Još malo o stepenicama...

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Ivan
Šegrt
Posts: 21
Joined: 25 Nov 2007 23:50

Još malo o stepenicama...

Post by Ivan »

U vezi ove prethodne teme, oblaganja stepenica: Ove na slici su stepenice koje su obložene samo sa vodoravne strane stepenica. Kako se spajaju vertikalna i horiyontalna ploča kod stepenica koje su potpuno obložene drvetom (i vertikalna i horiyontalna strana stepenika)? Znate na šta mislim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A kako se spaja horizontalna?
Pretpostavljam da se lepi, lepkom za parket.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

vertikalna strana (čela) se spajaju na način da se na gazištima izradi utor (vidi: "žleb za sastavljanje polica i pregrada" u radionici) dubine cca 8 mm u koji ulazi čelo.

Ja lijepim gazišta na beton PU pjenom. bitno je gazišta opteretititi sa cca 10-ak kg kako ih pjena ne bi podigla.
Na taj način nema lupanja i prijenosa vibracija i buke na betonsku konstrukciju gradjevine.

Stepeništa inače spadaju u najkomliciraniji i nazahtjevniji zahvat u stolariji (pogotovo ako se radi i kompletna konstrukcija), tako da je bolje dobro sve izračunati i izmjeriti prije uključivanja pile.
User avatar
Ivan
Šegrt
Posts: 21
Joined: 25 Nov 2007 23:50

Post by Ivan »

Aha, znači ploča koja se horizonalno postavlja na stepenik se tako spaja sa onom koja se vertikalno postavlja. Na onoj horizontalnoj se pravi žleb koji je širine iste kao i širinw ploče i tako se lepi sa vertikalnom pločom. Pri tom ne mislim o kompletnom pravljenju drvenih stepenica sa konstrukcijom već samo oblaganje betonskih.
Post Reply