Daska za surf

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Nasa dobra enciklopedija cika Bole ti je dala sve podatke i dosta je bolji za objasnjavanje nego ja.Jaci je i u ispijanju piva ali tu je istreniran bas ful.Zato sledece okupljanje nemoj da propustis i da platis po pivo pivopijama....he,he ja cu spricer
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

radmit wrote:Nasa dobra enciklopedija cika Bole ti je dala sve podatke i dosta je bolji za objasnjavanje nego ja.Jaci je i u ispijanju piva ali tu je istreniran bas ful.Zato sledece okupljanje nemoj da propustis i da platis po pivo pivopijama....he,he ja cu spricer
Bole je stvarno Å ah.Molim te ako te ne mrzi da mi kazes jos dve stvari.
1.Koje je vrste boja koja se dodaje u zavrsni premaz(zelkot)da bi obojio poliester ili epoksi?Å ta da tražim kad budem kupovao.
2.Kako da izračunam potrebnu količinu poliuretanske pene koja mi je potrebna da bi izlio dasku u kalupu?Znam da se sad matematičari smeju ali ja sam za matematiku idiot.Kako se u stvari neka zapremina koja je izražena u litrima pretvara u kubike?Ako neko može da mi objasni bio bih mu jako zahvalan.
3.Å ta misliš o tvrdopresovanom stiroduru petici kao "bazi" za izradu daske?
Neizmerno sam zahvalan za sve ovo što si mi ti i Mbole napisali do sada.I ako me sad otkačite kao najvećeg smarača do sada -razumem.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Jos samo ovo.Da li se stakleno platno lepi nekim lepkom(vidim da ima u ponudi neki epoksidni lepak)ili sama smola kada se nanese i otvrdne,uradi i taj posao?
Ne javljam se sa pitanjima u dogledno vreme.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

1.Boje postoje u osnovnim nijansama,bela ,zuta,crvena...to su guste paste koih ide do 3% u zelkot.Postoji kasnija mogucnost da se lakiraju komadi i auto bojama.
2.Mora da se zna koja je gustina poliuretana recimo tebi treba gustina 50-70kg u kubiku mislim da je to ok .Za namestaj se koristi cak 500-700kg u kubiku
3.Stirodur nikako !!Poliester kada zelira odnosno stvrdnjava stvara ogromnu temperauru koja bi ga istopila.
4.Netreba ti nikakav lepak smola zavrsava posao
Sta nebude jasno pitaj
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Hvala ti radmit.Pijemo spricer na prvom sledećem okupljanju.Kad si mi rekao da bi mi stari panel od hladnjača završio posao,jesu li to oni sendvič paneli od aluminijuma izmedju kog je purpena(predpostavljam da je ta ispuna između njih poliuretanska pena koja mi treba.
Da li je gustina poliuretana koju si naveo (50-70 kg po kubiku)mera prilikom slobodnog širenja pene ili u kalupu.U BG Model-shopu na primer su dali za jedan poliuretan da ide 38 kg po m3 u slobodnoj ekspanziji a da 1 kg,takođe u slobodnoj ekspanziji,zauzima 27l.Inače zapremina daske u kubicima bi bila dvadeset peti deo kubnog metra(0.04m3 sam dobio kad sam pomnozio dimenzije i to je priblizna zapremina a tačna je sigurno manja pošto se daska sužava ka oba kraja)Nikako nisam pametan koliko bi na ovu zapreminu kalupa trebalo sipati purpene da se dobije adekvatna gustina koju si preporučio.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Kako god uradis bice dobro,samo napred!
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

uzmi na otpadu od hladnjace to ti je najeftinije ,rad sa penom zahteva iskustvo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedan litar=jedan decimetar kubni
Jedan kubik (kubni metar) ima 1000 kubnih decimetara odnosno 1000 litara

Daklem ovo sto su naveli je priblizno tacno (verovatno nije bas 27 i nije bas 38, ali je dovoljno tacno).
Ako je 27 litara tesko 1Kg, u kubnom metru ima 1000/27 klograma odnosno: 1000/27=37.037037037... kilograma
Odnosno ako u kubnom metru ima 38 kilograma, tada 1 kilogram zauzima zapreminu od 1000/38=26.315789 litara.

Drugim recima ako tvoja daska zauzima 0.04 kubna metra, odnosno 40 litara, trebace ti bar dva seta (koiko vidim nema manji set od toga).
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Aj da se malo umešam iz drugog ugla gledano postavljam pitanje kako ćeš dobiti kalup !!!!!!???? od čega ?? to je prvo koji materijal malo sam zagledo te slomljene surf daske još davno jednom prilikom na moru pukne vrh ili repni deo i nije svuda isti penasti materijal negde imaš i stiropora to jest jedan sloj presovanog stiropora ,drugo kako ćeš postaviti pera na taj surf idu po tri komada odole i moraju biti veoma čvrsta Pošto sam radio kao vozač u Somboledu od majstora Tome sam naučio više o frigo mehanici nego neki Å to se tiče pene naročito po frižiderima i rashladnim uređajima bitan je K-a faktor gustina pene i jačina znam tačno koji je kvalitet kad ga vidim Danas jedino jedna firma radi zidne oplate za veće komore a to je Soko inžinjering iz Å imanovaca brat od tetke mi tamo radi 20 kvadrata ploče se napuni za 6 sekundi pod pritiskom boli glava jer to tako treba ! Čime ćeš ti te daske puniti i kako treće Epoksidni lepak dvokomponentni black top je upravo ono sa čime se vrata na kamionskim hladnjačama krpe od lomova palete i probijanja , to drži ! Đžaba ti sva matematika Mboleta prvo praksa pa stani na nju lepo sa jedno 90 Kg pa vidi dal će pući kad je napraviš to ti je proračun a ne podaci o mililitrima i kubicima litara od tog nema leba Nebi je prodavali za soma jura da je svako može napraviti !!!
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

MapleMan wrote:Aj da se malo umešam iz drugog ugla gledano postavljam pitanje kako ćeš dobiti kalup !!!!!!???? od čega ?? to je prvo koji materijal malo sam zagledo te slomljene surf daske još davno jednom prilikom na moru pukne vrh ili repni deo i nije svuda isti penasti materijal negde imaš i stiropora to jest jedan sloj presovanog stiropora ,drugo kako ćeš postaviti pera na taj surf idu po tri komada odole i moraju biti veoma čvrsta Pošto sam radio kao vozač u Somboledu od majstora Tome sam naučio više o frigo mehanici nego neki Å to se tiče pene naročito po frižiderima i rashladnim uređajima bitan je K-a faktor gustina pene i jačina znam tačno koji je kvalitet kad ga vidim Danas jedino jedna firma radi zidne oplate za veće komore a to je Soko inžinjering iz Å imanovaca brat od tetke mi tamo radi 20 kvadrata ploče se napuni za 6 sekundi pod pritiskom boli glava jer to tako treba ! Čime ćeš ti te daske puniti i kako treće Epoksidni lepak dvokomponentni black top je upravo ono sa čime se vrata na kamionskim hladnjačama krpe od lomova palete i probijanja , to drži ! Đžaba ti sva matematika Mboleta prvo praksa pa stani na nju lepo sa jedno 90 Kg pa vidi dal će pući kad je napraviš to ti je proračun a ne podaci o mililitrima i kubicima litara od tog nema leba Nebi je prodavali za soma jura da je svako može napraviti !!!
Man ja ću svakoako probati.U SAD svako može da kupi takozvani blank od 40-50 USD koje masovno štancuju iz velikih buntova pene.Mislim da je seče CNC masina.U tim blankovima nema drugog materijala sem poliuretana i naravno da su to "sirotinjske varijante".I onda ti sam oblikujes prema vrsti surf daske koju zelis.E TO KOD NAS NEMA!:lol:Zato ću ja da poslušam radmita i kupim na otpadu stari panel.Å to se peraja tiče može da se stavi i jedno ali kažu da su sa dva peraja najstabilnije daske.Mogu da se naprave od kuvane plastike.Koliko sam video na mestima gde će doći peraja stavi se po parče staklenog platna pre glavne kosuljice.Kad se završi proces laminiranja(mislim da se tako zove proces presvlačenja kompozitom)buše se rupe,po dve za svako peraje.Peraja se mogu zalepiti da budu fiksna ili se u rupe ubaci ženka navoj ako želiš da mogu da se skidaju i montiraju sa šafovima.Dve stvari neznam a oko jedne bi mi možda ti mogao nešto reći.Blank je već izrezan zako da mu je prednja strana povijena na gore.Da li poliuretan trpi savijanje i na koji način.Druga stvar je da blank stave u jednu običnu spravu koja ima postolje odgovarajućeg oblika i drveni ram koji se diže.Na ramu je sredinom zategnuta žica koja se zagreva i koja celom dužinom obratka napravi kanalić.Taj se kanal zove STRINGER i ako sam dobro razumeo to je ,na neki način ojačanje.Hvala ti za ove primedbe,svakako si u pravu da je praksa uvek malo drugačija od teorije a unapred ti hvala za još neku informaciju.Svaka je dobrodošla i korisna.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ajde kad me vec vucete gde sam jaci od drveta,radio sam nekada pedaline za more tri sloja poliestera su sasvim dovoljna za pedalinu akamo li za dasku ,ta krilca se mogu izliti i u kalupu ako su fiksna ,nisam mnogo upucen u te daske ali ako bi se radio kalup za odlivanje on bi bio iz dva dela.Prvo bi se odlio poliester a onda bi se usula pena izracunalo bi se to tacno,stegne se stegama i to je to .E posle ima dorade.Pozajmi neku dasku da zimus uradimo kalup jedan vikend dok stigne prsuta i kiseli kupus.Mozda bi nam se i Bole pridruzio
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Za GERSIVARIUS od Mapleman-a druže ovako pazi jedan sam od naj starijih skatera u novom sadu skate park je moja zasluga i inicijativa prema gradu 2007 imam 35 god. od 84' sam vozio skate pa do 94' i povremeno posle toga. O daskama i proizvodnji tog tipa znam naj više što se može znati Zamisli koliko sam puta želeo da napravim firmu i proizvodim daske ??? Uff preteško druže preteško i da shvatiš koliko je to bilo ozbiljno, danas nevredi ni pokušavati A recimo znaš sve i imaš sve !! Nema koristi vidi znam za sebe da kad bih i radio proizvodnju to bi bio kvalitet vrh vrhova ali nemam prođu bez jedno 1000 komada bar 1000 komada minimum. Cena igra ulogu marketing igra, reklama igra, a u poslu se neigra !!! Razumeš ! Zadovoljstvo je jedno a priča drugo OK. Vidi evo recimo ovako pravi ti daske za surf ja za skate trenutna cena je za skate od 15 do 20 najviše to je stvarno i to je to Ali što ja da radim proizvodnju od koje nemam neke zarade svi to rade i po evropi neki su dobijali velike prae od fondova ko slovenci bespovratni mali biznis jel ! I onda neko uzme blank skate dasku od mene recimo u odradi OVO http://nkurence.com/blog/2009/06/decksa ... ckandroll/ Lik je dizajner i to je uradio na CNC plazmi Moj drug koji je dizajner baš poznat kad je video ovo nije verovo do kakvih detalja je išao lik i koliko posla je trebalo da se nešto ovako napravi i dobije u CAD-u zato može i da pukne cenu od 1500 do 2000 $ po komadu !! poruđžbine jedno 150 kom Aj sada razmisli i vidi dali ti se isplati da odeš u italiju preko zime po pazariš te surf daske po jedno 100 do 150 eurića i odeš na pijacu i prodaješ ? Kome ćeš prodati druže vidi neću reći nikome ali evo savet i dobro o svemu razmisli Znam da se u svetu ceni made by hand i to je naj skuplja roba i ko želi da proba neka proba i ja sam probo A od kineza nemoš se živieti oni sve proizvode verovatno i surf daske ? A ako uspeš da njih sjebeš kvalitetom onda si ko švajcarska banka Razumeš
Ta je bara oko extremnih sportova puna krokodila ostalo je entuzijazam (Srpski). Ram ide u surfboard koji materijal neznam ali budi sliguran da je presovan inpregniran javor Maple kanadski jedini u svetu za te stvari jer je naj fleksibilniji nema mu zamene !! Svaka daska je napravljena da možeš da je slomiš, nemože drugačije da bude Aj sad šta ti misliš da ti mogu pomoći i gde eto toliko !:cool:
Last edited by MapleMan on 23 Sep 2010 22:07, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Maple sto ubijas covjeku volju, daj malo podrske vidis da ima zelju da napravi sebi dasku za surf jer mu je mnogo da da 1000E za slicnu!!!:cool:

A uostalom kad razmislim, kad moze od poliestera da se napravi cistijerna od 10000L zasto nebi mogla i daska za surf!!!;)
Last edited by Sasa on 23 Sep 2010 23:03, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

potrazite na youtube "homemade surfboard" i videcete da ste svi u pravu ima i poliester i drvo i lepih kombinacija poliester-drvo.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Neubijam volju nikome nego se držim one stare izreke naj teži put je pravi put , to jes ako već radiš ,praviš ,radi kako treba i kako mora entuzijazma sam se nagledo i naslušo za ceo život.Puno toga oko tih stvari nepije vodu. A probati nije greh samo napred !!
Dva put zine , a tri put slaže
Post Reply