MDF i Usluzno secenje i furniranje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
mastermax
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2011 21:30
Location: Beograd

Post by mastermax »

Å ta drugo da kažem nego hvala na opširnom objašnjenju.

Sačekaću još dan dva pa ako mi se ne javi niko, krećem sam.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Pozdrav svima
Da probam i ja malo da pomognem nekim svojim iskustvima. Kao što je već rečeno neoprenski lepak i sve to, jedino kod spojeva dva lista furnira, ja obično ostavim da se reklope nekih 5 do 10 mm. Nekom letvicom sa oštrim ivicama lepo, kako da kažem, naguram furnir prema drugom listu, da ne bi ostalo šuplje ispod preklopa. Posle toga preklop pažljivo izbrusim tračnom ili rotacionom ekscenter brusilicom. Naravno to mora biti vrlo pažljivo da se nebi skinuo furnir i ispod preklopa. Samo da još napomenem, ja lepak nanosim u dva sloja. Kada se prvi sloj osuši, a to bude prilično brzo onda nanesem drugi i sačekam da bude suv na dodir. Osim spojeva vrlo je bitno obratiti pažnju ne "peglanje" drvenom daščicom, da se furnir zalepi ravnomerno i da ne ostane u nekom delu zarobljen vazduh, kako kasnije ne bi došlo do pojave kisnera.
Uh al sam ga objasnio, ali nije baš lako objasniti ovako. U svakom slučaju to je postupak a svakako treba i malo prakse, ali probaj, budi pažljiv i bićeš zadovoljan rezultatima. I da znaš " trljanja" nikad dosta. Ujedno to je i najteži deo.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Да се не бих много "патио" са саставом фурнира на равнојповршини ја купио састављен фурнир. Јесте мало скупље ал' много лакше! Наравно за нас који то радимо "сад па ко зна кад" А правим фурнир-мајсторима то не прави проблем
Дођох, видех, побледех
Post Reply