Klizajuci prozor po horizontali iz dva dela?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Locked
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Klizajuci prozor po horizontali iz dva dela?

Post by vectrabg »

Imam prozorsko okno 90x120cm, u kome bih hteo da stavim dva klizajuca prozora od 45x120cm sa staklom od 4mm.

Image

Molim za sugestije kako ovo izvesti u najednostavnijoj i najeftinijoj varijanti od camovine i odgovarajucih klizajucih profila.

Nesto kao americki prozori koji se klizu po vertikali.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

Image
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

Meni ovo deluje bar na slici da bi se moglo uraditi i u hobi izvedbi, samo treba znati koji se profili koriste. Ili se varam?
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Да те питам:
Која је корист од тога да оба крила шетају?
Отварањем једног затвараш друго и никако не можеш да добијеш више од пола отвореног прозора. Разбијање стакла не сматрам за решење :-)

Ђтету знам и сам =компликованије за израду, теже за дихтовање....
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedina prednost koju vidim je da nekada mozes da otvoris levu a nekada desnu polovinu (ko zna, mozda ti je zbog necega tako zgodno).

Oko dihtovanja, ne vidim neki problem ako su dva ili jedno setajuce krilo. Na isti nacin na koji dihtujes ono jedno sto se seta (dihtovanje gore i dole i na strani do stoka), dihtujes i oba. Dihtovanje spoja jednog i drugog krila je isto.

Sto se tice izrade, verovatno je jednostavnije sa jednim setajucim, mada ni u to nisam bas siguran. Meni bi bilo jednostavnije da pravim dva ista krila, a ne dva razlicita, i da falcevi budu isti duz celih horizontala. Jedino sto imas da zakopas za dve a ne za jednu bravu.

Sa jednim fiksnim trebalo bi da je jeftinije (jedna brava umesto dve, jedan bocni dihtung manje, jedan gornji-donji dihtung manje)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Jedina prednost koju vidim je da nekada mozes da otvoris levu a nekada desnu polovinu (ko zna, mozda ti je zbog necega tako zgodno).

Oko dihtovanja, ne vidim neki problem ako su dva ili jedno setajuce krilo. Na isti nacin na koji dihtujes ono jedno sto se seta (dihtovanje gore i dole i na strani do stoka), dihtujes i oba. Dihtovanje spoja jednog i drugog krila je isto.

Sto se tice izrade, verovatno je jednostavnije sa jednim setajucim, mada ni u to nisam bas siguran. Meni bi bilo jednostavnije da pravim dva ista krila, a ne dva razlicita, i da falcevi budu isti duz celih horizontala. Jedino sto imas da zakopas za dve a ne za jednu bravu.

Sa jednim fiksnim trebalo bi da je jeftinije (jedna brava umesto dve, jedan bocni dihtung manje, jedan gornji-donji dihtung manje)
Da je velika prednost što može jedno ili drugo krilo da otvori stvarno jeste - celih 40 cm. levo ili desno
Navikao sam da se svetlarnici prave kao deo rama vrata ili prozora a ne kao posebno krilo koje se posle fiksira na mesto pa tu uopšte nema dihtovanja.
Å to se tiče izrade - sve je u gornjoj rečenici.
Razlika u ceni - isto u gornjoj rečenici

Estetski momenat =stvar ukusa, nije za diskusiju


:kapitulation:

A uzgred, pitao sam vectrabg
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam kako si zakljucio da sam pricao o velikoj prednosti, kad lepo pise JEDINA?

Priznajem da ne razumem bas sta si hteo da kazes oko svetlarnika i posebnog dela. Ako pricas o dihtovanju, ono na sta sam hteo da ukazem je da su problemi identicni imao dva ili jedno krilo. a da li ne dihtuje jedno ili dva, potpuno je sve jedno. U oba slucaja duva promaja.

A uzgred, ovo je forum. kad budes hteo nekoga licno da pitas, posalji mu PP.
User avatar
vectrabg
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 236
Joined: 21 Sep 2012 00:59
Location: Beograd

Post by vectrabg »

феникс wrote:Да те питам:
Која је корист од тога да оба крила шетају?
O tome nisam ni razmisljao. Nema potrebe da oba krila setaju, ukoliko to pojednostavljuje/pojeftinjuje izradu. Vise sam to po inerciji rekao jer znam da kod vertikalnih oba krila setaju.
Last edited by vectrabg on 15 Dec 2012 10:03, edited 1 time in total.
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

vectrabg wrote:Meni ovo deluje bar na slici da bi se moglo uraditi i u hobi izvedbi, samo treba znati koji se profili koriste. Ili se varam?
Ovo je najenostavniju i najjeftino....dihtunga je metlica... dihtaju dovoljnjo jer je sada u nadstrešku + 24 °C..vodila so vodila za omare. Ovo možeš napraviti sam.

Image

Image

Image

Image

simpl ko pasulj :prs:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Poruke koje su predstavljale prepucavanje i pametovanje sklonjene.
Drzite se teme.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nisam se ni sa kim prepucavao, nego sam vam iskreno i drugarski dao dobar savet. To vas ne obavezuje da mi verujete. Vase brisanje mojih postova nije dokaz da ste u pravu ili da ste nesto pametniji. Znaci jedino da potcenjujete tudja misljenja. Nije ni onaj Tishler bas toliko glup sto je kupio masinu za izradu prozora.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:Nije ni onaj Tishler bas toliko glup sto je kupio masinu za izradu prozora.
:forvonad::forvonad::forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Poruke koje su predstavljale prepucavanje i pametovanje sklonjene.
Drzite se teme.
Bole, iskoristio sam tvoju poruku da zatvorim temu.

Momci, bez vređanja i prepucavanja, molim vas!
Locked