Nevidljivi nosač

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Nevidljivi nosač

Post by CroWiz »

Kupio sam si taj nevidljivi nosač da isprobam jedan svoj dizajn.
Neznam kojim svrdlom da bušim rupu u polici?

Ima 10 cm dužine za u policu i prvih 9cm su heksagonalni sa prihvatom 7,8mm a završava sa centimetar 9mm cilindričnog oblika - šipka vulgaris.
Trgovac kaže nek bušim sa 8mm ali nema šanse kod punog drveta da to uđe, eventualno da je kakova iverica.

Je li moram kupovati extra dugacko 9mm svrdlo kao što logika sugerira?
Malo neuobičajena veličina ...
Neka iskustva, savjeti ..

http://vinodol.com/moki/images/b/bd/Nosac.jpg


Hvala

z
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Zdravo CroWiz

Ako je tih 7.8 mm izmedju nasuprotnih paralelnih stranica heksagona (sestougla), onda je izmedju dva suprotna vrha heksagona oko 9 mm, koliko je i okrugli deo te sipke, tako da ti za taj nosac realno treba ekstra dugacko svrdlo od 9 mm

Neki pametnjakovic koji je smislio te nevidljive nosace imao je mozda i ideju da rupu busis malo manju pa "nakucas" policu da ne spadne, ali to je u praksi skoro nemoguce. Deo nosaca koji ne ide u zid bi mogao da bude i okrugao celom duzinom, ali onda bi ga bilo dosta tesko prisrafiti u tipl u zidu jer bi klizao. Zato heksagon da bi mogao da ga pritegnes kljucem (Francuskim ili druge proizvodnje:)

E, sad.. posto ce tvoja polica da se oslanja na dva ili vise takvih nosaca, uvideces da je u praksi skoro nemoguce dovoljno precizno izbusiti nekoliko rupa na zidu i na polici, da se potpuno podudaraju razmaci, i da prilikom busenja u zidu ili u drvetu (iveralu) rupe budu pod 90 stepeni po obe ose. Bilo kakvo nagib pri busenju za posledicu ide da sipke (nosaci) ne stoje paralelno i da ih je tesko ugurati u rupe na polici.

Koristio sam ovakvo resenje tri puta (prvi put, poslednji put, i nikad vise). Ako se dobro secam, umesto burgije 10 mm koliko mi je teorijski trebalo, zavrsio sam sa ekstra dugackom burgijom od 12 i 14mm.
Tako da.. spremi se na mogucnost da ne legne iz prve.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad se malo preracuna, obim opisane kruznice oko sestougla kome su naspramne stranice udaljene 7.8mm je 9.01mm.
Ta jedna stota je premalo da bi lepo drzala sipku u drvetu.

8mm bi bilo malo previse zadora za drvo (0.6mm na svakom uglu).

8.5 bi bila neka mera za koju bih se ja odlucio, ovako unapred, to jest, krenuo bih od te mere za rupu, pa onda video kako se ponasa. Zador (koliko uglovi sestougla ulaze u zidove rupe) je tada oko 0.25mm, sto mi se cini kao sasvim OK.

Naravno sam kraj gde ulazi okrugli deo, treba prosiriti na 9mm.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Iz iskustva pricam: slobodno burgijom 10mm busi jer su sanse da idealno izbusis rupe u zidu minimalne .

ovako ces lakse navuci policu na iste.

AKO KOJIM SLUCAJEM "IZBUSIS"savrsene rupe uzidu,problem ces resiti tako sto ces sipke malo rukama iskriviti u stranu i bice SAVRSENO :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Mora burgija makar mm veca od precnika nosaca.
Tj. ne mora, ali te glava ne boli oko navlacenja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono jes... zid je zaguljena rabota.
Vidis sta ti je iskustvo :tummenupp:
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

ja se slazem sa singerom i ja sam uvek busio desetkom jer uvek malo pobegne nema sanse u zidu idealno da se izbusi
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

Ma. Ovaj moj uradak ima samo jednu rupu / jedan nosac, tako da 10-tka pleše..
Sad vidim da su americki filmovi u pravu, nista se ne može riješiti bez "duge devetke" ;)

Kad dalje razmisljam (valjda sam takav caj skuhao) cini mi se da bi mi bilo zahvalnije fixirati poličicu da iz nje viri vijak za u zid, pa da ju samo ušarafim u zid - ha!
Sad je naravno postalo pitanje kako uglaviti vijak u drvo .. neko spajanje a'la ikea sa onim njihovim 'dowel tiplama' / navojima u presjeku cilindra ..

sigurno ima cool rjesenja .. da zalijem glavu vijka u drvo sa epoxyem? :)

z
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Za ovu tiplu konkretno sa slike, ako su ove dimenzije rupa u zidu treba da je 12 ili 14 mm, čisto da napomenem, uzmi šubler pa ćeš videti koja je širina tiple
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

ma zid mi nije problem. to uvjek mogu zagipsat ili vec sta treba. problem je sa drvene strane. sad bi kao trebo u kupovinu dugacke devetke a nit znam dal to postoji niti gdje niti da li ce mi to odgovarat niti da li ce mi ikad vise trebat.
cudi me to, valjda su ciljali da cu imat bar dve rupe pa probusiti sa dvije desetke i da ce to ipak kako tako nasjest jer eto ne mogu perfektno probusit.
koliko god da je ta vijcano tiplarska grana napredovala, ovdje nemogu rec da sam impresioniran :)

z
Last edited by CroWiz on 19 Apr 2016 14:50, edited 1 time in total.
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

Sjetio sam se! Stavit cu obicni onaj saraf sto je sa jedne strane za u tiplu a s druge metricki i sa metricke strane tj, u drvu cu staviti onaj ikea spoj, cross dowel, kako se to vec zove po naski.
Onda cu to jednostavno usarafit u zid.
Za to mogu iskoristiti postojeci naramak 8mm svrdala i saku tih cross dowela sto imam iz prijasnjih projekata
Last edited by CroWiz on 19 Apr 2016 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek malo...
Cela poenta ovog nosaca je da ga prvo zavijes u zid, pa onda na njega nataknes policu (posto kad ih je 2 ne mozes da okreces i zavijas).
Sad, ne znam kako izgleda to sto hoces da okacis samo jednim nosacem, al i sa cross dowel-om ces imati problem da moras da sve zajedno okreces i zavijas, sto ume da ostavi ruzne fleke na zidu.

No ako ti to radi, nema potrebe da stavljas cross dowel, urezi navoj za metal direktno u dasku (drzi vise nego dobro ako je navoj iole duzi i krupniji)

Ako ti vec nije problem da imas rupu odozdo, onda umesto cross dowel-a stavi obicnu maticu i podlosku. Hangar vijak uvijes prvo u zid, nataknes to sto vec radis, nabacis maticu sa podloskom, i lepo stegnes maticu.
Mozda mozes da iskoristis podloske od onih veznika za spajanje kuhinjskih ploca.

E sad, hangar je obicno prilicno kratak, a ako to treba da trpi bilo kakvo opterecenje, bilo bi pozeljno da metalni deo kroz dasku bude sto je moguce duzi.
Ako ne nadjes dovoljno dugacak hangar, mozda mozes da upotrebis obicno navojno vreteno, i na strani koja ide u zid improvizujes tipl sa dve matice i parcetom creva
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

da .. pravilo bi ostecenja na zidu .. djaba sam se poradovao

ovo sa navojnom sipkom zvuci ok .. cak ne bi trebao improvizirati tiple, ima sad tih sa metrickim navojem ..

samo neznam kako bih izpod te male police napravio rupu da mogu dosegnuti sa kljucem maticu a i okretati je
jedino da napravim ogromnu rupu recimo borerom za kuhinjske pante ..

ili ima kakva pricvrsna tehnika da recimo propusta sipku pod 90 stupnjeva a na van nudi recimo imbus za pritezanje .. kao npr puzni prijenos,
odnosno kao sto je kod excentra .. tamo se priteze pod 90 stupnjeva ..
Last edited by CroWiz on 20 Apr 2016 09:15, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, nazalostt mora prilicna rupa.
Mozes da je smanjis ako je iskopas dletom, pa da bude pravougaona. Sirina malo veca od sirine matice, a duzina koliko ti vec treba da bi mogao da okreces viljuskasti kljuc. Ili sira, toliko da mogu da prodju ravnookasti kljuc i matica, pa onda duzina moze da bude manja (posto okastom treba manje prostora za zavijanje)

Jedino da napravis cep od drveta i njime zatvoris rupu. Mozes i da iskoristis stari stolarski trik: kad nesto ne mozes da sakrijes, ti ga istaknes i proglasis za estetski detalj :)
Recimo napravis cep koji je crn ili u nekoj drugoj kontrastnoj boji u odnosu na policu, da bude sa kvadratnom glavom ili tako nesto.

Ili probusis rupu skroz po duzini pa sa prednje strane stavis neku lajsnu koja ce to da pokrije ili tako nesto...

Ne znam za veznik koji bi radio "pod 90"
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

idem bas gledat za te podloske za spajanje ploca i da li ima kakvo zgodno uradi sam rjesenje (izrezat cijev?) kad imam sta vidit!
spoj koji radi "pod 90"!

http://zipbolt.com.au/products
Post Reply