ravna da bi se dobila stvarno ravna ploča stola stola i kako se to radi ako treba ? Recite mi ako od ovih debljih dasaka koje su široke 7 cm hoću da napravim gredice 7x7 cm za nogare stola, da li to mogu ručnim curkularom ili ne ?
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

secenje rucnim cirkularom po duzini daske bi islo malo zaj**ano,jedino ako ga ne prisrafis na neko postolje,mada opet mrka kapa.s njim mozes samo da kratis dasku a ploce mozes da rezes kako hoces,bezopasno. kad spojis daske kako si pomenuo trebalo bi da posle ponovo idu na diht (jednu stranu poravnas abrihtujes a drugu dihtujes na meru)U tvom slucaju ako su dobro obradjene daske za plocu mislim na te od 20 cm,spoj ih u plocu pa ja lepo oslajfuj slajfericom dok ih ne poravnas.I onako ces tesko naci diht preko 60cm.Te druge daske od 7cm obradi pa ih slepi po dve da bi dobio cetvrtku 7x7 za nogare.Nezaboravi da ti trebaju i sorgovi,to su daske koje spajaju nogare.Neznam velicinu stola da bih ti rekao kolike treba da budu al sirina je minimum 8cm.pitaj sta te jos zanima
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Nesto se setih,mogao bi i da koristis i rucno elektricno rende da poravnas te od 7cm ,lakse nego cirkularom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozes ali ti treba poveći i prilično jak cirkular. Dubina reza od 7cm je retka na ručnim cirkularima. Da prevrćeš dasku sa jedne na drugu stranu mozes, al ce to prilicno da optereti cirkular (hrast nije bas najmekse drvo, a piiljevina koja ne izlazi sa donje strane ce smetati nozu). Predlazem ti da secenje toga ipak poveris nekome ko ima stabilnu veliku masinu.

Sto se tice ravnanja dobijene ploce, za to se nekada koristilo dugacko rende, podeseno da jedva malo skida. Ide se ukoso preko povrsine ploce. Ako dovoljno precizno obradis ivice (za sta bi ti trebao lep rez na stabilnoj masini posto mora da bude strogo pod 90 stepeni, i jos jedan trik kasnije opisan) mozes da prodjes i samo sa brusenjem.
Naravno vodi racuna kako obrces daske pri spajanju, znaci dve susedne u razlicitom smeru godova.
Glavni trik u dobijanju ravne ploce je u sledecem.
Kad im budes obrezivao ivice, obelezi kako si ih sekao tako da se pri slaganju eventualna greska u uglu ponistava na dve susedne, a ne da se sabira. Da probam da pojasnim. Ako ugao nije strogo 90, na kraju treba da dobijes ili sve trapeze ili sve rombove u preseku. I da ih slozis tako da ako su trapezi ide prvo jedan sa sirom osnovicom gore pa jedan sa sirom osnovicom dole, a ako su rombovi, da svi budu nagnuti u istu stranu.
Drugim recima treba dosta planiranja unapred.
Last edited by mbole on 15 Dec 2007 15:46, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nogare treba za vece duzine praviti od vise slepljenih tanjih dasaka da bi se smanilo krivljenje. Diht preko 60cm ja nisam video. kad se daske slepe (ne sire od 20cm) cela ploca se brusi. Problem rendisana je u tome sto vlakanca zbog okredanja dascica pri lepljenju nisu iste orijentacije pa moze doci do cepanja. Velike sirine (do 1m) se bruse masinama koje se zovu kalibrirke. One inaju 1 ili vise sistema smirgli razlicite granulacije.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply