kačenje elemenata

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam bas neki zagovornik sine, samo mi se dopadaju neke njene mogucnosti. U principu sta je optimalni sistem vesanja zavisi od konkretnog slucaja.

Sto se tice tvog pitanja, ja sam pristalica jednog starog pravila:
Koliko se dugo vidi da plocice nisu perfektno postavljene u vinklu?
Prvih pola sata nakon postavljanja kuhinjskih elemenata :)

Drugim recima, uopste se nisam zamarao da sakrivam bilo sta. Zidovi su takvi kakvi su, tu nema pomoci. Sta god da napravis, uvek ce nesto da bude ukoso, nakrivo, da zeva... kakvu god masku da stavis, i ona ce da bude na jednom kraju tanka, na drugom siroka...
Naravno, imam tu predost da radim sebi ili prijateljima, a ne za novce, pa mogu da imam ovakav pristup.

Ako ukopas bok elemata sa zadnje strane za debljinu sine na mestu gde je nosac, ne trebaju ti odstojnici. To je mozda nekih 5-6mm, i sasvim je dovoljno da element legne preko sine i poravna se sa zidom. Krajnje bokove ukopavas samo ako se ne vide, a u suprotnom, mora dosta precizno da se odmeri gde je kraj sine.
User avatar
SSmajstor
Šegrt
Posts: 45
Joined: 06 Dec 2013 08:20
Location: Zagreb

Post by SSmajstor »

Poz,

Samo jedna napomena.

Ako pločice nisu povučene skroz do vrha nego samo po sredini zida, onda razliku u odstojanju upravo čine pločice koje su na dnu gornjeg elementa debele 1,5 - 2 cm, pa za nekakve odstojnike ili slično nema potrebe s donje strane, a gornje elemente netrebaš upuštati radi lajsne.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravo, kada element lezi preko izbacenih plocica, sina ga izbaci taman da bude vertikalan, a tih par mm koji ostanu iza elementa... sta da se radi.. takvi su zidovi :)
User avatar
Pan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Apr 2012 23:12
Location: Šabac

Post by Pan »

Hvala vam na brzim odgovorima.
Ja sam razmisljao da zazor izmedju krajnjeg boka viseceg elementa i zida moze da se anulira tako sto se krajnji bok ostavi par centimetara dubljii od drugih bokova, pa se na licu mesta skrati taman koliko treba (npr. ubodnom testerom, pa jednorucnom glodalicom). Malo vise posla, ali mislim da moze lepo da se uklopi. ovo se odnosi na varijantu kada se nosaci ne uvlace za 1-1,5cm. Posto ja postavljam lesonit na ledja malim ekserima, pa ucvrstim sa par holsrafa 3x18, interesuje me kako postaviti lesonit na ledja kada se nosaci postave uvuceno za 1-1,5cm, tj. da li moram da pravim falc?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam ja gledao kataloge, kod svih nosaca koje sam nasao je predvidjeno da se postavljaju uvuceno za nekih 15-tak mm.
Pogledaj recimo: http://www.fgv.it/index.php/en/products ... ce5c98ba20

Ali, polozaj ledja funkcionalno nema nikakve veze sa tim (postoji mali estetski problem), osim ako bas oteras u neki ekstrem.
Nosac izlazi napolje iz ledja i ima prilican raspon stelovanja, i sasvim mu je sve jedo dal su ledja malo dublje ili malo plice u odnosu na njega.
Estetski problem je sto ako ledja nisu uvucena, kapica nosaca ne lezi na njima, pa se "ruka" vidi ako zagledas po unutrasnjosti ormana.
User avatar
Pan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Apr 2012 23:12
Location: Šabac

Post by Pan »

Pa da, to mi i jeste problem. Ako uvucem nosace i pokisam da priljubim lesonit uz nosac da se ne vidi rupa, onda imam problem kako da ucvrstim lesonit, a ako lesonit ukucam (usrafim) na ivice, onda se vidi rupa. A sina mi je odlicna, jer sve mogu da odradim sam, a ako koristim L nosace, treba mi pomocnik. jedino mi pada na pamet da kada uvucem nosace, napravim kanaliće za lesonit, ali onda lesonit cisto sluzi da prekrije ledja, a ne daje nikakvu cvrstinu korpusu ( a ima i vise posla).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Useces zleb za lesonit, na 1cm ili koliko vec kaze katalog od zadnje ivice (gornju plocu ostavis kracu za toliko+debljina lesonita da bi mogao da ga uvuces), a onda uvijes tanke kratke srafove "ukrivo", uz ivicu.
Nije lepo, al radi, a sa zadnje strane se ne vidi.
Post Reply