Duborez u lameliranoj bukvi

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@pezzo

Pricam o duborezu, skulpturi, Jasen ume da bude zaguljen do bola. Brzo raste siroki godovi .
Nas orah - ma mema mahagomija na svetu za koju bi ga menjao. Cuvam svako parcence koje imam.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Da i kod nas drvo ide u izvoz ide i to sve vise .
Za duborez cene materijala u srbiji su smesne spram kolicine potrebne za taj rad i verovatnu cenu gotovog proizvoda ,hedoh reci da je tu rad mnogostruko skuplji od samog materijala
Jedna colovna daska od javora metar duzina dvadest cm sirine kosta 500 din kao i tresnje i bagrema ,oraha 600din ,bukve 400din ,jedino car hrast sije sve i za duplo :smejanje: a kad kinezi zavrse s njim kostace kao zlato
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno se slazem za orah.

A jedna od stvari od kojih se meni place je kada vidim simsir u duborezu. Skoro sam isekao dve skuplture, da bih dosaio do simisra, posto je on nezamenljiv za pojedine elemente alata. Posto nema saru, u duborezu je jedino zanimljiv posto se lako radi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajmo na muzicke instrumente. Skoro sam cuo od poznanika da su u Nemackoj izabrani komadi smreke i javora iz Bosne za violoncelo jeftiniji nego u Bosni. Da ne pominjemo o sirini izbora.

Sto se crnog drveta tice, koristim ebonovinu. Probao sam sa svim ostalim, i sve lepo ispadne, ali ne moze da se prinese ebonovini. Skoro zavrsih neke rucke za testeru, mogao bih da slikam.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nas simsir ne onaj mediretrranski ma tu se slazemo. treba mu oko 50-70 godina da poraste, i ako na sebi nema sliku nekoga koga znam - ne dira se.

Ne lajem, dodjite u Lipovac - kraj Topole da vidte sta je simsir od 100 godina
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Jbg BR nadi duzu ebomovinu od pola metra. I od nje ispadne pola.
Africku ako nadjes je kriminal. Stvarno.

Zadnju pravu koju sam video je stap za hodanje za koji covek mora da ima izvoznu dozvolu svaki put kad ide napolje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I nije toliko tesko naci komade od pola metra po EU i da bude u skladu sa CITES pravilima, samo cena jeste kriminal. A sto se pravoce tice, dobijes sta platis. Recimo, komad za tri stapa,, odgovarajuce prav, u drugoj klasi po izgledu (Nije crn, nego je tamno braon-siv, ali pocrni kada ga finisiras, a meni je ovako i zanimljiviji) je reda 200 eura.

Ugklavnom koristim manje komade kao detalje. Tada i ne kosta previse. No, kada podvuces crtu, sve sto vredi kosta. I drvo i finisi, i...
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Tu jesi u pravu, sve sto valja kosta. Debelo. Ozbiljno ulje je mesecima. Ali kad ga uradis nema nista slicno.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

momirz wrote:@sasasasa

I kod mene je isto. Place mi se kad vidim da orah ide u parket.
Moram jednom nedeljno da idem na stovariste i da se nadam da naletim na nesto sto neko vec nije kupio i spremio za seckanje.

Kakvi smo papci ispali svi od reda.

Znam (licno ne preko interneta) coveka iz US koji kupuje drvo iz Bosne za gudacke instrumente i tesko ga nalazi jer ga mi iseckamo kao dobar dan.

A placa covek 2-5 hiljade evra kubik,

Ma muka mi je i da pricam.
Mene satra kad vidim šta izvoze kao ogrijevno drvo...
Post Reply