Ručno oštrenje tračnih pila

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Ručno oštrenje tračnih pila

Post by Ivan 1 »

Volio bi da jedan od Vas majstora opiše nama nemajstorima, kako se oštri tračna pila ručno (čime, kako se učvrsti, razvrće)
Naime, i mene je zarazio onaj Kanađanin, pa sam kao i Velja odlučio napraviti bansek.
Sad sam u ovoj fazi:
Image
Sve je išlo super, naručio sam 2 pile od 6 i 16mm u Kordun Karlovac i one su stigle.
Å ira je naoštrena i zubi su razmetnuti, a za 6mm su rekli da nemaju stroj za tako uske.
E sad problemi: ova od 16mm pili dobro, ali stalno malo bježi u lijevo. To je pitanje već bilo, probao sam sva štelovanja, ali uvijek malo vuče.
Malu od 6mm sam sam nešto oštrio. Kada bi htio raditi krivine s njom, ona ostaje u rezu i suče se, a ne pravi krivinu.
Da li je to zato što nije razmetnuta pa nema prostora za rotiranje?
Kad bi znao kako se oštre i razmeću, probao bi sam.Da li se te uske uopće razmeću?
Rade je pisao o nekim karbonskim, ali ne znam gdje da ih tražim u HR.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 333
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Ručno brušenje radiš turpijom, staviš u škripac i ideš od zuba do zuba, dug i j....i posao.Najprije brusiš čelo a onda leđa zuba.Kaj se tiče razvrtanja, za to postoje spec. kliješta i mjerna ura odnosno komparator kojom mjeriš koliko su zubi razmaknuti lijevo odnosno desno.Idealno bi bilo od 0,2 do 0,3 mm odnosno da su obje strane pile isto razvrtane.E sad kliješta, ako nemaš spec. onda bi pomogla i ona za trganje keramičkih pločica jer ona imaju nekako najpogodniji oblik za razvrtanje.


p.s. kolika je snaga motora za bansek koji imaš?
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

1 kw
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14962
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ne mozes da nadjes klesta, uzmi obican komad flaha, debeo koliko je dugacak zub, poravnaj mu jednu ivicu turpijom (flah je obicno zaobljen na ivicama) napravi na njemu jedan zarez bonsekom tako da zub moze da udje u njega, a dubok koliko je visina zuba. Ako je zub malo deblji, prosiri zarez nekom od onih tankih bravarsih turpijica.
Komad daske od 10-tak cm zarezi tim listom duz boka, dasku stegni u nekakvu stegu, list ubacis u napravljeni prorez (ledja lista na dno proreza) i razvrci jedan po jedan zub odmah do ivice daske.
Pogledaj i: http://www3.telus.net/BrentBeach/sawjig/setting.html
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Hvala dečki.
Post Reply