
Evo i jedne slike koja nešto govori. Crveno je nanesen lepak. Slika nije baš najbolja, al da čujem komentare.
Čekaj, ali zar nije i tih 6 mm uključeno u spoj jer se i na njih nanosi lepak - u dubinu poprečno presečene daske , recimo 15 mm?metabo wrote:Spoj ćeš oslabiti i ako hrastove daske spajaš hrastovim perom jer, to smo se već složili, je lepljeni spoj jači od čiste daske.
Kada lepiš bez pera, ako su daske debele 18mm, debljina lepljenog spoja je 18mm. Kad spajaš sa perom od 6mm, debljina lepljenog spoja je 12mm (po poprečnom preseku spoja dasaka), a punog drveta 6mm. Znači, spoj bez pera je jači od spoja sa perom, ako gledaš ravan spoja dasaka.
Jeste, lepo si primetio. Nanosi se u dubinu. Ukupna površina koja će biti prekrivena lepkom se povećava i to povećava silu otpora prema "kidanju" (sila je normalna na ravan spoja dva čela dasaka.). Ja sam govorio o otporu prema sili smicanja na samom spoju. Ma koliko duboko pero bilo, spoj neće biti otporniji na smicanje! Povvećaće se otpor na "kidanje".Bojan wrote:Čekaj, ali zar nije i tih 6 mm uključeno u spoj jer se i na njih nanosi lepak - u dubinu poprečno presečene daske , recimo 15 mm?metabo wrote:Spoj ćeš oslabiti i ako hrastove daske spajaš hrastovim perom jer, to smo se već složili, je lepljeni spoj jači od čiste daske.
Kada lepiš bez pera, ako su daske debele 18mm, debljina lepljenog spoja je 18mm. Kad spajaš sa perom od 6mm, debljina lepljenog spoja je 12mm (po poprečnom preseku spoja dasaka), a punog drveta 6mm. Znači, spoj bez pera je jači od spoja sa perom, ako gledaš ravan spoja dasaka.
Upravo tako. Kod ovakvog spajanja (pravljenje panela) glavnu ulogu ima LEPAK i kako je on nanet i kako su daske stegnute. Kvalitet zalepljenog spoja određuje koliko je će jak sam spoj biti.BODARA98 wrote:... sad dali će da pukne negdje ili neće,to je stvar do majstora,i količine nanijetog ljepka ,i dali je ono dobro stegnuto ,tj istisnuto između površina koje se ljepe,jer ako ostane višak ljepila,bilo koji od gore navedenih spojeva će da pukne na tom dijelu gdje ima višak ljepila,tj gdje nije stegnuto kako treba.
Bas to.sad dali će da pukne negdje ili neće,to je stvar do majstora,i količine nanijetog ljepka ,i dali je ono dobro stegnuto ,tj istisnuto između površina koje se ljepe,jer ako ostane višak ljepila,bilo koji od gore navedenih spojeva će da pukne na tom dijelu gdje ima višak ljepila,tj gdje nije stegnuto kako treba.
slažem se u potpunosti.metabo wrote:Dokon popa i ovce krsti
Koga ne mrzi da čita... http://internet.ktu.lt/lt/mokslas/zurna ... 70-373.pdf
Ja sam pročitao zaključak i mislim da je ova diskusija otišla suviše daleko
Lepi, steži, grebi, šmirglaj, lakiraj i udri po holesterolu! A sto koliko izdrži. Kad pukne, pravimo nov.
Citiro sam samog sebe ,radi podrske tvom misljenju.zvecanac wrote:Zasto bi se po svetu fabrike nadmetale i bavile proizvodnjom keksarica ,cesljeva i raznih glodala da nisu potrebne i po mome lepljenje umetnutom lajsnom i dalje je najbolja metoeda za ovakvu vrstu radova,narocito kod tanjih dasaka pa jos 15cm sirokih.
Ceo trik sa modernim lepkom je bas da taj sloj koji ostaje bude mikronski tanak. Sto je tanji spoj je cvrsci.neslazem se sa tim da nut i lajsna moraju da pasuju u stoti deo milimetra jer ipak mora biti i malo prostora da lepak ostane