Za novajlije

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja svoj optimik (neogranicen broj elemenata)onomad pazario za 100 din,pre 2 godine i radi sasvim pristojno.:cool::cool::cool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Å ta je optimik?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

program za krojenje plocastih materijala,stanja magacina,modula(gotovih elemenata)....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

probajte sa CutMasterom 2d.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

singer wrote:ja svoj optimik (neogranicen broj elemenata)onomad pazario za 100 din,pre 2 godine i radi sasvim pristojno.:cool::cool::cool:
100 din ili 100 evra
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

pajja wrote:
singer wrote:ja svoj optimik (neogranicen broj elemenata)onomad pazario za 100 din,pre 2 godine i radi sasvim pristojno.:cool::cool::cool:
100 din ili 100 evra
Na Najlonu nema original softvera ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

100 DINARA(krekovan)vec dugo radim s njim(neogranicen broj elemenata);)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Prateći ovaj sajt kao i hrvatske forume, na osnovi pitanja stekao sam dojam da mnogi ne razlikuju pojam krojne liste od optimiranja. Krojna lista zahtjeva mnogo računanja dimenzija pojedinih elemenata nekog korpusa, a sve na osnovi vanjskih dimenzija korpusa.Naravno da to sve radi i neki od programa za projektiranje. Optimiranjem se slažu elementi na osnovnu ploču iz koje se izrezuju, pazeći na smjer teksture i da bude što manje škarta-otpada. za onnline optimiranje može se posjetiti stranica http://www.panel.com.hr/
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Gde da ja nabavim taj vaš optimik? Jel može neko da mi ga pošalje?
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

DrNikola wrote:Jel može neko da mi ga pošalje?
i ja sam za ovu varijantu - placam duplo (200 dindzi) - ma salim se naravno Image
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

OPTIMIK JE KORISTAN UKOLIKO KORISTITE CELE TABLE I POSEDUJETE FORMATIZER ILI CNC ZA SEČENJE ISTIH. MOŽE SE NAĆI KREKOVANA VERZIJA. POÅ TO PRAVILA FORUMA TO NE DOZVOLJAVAJU NEĆU OKAČITI DIREKTAN LINK VEĆ GA MOŽETE NAĆI NA FORUMU "SAM SVOJ MAJSTOR". MADA NI DO LEGALNE VERZIJE NIJE TEÅ KO DOĆI
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razni stolari, razne potrebe :)
Oni koji su hobisti/amateri, najcesce nemaju odgovarajuci alat (ustvari masine) kojima bi krojili table, a i ne isplati im se da kupuju cele table. Njima je neophodna samo tacna krojna lista (spisak elemenata sa dimenzijama, nacinom kantovanja i orijentacijom teksture), posto optimizaciju ionako rade na stovaristu gde im seku materijal. OK, ponekad je moguce izvuci malo manje utrosenog materijala zadavanjem slozene i dugotrajne optimizacije na svom racunaru, ali mislim da se to bas i ne isplati previse. Em ne znas sta stovariste ima od nepotpunih tabli, em sve vise stovarista ima CNC rezaljke, tako da moraju da koriste sopstvene programe za optimizaciju (iz njih se kroj salje direktno "seckalici").

Za one koji se profesionalno bave ovim, kupuju materijal na table, imaju formatizere kojima ce to da iskroje... mislim da je stvarno sasavo da ne mogu da investiraju tih 50-tak (ili kolko vec bese) evrica u program koji ce da im ustedi materijal. Pa to ce da isplate iz tri dobro optimizovane table.
Post Reply