Lepak za drvo

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Lepak za drvo

Post by Bojan »

Jedna možda interesantna tema. Koji lepak za drvo koristite, i koji vam se najbolje pokazao?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Titebond uglavnom. Koristim i Ponal Expres ili slicne za "brza" lepljenja uglavnom manjih povrsina.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

gde kupujes titbond i po kojoj ceni?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

velja wrote:gde kupujes titbond i po kojoj ceni?
Zadnji put sam ga kupovao kod BeoIcle, ne secam se cene.

Dragoslava Srejovića 1b, Beograd
Tel./Fax: 011/ 754-862, 2762-226, 2764-050
http://www.beoicla.co.yu/html_s/onama.html

A video sam ga skoro jos u nekoj radnji samo kad bih sad mogao da se setim...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Videh neki dan Titebond u "Centru za stolare" u Zemunu (Iviceva, odnosno ugao Tosinog Bunara i Jakuba Kuburovica).
Pakovanje od 0.5l je bilo izmedju 250 i 400din u zavisnosti koji je tip u pitanju.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Juce sam na sajmu video da firma FURNEX takodje prodaje titebond a cena je za titebond III 300 i nesto dinara za 0.5l. taj je u klasi D4. Ja sam do sada koristio kleberit D3 mislim da je 313 ili 330 tako nesto, glavno vodootporan. Takodje sam koristio malo i henkel-ov MOMENT express za stvari koje su trebale brzo da se zavepe. On je zut kad se osusi

VELJA
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ti nije tesko, objasni malo te klase lepkova (valjda se tako kaze, ili treba lepaka).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

znam da je D3 vodootporan kao i D4. To uzimaju prodavci u obzir kad se raspitujes za cenu. Mislim da kod proizvodjaca lepkova ima na sajtovima.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ja ću tek sutra, ili u nedelju da odem na sajam da malo procunjam. El ima nešto interesantno da se vidi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo, odguglao sam i nasao tu klasifikaciju:
Therefore a very important test, for wood bonding is the EN 204 standard, " Classification of non structural wood adhesives ", which allows to classify wood adhesives in 4 classes:

* D1 adhesives require only a dry resistance of 10 MPa minimum, this corresponds to dry conditions such as interior furniture or decoration,
* D2 adhesives should withstand a 3 hours immersion in water at 20°C, followed by drying and the test requires a minimum resistance of 8 MPa after drying. These requirements corresponds to occasional exposure in kitchens and bathrooms.
* D3 adhesives must withstand several cycles including several 4 days immersion in water at 20°C and then drying, and the requirements are: initial resistance 10 MPa, wet resistance 2 MPa, and after drying 8 MPa.
These requirements correspond to outside windows and doors, kitchen and bathrooms furniture. Vinyl adhesives crosslinked with hardeners and many UF belong to class D3.
* D4 adhesives should withstand several cycles including several immersion of 6 hours in boiling water, and then drying. The minimum requirements are: initial resistance 10 MPa, wet 4 MPa and after drying 8 MPa.

Ima na tom site-u dosta lep tekst uopste o lepku za drvo (malkice je strucan, al nije preterano). Nezgodan je da se ubaci direktno u poruku (ima dosta slikica), a ne vidim da moze da se prikaci fajl za poruku (recimo .pdf).
Koga interesuje adresa je:
http://www.specialchem4adhesives.com/re ... spx?id=952
i drugi deo na adresi
http://www.specialchem4adhesives.com/re ... px?id=1024

Sajt trazi registraciju (besplatna je al samo sto ne pitaju za broj cipela).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad videh ima ustvari devet delova, samo se malo drugacije zovu. Koga bude interesovalo neka trazi termin Woodworking pa ce tako naci svih devet.
Ako se pojavi mogucnost da se prikaci fajl uz poruku, mogu da posaljem komplet .pfd (mislim da je dosta interesantno iako je vise na industrijskom nego na radionickom nivou).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Cini mi se da je prosle godine sajam bio bolji, bar sto se tice repromaterijala. Nasao sam par firmi koje prodaju furnire, sto me je unapred interesovalo, europanel team ima sper plocu za savijanje (moze da se savije u cilindar, na primer) i jos neke stvari koje su meni licno bile interesantne. Sto se namestaja tice, uglavnom sam gledao ideje i trendove.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Evo jos malo na temu lepkova za drvo:
http://www.formica.co.uk/publish/site/e ... sives.html

pozdrav

bogi
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Imam Henkel Moment Standard lepak u pakovanju od 750g, nisam uspeo da nadjem skoro nikakve preciznije informacije o njemu na netu... da li neko moze da kaze ista vise o njemu, pogotovo kakav je u odnosu na Titebond III i Bison Wood D2?


pozdrav i hvala
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

E sad ima sta hoces i u svemu tome je bitno da ne beli (pogotovo kada bajcujes vodenim bajcom),a koristio se i kozni koji se grejao pa je drzao kao lud.Mislim da ga vise nema.Ja koristom D1,D2 imislim da nisu losi
Post Reply