Daska za surf

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pa evo odgledaj ovaj video i siguran sam da ce ti dosta toga biti jasnije! Ima tu dosta posla sigurno, i treba odraditi sve precizno al nije neizvodljivo.

Maple u pravu si za to da je prvi put najteze, al se valja potruditi!!!
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

MapleMan wrote:Aj da se malo umešam iz drugog ugla gledano postavljam pitanje kako ćeš dobiti kalup !!!!!!???? od čega ?? to je prvo"
Kalup moze da se napravi na vise nacina. Najjednostavniji je naravno ako imas primerak daske, i onda jednostavno premazes dasku odvajacem, preko njega izlijes odgovarajucu smesu (ima je raznih sorti)), i kad stegne imas kalup. Ako nemas gotovu dasku, onda moras prvo da napravis model od necega. To nesto moze da bude maltene bilo koji materijal koji mozes dovoljno lako da obradis. Stiropor, stirodur, PU pena, daska... sta god imas pri ruci i zgodno ti je.
MapleMan wrote:Epoksidni lepak dvokomponentni black top je upravo ono sa čime se vrata na kamionskim hladnjačama krpe od lomova palete i probijanja , to drži !
Epoksidni lepak i epoksidna smola su u principu ista stvar, ali ne potpuno ista. Razlika je prvenstveno u gustini (da bi smola mogla da prodre medju vlakna staklenog ili nekog drugog platna), zatim u cvrstoci (smola ima vecu cvrstocu) i vremenu stvrdnjavanja (lepak vezuje mnogo brze).
MapleMan wrote:Đžaba ti sva matematika Mboleta prvo praksa pa stani na nju lepo sa jedno 90 Kg pa vidi dal će pući kad je napraviš to ti je proračun a ne podaci o mililitrima i kubicima litara od tog nema leba Nebi je prodavali za soma jura da je svako može napraviti !!!
To nije proracun, vec "metoda uzaludnih pokusaja". Proracun je kada sa dovoljnom sigurnoscu znas koliko nesto moze da izdrzi PRE nego sto si ga napravio :)
Ajd da ponovim jos jednom. Ispuna, to jest pena NE NOSI NISTA! Njen udeo u preuzimanju opterecenja je toliko mali, da jednostavno nije vredan pomena. Celokupna opterecenja trpi STAKLENO PLATNO. Cak ne ni epoksid ili poliester, vec bas platno. Epoksid ili poliester su tu samo da "drze platno na okupu".
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

GERSIVARIUS wrote:Da li poliuretan trpi savijanje i na koji način.Druga stvar je da blank stave u jednu običnu spravu koja ima postolje odgovarajućeg oblika i drveni ram koji se diže.Na ramu je sredinom zategnuta žica koja se zagreva i koja celom dužinom obratka napravi kanalić.Taj se kanal zove STRINGER i ako sam dobro razumeo to je ,na neki način ojačanje
Koliko znam ne trpi. Verovatno ga seku iz bloka tako da se dobije krivina.
Taj stringer bi mogao da bude ojacanje samo ako u njega dodajes ekstra slojeve platna. Platno postoji i u uskim trakama, takod a se verovatno u taj kanal umetne jos par slojeva trake i zalije smolom.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasa wrote:Pa evo odgledaj ovaj video i siguran sam da ce ti dosta toga biti jasnije! Ima tu dosta posla sigurno, i treba odraditi sve precizno al nije neizvodljivo.
Koliko vidim na linku sa klipa ima dosta korisnih saveta: http://greenlightsurfsupply.com/
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Map ti si crn bez imalo belog!Svi ovi ljudi na ovom forumu su iz hobija mozda 1% su profesonalci koji zive od stolarskog posla.Sto kaze Sasa covek oce sebi da napravi dasku jer nema 1000 za nju a da ima 1000 za nju nebi bio sa nama na ovom sajtu.Gersivarius samo nadji orginal dasku ima da je napravimo made in Serbija!
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

radmit wrote:Map ti si crn bez imalo belog!Svi ovi ljudi na ovom forumu su iz hobija mozda 1% su profesonalci koji zive od stolarskog posla.Sto kaze Sasa covek oce sebi da napravi dasku jer nema 1000 za nju a da ima 1000 za nju nebi bio sa nama na ovom sajtu.Gersivarius samo nadji orginal dasku ima da je napravimo made in Serbija!
Matori bio bih sa vama na ovom sajtu da imam i 10 000 evra.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma naravno, mada... da imas 1000 za dasku, onda bi imao jedno 100 iljada u steku i verovatno pecao i surfovao na nekim egzoticnim ostrvima, gde su devojke sa onim bezobraznim pupkom, a ne bi se mlatio ovde sa matorim stolarima :)
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

mbole wrote:
GERSIVARIUS wrote:Da li poliuretan trpi savijanje i na koji način.Druga stvar je da blank stave u jednu običnu spravu koja ima postolje odgovarajućeg oblika i drveni ram koji se diže.Na ramu je sredinom zategnuta žica koja se zagreva i koja celom dužinom obratka napravi kanalić.Taj se kanal zove STRINGER i ako sam dobro razumeo to je ,na neki način ojačanje
Koliko znam ne trpi. Verovatno ga seku iz bloka tako da se dobije krivina.
Taj stringer bi mogao da bude ojacanje samo ako u njega dodajes ekstra slojeve platna. Platno postoji i u uskim trakama, takod a se verovatno u taj kanal umetne jos par slojeva trake i zalije smolom.
U pravu si bole.U međuvremenu sam pročitao tekst gde se pominje stringer.Inače lik kaže da ako je "košuljica"od karbon fibera i epoksida ,stringer i ne mora da se izdubljuje,dovoljno je povući liniju koja umesto njega obavlja njegovu drugu funkciju a to je da definiše sredinu daske(predpostavljam zbog merenja pri skidanju materijala sa obe strane da bude ravnomerno).
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

mbole wrote:Ma naravno, mada... da imas 1000 za dasku, onda bi imao jedno 100 iljada u steku i verovatno pecao i surfovao na nekim egzoticnim ostrvima, gde su devojke sa onim bezobraznim pupkom, a ne bi se mlatio ovde sa matorim stolarima :)
Jurio bih se ja sa golišavim devojkama da imam te pare,o ne evo je žena.Ali bih svakako diskutovao pre sa vama pametnim majstorima nego sa njima.Obratno ne bi valjalo.I pio pivkana,umal da zaboravim.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

radmit wrote:Map ti si crn bez imalo belog!Svi ovi ljudi na ovom forumu su iz hobija mozda 1% su profesonalci koji zive od stolarskog posla.Sto kaze Sasa covek oce sebi da napravi dasku jer nema 1000 za nju a da ima 1000 za nju nebi bio sa nama na ovom sajtu.Gersivarius samo nadji orginal dasku ima da je napravimo made in Serbija!
Map se odnosi na mene Crni map a joj, greška u koracima. Već sam na zadnjoj napiso "samo napred !!" Å ta više i mbole me stavlja u presu punim objašnjenjima ,ponavlja šta drži i kako treba da se prži, zaboravio je i kostur da doda ,al nemoj više molim te neću više dodavati ni na jednoj temi kakva treba teorija u prkasi da bude mbole-tova je matematička i sve odma na papiru do detalja to je uvek nema reči dalje. Ja sam ponekad napadan zbog nekih principa koja su već unapred jasna i podrazumevaju se ako se tu neotvori onaj ko pita da ga neće mučiti sve ono što mu neko iz nekog izkustva navede, taj neće to ni pokušati zato sam i navodio entuzijazam i egzibicionizam i nema tu ničeg loše samo može da se vidi dali je uporan ili ne a otom potom je priča ako je počeo čovek ili svako tu na forumu nešto da radi i pravi i stvara pa mu je već negde zapelo i traži rešenje. U svakoj beloj boji dodaje se malo crne ;) shvataš ! Opet kažem samo napred :cool:
Last edited by MapleMan on 25 Sep 2010 13:01, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Sasa wrote:Pa evo odgledaj ovaj video i siguran sam da ce ti dosta toga biti jasnije! Ima tu dosta posla sigurno, i treba odraditi sve precizno al nije neizvodljivo.

Maple u pravu si za to da je prvi put najteze, al se valja potruditi!!!
Da da odgledo sa ga i vidi Saša to je polu gotov proizvod tu je samo obrada u pitanju nema punjenja nema prese nema za kalupiranje i to !! laganica posao nema šta da ti nebude jasno , Sad iz ovog klipa i cele priče prolazi mi kroz glavu slika da on Gersivaruis ustvari pokušava dasku za jedrenje da napravi ?! jer ona je po nekom drugom već principu i narađena nije ko ovo Čvršća je mislim Ovo je smešno u suštini to je presovan stiropor nemože se reći da je komad jeftin. Zato je i cena soma eura Ovde će se cela priča obrnuti na to dali je moguće odraditi takav komad i dobiti od nekog drugog materijala, jeftinijim recimo i to je to rezultat bi trebo da se vidi na kraju znači ispuna je ceo faktor a on naj više košta u celoj priči Da ovo nije možda suština daske za surf ! mislim ja neznam :lol: :)
Last edited by MapleMan on 25 Sep 2010 12:59, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

:cool: Evo i blank-ovi catalog i cene 50-60 -70 $ http://www.fiberglasssupply.com/Product ... lanks.html :cool: U Pdf-u su ti i dimenzije za svaki oblik i u inčim a i u Cm
Last edited by MapleMan on 25 Sep 2010 13:14, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E moj Javorko :) Ti si cini mi se pobrkao loncice :)

Kao prvo Gersivarijus hoce da napravi JEDNU dasku, za sebe, nema nameru da pokrece serijsku proizvodnju (znam sigurno, malopre sam pio pivo sa covekom :)).

Kao drugo, bice da nisi primetio par smajlija :) Alo bre... niko te ne napada, cemu bi to sluzilo?

Ajdmo dalje. Ceo problem cene ovakvih stvari je sto u njima ima jako puno rucnog rada.Jos uvek nisu izmislili nacin da se laminiranje staklenih i slicnih pltna radi masinski. Napolju je rucni rad pogano skup. Daleko skuplji od masinskog. To sto mi zivimo na mestu gde su stvari drugacije je nas problem. Imas ti dasaka za 100 evrica, ali od brizgane plastike. Ko da poredis keca i jaguara.

Daske za jedrenje i daske za surf su konstrukcijski gotovo identicne. Razlikuju se u obliku prorfila, posto jednu tera jedro a drugu talas, ali materijal, p[otrebna cvrstoca, opsti oblik... identicni.

Idemo jos (jel da da sam dosadan :)).
Kalupiranje ima smisla ako imas na upotrebu komad koji je vec fabricki uradjen, na kome su krive povrsine vec odradjene na nekom CNC-u i idealne su posto je neka gomila indzilira provela brdo vremena u nekoj laboratoriji doterujuci tu krivinu do desete milimetra, kako bi imala vecu brzinu, stabilnost, sta god... Nemam pojma sta je bitno za dasku za surf, ali to je dinamika fluida, i mora jos uvek da se radi eksperimentalno, da bi se doterala do perfekcije, isto ko sto se provode meseci u aerodinamickim tunelima za avione i formule.

Izrada samog kalupa je smesno jednostavan proces uz danasnju hemiju, ako imas model. Premazes odvajacem, nabacis odozgo neku od smesa za kalupiranje (od silikona do poliuretana, samo zavisi od slozenosti oblika), na nekom zgodnom mestu ubacis traku koja ce da odvoji donji i gornji deo kalupa, sacekas da stvrdne, skines i gotovo. Imas kalup.

Ako nemas, il hoces da pravis po svoljoj zamisli, jos je jednostavnije. Oblikujes neku masu, u ovom slucaju PU penu, ili stiropor/dur, ili napravis od spera, ili ... kako god ti padne na pamet, samo ti treba nesto na sta ces moci da "oslonis" stakleno platno dok smola ne veze. Izlaminiras par slojeva platna, i gotovo.

Sad jos mozes da ga bojadises, poliras, igras se... al sustinski je proces jednostavan. Samo zahteva paznju i puno rucnog rada.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

GERSIVARIUS-e gde planiras da jases na talasima?
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

singer wrote:GERSIVARIUS-e gde planiras da jases na talasima?
U Grčkoj.Dosao sam sa letovanja pre nedelju dana i par dana su bili odlični talasi da sam sa dečijom daskom (100x45 cm,presovani stiropor 7 cm,presvučen plastičnim i običnim platnom)ležeći na istoj,super zezao.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
Post Reply