Detektor struje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

U svakom slučaju, sa ovom spravicom, bar pred mušterijom deluješ fensi i nafurano :smejanje:
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Pezzo wrote:ja o tome i ne mislim, busim na nivoima gde standardno ne treba da se nalaze instalacije, kako strujna tako i vodovodna i taj uredjaj mi do sada i nije trebao.
Kacim nesto na zid proslog vikenda. U toj visini ne ide struja. Uticnica nize, 60 cm u stranu.. I... pravo kroz kabl. Otkud kabl? Otkopamo i potvrdimo da je
neki ludi elektricar stvarno provukao kabl do te uticnice po dijagonali pre malterisanja.

Razmisljam i ja (posto nemam detektor), ali taj pre mene nije razmisljao. ebi ga.. Nema posla od 5 minuta.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Ja sam baš pre neki mesec imao situaciju gde je čovek bušio zid da ženi postavi garnišlu i prc! Verovali ili ne, pravo kroz centar glavnog napojnog kabla koji ide od sata do table sa osiguračima! Ej, od burgije 15cm, ostao je patrljak par cm i pritom se čovek duboko potresao, a bogami i pošteno opekao, jer je iz zida puklo i suknula vatra kao iz puščane cevi! Å teta, nisam slikao da pokažem kako izgleda kabl...

Elem, pre par godina sam čuo da postoji bušilica sa senzorom koji detektuje da li je na putu burgije neki strujni kabl i to sam čuo od čoveka koji je delovao kao ozbiljan majstor, međutim do dana današnjeg ne nađoh ništa slično, koliko god da sam tražio... Izgleda da me slagao ili ni on nije dobro čuo...
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Ja imam Metabo busilicu koja detektuje kada burgija dodirne metalnu cijev, armaturu i sl. ali nije u stanju da se zaustavi sve dok nije napravljen fizički kontakt sa provodnikom. U suštini mjeri struju prema zemlji i zaustavlja se kada ista pređe neku vrijednost. Na sreću funkcija može i da se isključi ako se buše neke metalne konstrukcije. Možda je taj majstor mislio na to.
User avatar
exclusive
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 28 Dec 2015 20:36
Location: Varaždin

Post by exclusive »

elektrolog wrote:Ja sam baš pre neki mesec imao situaciju gde je čovek bušio zid da ženi postavi garnišlu i prc! Verovali ili ne, pravo kroz centar glavnog napojnog kabla koji ide od sata do table sa osiguračima! Ej, od burgije 15cm, ostao je patrljak par cm i pritom se čovek duboko potresao, a bogami i pošteno opekao, jer je iz zida puklo i suknula vatra kao iz puščane cevi! Å teta, nisam slikao da pokažem kako izgleda kabl...
Ovo se i meni dogodilo prije 10-tak godina.Svrdlo se jednostavno rastali.
User avatar
exclusive
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 28 Dec 2015 20:36
Location: Varaždin

Post by exclusive »

-NIKOLA- wrote:U svakom slučaju, sa ovom spravicom, bar pred mušterijom deluješ fensi i nafurano :smejanje:
A daj zamisli da pred musterijom provjeravaš instalacije a ona nepouzdana pa okineš struju ili vodu :oskyldig:
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Drvorad wrote:Ja imam Metabo busilicu koja detektuje kada burgija dodirne metalnu cijev, armaturu i sl. ali nije u stanju da se zaustavi sve dok nije napravljen fizički kontakt sa provodnikom. U suštini mjeri struju prema zemlji i zaustavlja se kada ista pređe neku vrijednost. Na sreću funkcija može i da se isključi ako se buše neke metalne konstrukcije. Možda je taj majstor mislio na to.
Koja je bušilica u pitanju, mislim na oznaku? Ne, on je bas mislio na strujni kabl, ne na metalne konstrukcije u zidu. Svaka bušilica se zaustavi kad burgija dotakne strujni kabl, ali tad je već kasno... Treba se zaustaviti na par cm od njega, a to je ja mislim ili teško ili neisplativo napraviti...
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

exclusive wrote:A daj zamisli da pred musterijom provjeravaš instalacije a ona nepouzdana pa okineš struju ili vodu :oskyldig:
Do sada mi se to nije desilo, što ne znači da nije moguće ;), ali zar nije bolje da bar i na momenat budeš cool i fensi :happy:, nego da si dosadno večito uvek siguran u sebe jer bušiš uvek po nekim "standardima" kojih ooodaaavnooo nema... U stvari, pardon, možda još uvek postoje u našem velelepnom Glavnom nam velegradu :smejanje:... Za ova okolna prigradska mesta, gde mi ostali miševi živimo, tih "standarda" nema odavno :smejanje: (nije tebi namenjeno exclusive)
Last edited by -NIKOLA- on 23 Feb 2017 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

-NIKOLA- nema tih standarda vise ni u NS 😆
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nadjoh patent za busilicu koja radi ovo sto je elektrologov kolega pricao, al ne uspevam da pronadjem gotov proizvod:
https://www.google.com/patents/US8459372
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

ne vezano za temu,ali vrlo iritantno,
za ovih dvadesetak godina rada bilo je par kablova koje sam "sredio",ali
najgore što mi se desilo je probušena cev za vodu u staroj zgradi,prvi ventil koji radi je bio na sred ulice,
stan poplavljen samo tako a komšija stari(iz stana iznad) da me uteši "ćuti sinko na 5cm ti je bila kanalizaciona cev,znaš li koliko njoj treba da pukne :( )
User avatar
exclusive
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 28 Dec 2015 20:36
Location: Varaždin

Post by exclusive »

Dođem na montažu kuhinje,prvi element ide do bočnog zida.Označim,počnem bušiti kad ono cijev od vode.Koja budala stavlja cijev 5 cm od zida.Toliko o standardima.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Pezzo wrote:ja o tome i ne mislim, busim na nivoima gde standardno ne treba da se nalaze instalacije, kako strujna tako i vodovodna i taj uredjaj mi do sada i nije trebao.
Nemate vi pojma :smejanje:...
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Mbole, to je neko pametan izgleda patentirao, ali niko se nije nasao pametan da ugradi... Elem, za struju će možda i biti detektor, ali za plastične vodovodne cevi je to teško! MADA, sad nadjoh ovo, pa možda može da posluži kao neka početna tačka za pravljenje tako nečega...

https://www.aliexpress.com/item/Non-Con ... b55db0af02

-NIKOLA- nema tih standarda nigde više, pre nedelju dana u soliteru kod cvetkove pijace u Beogradu, "fabrički" postavljen kabl po dijagonali zida, a to je samo vrh ledenog brega sranja koja su "majstori" iza sebe ostavili...
Last edited by elektrolog on 24 Feb 2017 17:11, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

elektrolog ti nerazumes Nikolu sta on kaze !!! :pucko:
smirglaj nikad dosta
Post Reply