Nevidljivi nosač

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Deluje zanimljivo.
Samo je pitanje gde ga naci, i kolika mu je najveca sila pritezanja.
Opet najmanji je za rupu fi 25mm uz navoj M6, gde otprilike staje i matica M6, a uz okasti kljuc verovatno i M8.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kupis/napravis drvenu tiplu(valjak) precnika 20,25,30mm zavisno kakvu burgiju imas i koliko imas mjesta na polici da izbusis rupu u koju ce taj valjak uci.
Valjak izbusis osovinski i pricvrstis za zid kroz tu rupu. Najbolje sarafom sa ravnom glavom, a ne konusnom, da nebi doslo do pucanja prilikom stezanja.
U policu sa zadnje strane busis rupu u koju ce ta tipla uci, a odozdolj ili odozgor, zavisno gdje se manje vidi, izbusi rupu za saraf za drvo kojim ces pricvrstiti policu za tiplu da se ne moze izvuci i okretati.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Za zipbolt su nuzni sabloni za busenje
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Mora da bude idealno...... Danas procitao temu i kaze se vrlo interesantno.... Od skrivenih nosaca dosli do zipbolta kome je namena iskljucivo za stubove i rukohvate...
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

OK, vec vidim jedno rjesenje sa "isticanjem estetskog detalja" (hvala @mbole) .. znaci napravim vise rupe nego police i ostavim kljucan dio police za uporabu a u rupi pritegnem usput maticu na navojnu sipku koja se pruza dalje u zid.

Medjutim sad kako @daleko primjecuje 'odosmo mi od nosaca' .. a ja ga imam kupljenoga i valjalo bi ga iskoristiti.. mozda bi mogao probusiti rupu 10mm sa svrdlom i onda bi korisnik sam to lako nataknuo. malo prelako cak. sad, kako bi to ucvstio? dosta kupaonske opreme ima onaj imbus sarafic sa kojim se poluge i sl uzvrscuju na nosace i sl. mozda bih mogao narezati navoj (opet @mbole!) za saraf u rupi poprecno od nosaca, gdje bi metrickim sarafom stisnuo nosac? to zvuci dosta pro (?)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja ne kapiram sta ti uopste trebas da busis i kacis :forvonad::forvonad::forvonad:

daj neke slike pa da vidimo :/;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je tvrdo drvo, mozes da urezes navoj recimo M5 ili M6.
Cak za tako mali navoj obicno i ne moras da urezujes navoj, samo direkt zavijes sraf u rupu. Naravno rupa mora da bude odgovarajuceg precnika, za M5 4.2mm, za M6 5mm, ali zahteva i malo isprobavanja, posto nije svako drvo isto, pa nekad moras da pravis malo vecu rupu (kad kazem, malo, mislim stvarno malo, tipa 0.1-0.2mm vecu).

Jedino moras da vodis racuna kad srafis tipl u zid, da ti ravna strana ovog sestougla dodje prema srafu, a ne da ga priteze ukoso, posto ce onda najverovatnije okrenuti tu policu.

I sto kaze singger... daj neku sliku
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

ma eto .. cjepanicu bi stavio na zid da glumi policu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svidja mi se kao ideja.
Kako si resio problem da posle nekog vremena kora ne otpadne?
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

CroWiz wrote:ma eto .. cjepanicu bi stavio na zid da glumi policu
Jel velika ili mala cepanica? :)

Evo ti jedna ideja https://youtu.be/NhZHjA-dkAM?t=2m2s
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

mbole wrote:Svidja mi se kao ideja.
Kako si resio problem da posle nekog vremena kora ne otpadne?
Imam dva rjesenja pored biranja cjepanice bez kore:

1. policu je uzeo ljubitelj prirode kojem je bas drago da mu otpada kora
2. natrackat sa akrilom da se sljepi

:)
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

IvanR wrote:
CroWiz wrote:ma eto .. cjepanicu bi stavio na zid da glumi policu
Jel velika ili mala cepanica? :)

Evo ti jedna ideja https://youtu.be/NhZHjA-dkAM?t=2m2s
Vidio sam tako nesta kao rjesenje za objesiti natkrevetnu plocu (ima neka rijec za to)
Ovo na youtubeu je varijacija sa upustanjem, pa moze skroz do zida, ko nije paranoidan na vlagu i to. :)

Inace cjepanica je mala, kao recimo veca cjepanica za pec. Ali nebi je stavljo uzduz kao ovaj lik na videu nego sa čelom na zid da stoji kao da iz zida viri kraj grede
Post Reply