Prozori drvo-aluminijum

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
horhe
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 19 May 2008 09:44

Prozori drvo-aluminijum

Post by horhe »

Pozdrav svima.

Spremam se da promenim stolariju u stanu i tu je ona cuvena dilema PVC,aluminijum ili drvo.
Bio sam na sajmu gradjevine da vidim svaki od njih pojedinacno i tu sam video kombinaciju drvo-aluminijum.
Sto ce reci drveni prozor na kome je PVC spojnicama zakacen aluminijumski ram koji spolja izoluje prozor od vremenskih uticaja.
Proizvodjaci su me ubedjivali da drvo ne zahteva vise nikad nikakvu zastitu,
posto je odvojeno od spoljasnjih uticaja, a tri puta bajcovano pa smirglano i onda zasticeno lakom.

Nisu me u potpunosti ubedili da tu ne trebaju vishe nikad nikakve zastite. U principu bih to i sam mogao da uradim nekad, npr 10 godina,
ali me buni sto spoljasnju strani ne bih vise ni mogao da zastitim buduci da je alu ram na par milimetera od drveta pa mu je nemoguce prici.
Ako neko ima iskustvo sa ovakvim tipom prozora, zamolio bih za komentar.


Hvala unapred
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Moje skromno misljenje,aluminijum-drvo je najbolje(i najskuplje),mada ja na kucu ipak stavih drveni prozor.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Kao što rekoh Bobu, drugarmi se bavi time profesionalno, a i ja se trenutno nalazim u nekoj j...... fazi gradnje.Elem kad sam ga priupitao za kombinaciju alu-drvo, sa par argumenata me je ubedio da postavim PVC-a prozore, a treba napomenuti da ppostoji i PVC u texturi drveta kao što su zlatni hrast i mahagoni a takođe i orah (kad ga gledaš (prozor) misliš da je od drveta).Moj savet ti je PVC stolarija ali pazi da su profili ( plastika od nekog boljeg proizvođača kao što su naprimer KBE i KOMMERLING ).Da ti samo dodam još i ovo ukoliko hoćeš što bolju toplotnu moć onda i stakla prozora treba da su nisko emisiona i punjena argonom.Alu profili koji se mogu kupiti kod nas su dva tipa jedan je grčki i jako je mekan a drugi je nemački i jako je tvrd, ali problem je u drvetu koje se nabavlja jako nekvalitetno a i prozori ( alu lošije dihtuju od PVC-a ) itd..


Pozdrav Misko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Elem kad sam ga priupitao za kombinaciju alu-drvo, sa par argumenata me je ubedio da postavim PVC-a prozore
Nemam nikakvih predrasuda za ili protiv bilo koje od ovih varijanti.
Ako nije problem, napisi koji su to argumenti za PVC a protiv kombinacije Al-drvo (naravno za cenu znamo da je u korist PVC-a).
User avatar
horhe
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 19 May 2008 09:44

Post by horhe »

Ovo zasta se raspitujem je u stvari drvo-aluminijum, a ne aluminijum-drvo. Znaci nije aluminijumski ram/okvir koji je sa unutrasnje strane oblozen drvetom, nego je u stvari 100% drveni prozor na koji je sa spoljnje strane stavljen alu ram koji izoluje drveni prozor od spoljasnjih uticaja.
Ja sam to prvi put sad video na sajmu i svidelo mi se, a sigurno povecava dugotrajnost jer je izolovan od direktne kise i sunca. Dosta proizvodjaca je to imalo u programu. Ako neko moze da posavetuje na tu temu ...
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Nemam neko iskustvo po tom pitanju,za tu kombinaciju sam cuo prije otprilike godinu i bez obzira sto nisam imao priliku da to i vidim,ubjedjen sam da je to savrsen vid stolarije za stambeni objekat!
Alu stolarija je idealna za javne objekte,ali za stambene nisam bas siguran da je dobro rijesena! I bez obzira na takozvani termo most,alu stolarija orosava u zimskim uslovima,ipak je to metal i nije nikakav toplotni izolator,naprotiv.
Sto se tice pvc stolarije ni u nju nesto posebno ne vjerujem!
Imao sam priliku da vidim stolariju uradjenu od vjerovatno losih profila,koja samo nakon par mjeseci lici,ma sta lici,bolje receno ne lici ni na sta,sva dijeluje ofucano!
Sta i kako rijesiti kad se iz pvc stolarije iscupa recimo sarka ili neki dio okova,pretpostavljam da se vrsi zamjena tog dijela,a pitanje je hoce li te vrste profila u tom trenutku biti na trzistu.
Drvo je drvo,a kombinacija sa aluminijskom spoljnom zastitom je prosto fantasticna!!!
Pozdrav
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

I dan danas najkvalitetnija stolarija se radi od drveta, a borovina je bez premca za njenu izradu.
Nisal iz Nisa je dugogodisnji proizvodjac kombinacije drvo/aluminijum.
User avatar
Bob
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Mar 2008 13:23

Post by Bob »

Razlika pvc - aluminijum
Poli-vinil-hlorid je tip plastike sto automatski znaci da nije provodnik toplote, sto je automatski prednost u startu.
Kod nas se dosta vec dugo radi, tako da je mnogo veci izbor profila nego alu varijante. Alu varijantu vec neko vreme trazim. Kao proizvodjaca, sto se tice temeljnosti, preporucio bih tehno market iz Panceva, sa sajta skinuti njihove: profile, uputstva za montazu, krojenje itd
To bi za pocetak, bila ok informacija i mnoge stvari ti razjasni.
Pvc profili imaju jednu veliku manu, a to je da oni na nasem trzistu nisu kvalitetni, sa casnim izuzecima. sadrze neke toksicne elemente, tipa teske emetale (olovo), i slicno.
Alu varijanta, za stambenu upotrebu, definitivno sa termickim prekidom, tj sa ugradjenim poliamidnim trakama koje prakticno predstavljaju taj most izmedju alu komora.
Za alu/drvo treba biti pazljiv, jer su to dva razlicita materijala koji razlicito skupljaju i sire.
To jeste najpopularnija varijanta u svetu sada, trend je izbacivanja pvc-a
Ovo su neka moja razmislajnja na tu temu
Pozdrav,
Bob
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

mbole wrote:Nemam nikakvih predrasuda za ili protiv bilo koje od ovih varijanti.
Ako nije problem, napisi koji su to argumenti za PVC a protiv kombinacije Al-drvo (naravno za cenu znamo da je u korist PVC-a).
Pa za početak osnovni problem je u dihtovanju, naime drveni prozori dihtuju sa nekih 65%, aluminijumski sa 80% a pvc sa 99%, ali problemi na koje se nailazi u kombinacijama drvo aluminijum su upravo u stepenu suvoće drveta koja je koliko mi je rečeno čista obmana, ali tu je još jedan problem ne treba zaboraviti da metal (aluminijum) na toploti se širi a na hladnoći skuplja.E sad kad se pomisli na PVC prozore takođe treba znati i da se u njih ubacuju metalna ojačanja (aluminujum ) samo što su sa unutrašnje strane u profilu.Takođe kod kvalitetne PVC srtolarije neizbežna je i garancija od min 10-godina.Kod PVC stolarije jako je bitan proizvođač profila kao na primer Rehau, a ovo iz razloga kao što neko spomenu da je video profile koji su ispucali od sunca i snega posle par meseci, po priči ovu svinjariju je započeo da radi jako poznati proizvođač iz Valjeva,time što je mleo razne plastične flaše u granulat i zatim ga topio i lio profile pa je time i narušio ugled PVC-a.

Pozdrav Misko.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

samo jedna ispravka, u PVC prozore ubacuju se metalna ojačanja ali ne od aluminujuma vec od celika
i druga, al. se spaja srafovima ili pop nitnama, koji vremenom pocinje da "zivi" dok se PVC vari i tako dobija "jedan kompaktan komad"
i treci komentar, termo most je moguce koristiti kod svih profila
pozzzzz
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Izvinjavam se pajjo za ovo s aluminijumom u brzini se potkrala greška.


Pozdrav Misko.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Drveni prozor je kao da smo rekli kola,zavisi od mase elemenata na njemu,sto se tice dihtovanja mislim da na svemu pomenutom dihtuje guma koja se stavlja,bolje pitanje je koliko ima gume jedna,dve ili....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Misko, skoro sve ovo sto si napisao se svodi na razlike u kvalitetu izrade/materijala a ne na razlike u kvalitetu jednog odnosno drugog sistema.
To sto je stepen suvoce obmana, nije stvar loseg sistema nego nepostenog proizvodjaca (a takvih ima u bilo kom sistemu).
Jedino sto zaista ima smisla je razlicita temperaturna dilatacija drveta i aluminijuma. I drvo se kao i svaki drugi materijal siri i skuplja u zavisnosti od temperature, samo ne isto kao Al. Pri tom drvo ima jos i nezgodnu osobinu da se siri i skuplja i u zavisnosti od vlage.
Ne znam kako konkretno izgleda konstrukcija Al-Drvo prozora, ali mi pada na pamet par kojima bi ovaj problam mogao da se izbegne.
U krajnjoj liniji taj problem ima svaki prozor. Recimo spoljasnja strana prozora se nalazi na suncu i temperaturi od 40 stepeni a unutrasnja u klimatizovanoj prostoriji na 20 stepeni.
Sto se tice dihtovanja, zadnje vreme se pojavljuju misljenja kako nije bas dobro da prozori dihtuju 100%. Tada nema nikakve razmene vazduha sa spoljasnjim svetom a oni koji su unutra treba i da disu :) Blago "nedihtovanje" ispada pozeljno.
User avatar
nisam stolar
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 26 May 2009 15:20

Post by nisam stolar »

Vidim da je rec o davno obradjenoj temi, ali moja dilema i dalje stoji: kad je rec o prozorima koji je to materijal najbolji za zdravlje, za izolaciju i stanje na racunu? Koje su prednosti drvene stolarije u odnosu na PVC? I obrnuto? Koji proizvodjaci? Na nasim starim prozorima zimi se hvata budj, i primarno bih to da izbegnem.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

nisam stolar wrote:Vidim da je rec o davno obradjenoj temi, ali moja dilema i dalje stoji: kad je rec o prozorima koji je to materijal najbolji za zdravlje, za izolaciju i stanje na racunu? Koje su prednosti drvene stolarije u odnosu na PVC? I obrnuto? Koji proizvodjaci? Na nasim starim prozorima zimi se hvata budj, i primarno bih to da izbegnem.
Otvorio sam ti novu temu (pomerio i preimenovao tvoju): viewtopic.php?pid=16478#p16478
Molim te, tamo nastavi sa diskusijom.
Post Reply