Izolacija montaznog zida?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Izolacija montaznog zida?

Post by vectrabg »

Potrebno je da ispunim montazni zid debljine 8cm, napravljen od stafni 5x8, i oblozen lamperijom. Koje materijale predlazete?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stiroporu nista ne fali, a ima ga bas u toj debljini.
Manje zezanja nego sa kamenom vunom.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

mbole wrote:Stiroporu nista ne fali, a ima ga bas u toj debljini.
Manje zezanja nego sa kamenom vunom.
Zaboravih da dodam da je potrebno imati i zvucnu izolaciju, pored toplotne. Na stovaristu su mi predlozili Ursa mineralnu vunu od 10cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo j enekih kerefeka oko mineralne/staklene vune i vlage/pare. Idu neke folije, paro propusne, paro nepropusne, svasta nesto. Davno sam citao o tome, zaboravilo se.

Pogledaj kod njih na sajtu: http://www.ursa.rs/sr-Latn-CS/samogradi ... kcija.aspx
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

10 cm vune je previše. Ona ne sme da se sabija pošto joj se izolaciona moć smanjuje.
Trebalo bi 8 cm kolika je širina štafli. Na linku koji ti je dao mbole imaš izbor staklene vune za različite namene, odnosno postoji vuna za pregradne zidove.
Za zvučnu izolaciju je vuna bolja od stiropora, ali to nije dovoljno. Treba zvučno odvojiti štafle od košuljice, zidova i plafona. Za tu namenu imaš samolepljive spužvaste trake koje se koriste kod gipsarskih radova. Takođe i kod postavljanja lamperije treba obratiti pažnju da nema direktan kontakt sa zidom, plafonom, podom.
Mislim da ti folije neće trebati pošto se one stavljaju na mestima gde je zid između grejanog i negrejanog prostora.
Više o pregradnim zidovima možeš naći na:
http://www.knauf.rs
http://www.rigips.rs
Ti ne koristiš gips ploče, ali je sve ostalo slično. Imaš izvedbe pregradnih zidova sa drvenom podkonstrukcijom u tehničkoj dokumentaciji.
Obrati pažnju na detalje o rastojanju na koje ćeš postaviti vertikalne štafle pošto vuna mora da ima oslonac sa strana
Last edited by DataS on 13 Dec 2012 23:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da njemu ovo dodje upravo na spoljasnje zidove.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Najbolje rješenje je , na konstrukciju od štafni , sa jedne strane zaheftaš PE foliju ( građevinski - zelenkasti najlon , paronepropusni ) , na to postaviš lamperiju , potom sa unutrašnje strane postaviš mineralnu vunu ( pripaziti - postoji akusto , toplinska i kombinirana vuna - rigips katalozi ) , nju opet zatvoriš sa PE folijom preko konstrukcije i staviš drugu stranu lamperije .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Parna brana se stavlja na stranu gdje para nastaje a to je unutrašnja tj grijana strana. Na vanjsku se ne stavlja.
Zvučnu izolaciju ćeš teško postići sa ovakvim zidom jer je lagan, naime za izolaciju zvuka je najvažnija masa. Možeš pokušati možda tako da ubaciš u konstrukciju onaj rupičasti lesonit. On će utjecati na izobličenje zvučnog vala. Ovaj tren mi pada na pamet i perlit. To je isto izolacijski materijal koji je u obliku granula pa bi kao takav bio možda bolji od vune što se tiče zvučne izolacije.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

Hvala na savetima. Ako se odlucim za vunu, ne bih stavljao staklenu vunu stetnosti po zdravlje, vec ipak mineralnu.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Å to je isto.
http://www.knaufinsulation.rs/sr/stakle ... lna-vuna-1
Nema razloga da ideš na neki drugi materijal. Samo obrati pažnju na pravila ugradnje da ne bi došlo do smanjenja njene izolacione sposobnosti ili eventualno povlačenja prema dole.
Last edited by DataS on 15 Dec 2012 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

DataS wrote:Å to je isto.
http://www.knaufinsulation.rs/sr/stakle ... lna-vuna-1
Nema razloga da ideš na neki drugi materijal. Samo obrati pažnju na pravila ugradnje da ne bi došlo do smanjenja njene izolacione sposobnosti ili eventualno povlačenja prema dole.
I ja sad to vidim. Mislio sam da postoje mineralna, kamena i staklena. A u stvari imaju kamene u tablama i staklene u rolnama. Pa zar ta staklena vuna nije opasna za zdravlje? Svi su ranije pricali da je to vrlo stetno, a sad kao to je u redu?!

Mozda je profa u pravu - 8cm stiropor bez da razmisljam o svim tim stvarima. Ne znam samo koliko je razlika u akustici na strani vune? Ako je to zanemraljivo, najlakse bi bile table stiropora...
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

mbole wrote:Mislim da njemu ovo dodje upravo na spoljasnje zidove.
Gde su sada ti zidovi? Unutra kuče ili zunaj?

Ako su zunaj 8 cm je premalo...a možda je dovolnjo ako ima kuču ob moru...
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

slovenija wrote:
mbole wrote:Mislim da njemu ovo dodje upravo na spoljasnje zidove.
Gde su sada ti zidovi? Unutra kuče ili zunaj?

Ako su zunaj 8 cm je premalo...a možda je dovolnjo ako ima kuču ob moru...
Slovenac, potpuno te razumem da ovo sve deluje nejasno. Profa je to lepo rekao kada mesam babe i zabe... Ali da ne objasnjavam zasto to radim.

Zatvaram terasu. Imam dva zida. Jedan spolja a drugi sa strane prema komsiji (unutrasnji). Svestan sam da je debljina 8cm nista za toplotnu izolaciju, pa u narednoj fazi u buducnosti mislim da to oblozim stiroporom 5-8cm sa spoljne strane (bavalit fasada).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel ti to planiras da u nadstresnicu privodis sekretarice na "informativni razgovor" :) pa ti treba dobra zvucna izolacija?

Salim se malo, ali uz konstrukciju kakvu imas, sta god stavio od izolacije razlika u zvuku ce biti mala (izuzev nekih zaista namenskih materijala, al pitanje je koliko su oni dobar toplotni izolator, a i bojim se da su malo (malo mnogo) preskupi). Inace je zvucna izolacija daleko slozeniji problem od toplotne (i skuplji za resavanje).

Tako da sam ja i dalje pri prvoj varijanti: 8cm stiropora, jednostavno, brzo... zadovoljava.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

mbole wrote:Tako da sam ja i dalje pri prvoj varijanti: 8cm stiropora, jednostavno, brzo... zadovoljava.
Da li znas nesto o stetnim isparenjima stiropora? Kazu da ih zbog tih isparenja ne treba stavljati ni slucajno unutra objekta...
Post Reply