?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

?

Post by trivun »

Nije me bilo neko vreme, tako da se tek sada zahvaljujem na savetu za izradu stilske noge, i nastavljam dalje sa pitanjima. Ne znam da li sam baš pogodio forum ali da pitam.
Interesuje me na koj način uraditi sokl (mislim da se tako zove, a i ako nije pokušaću da objasnim), deo koji se nalazi ispod table stola, odnosno na koji tabla stola leži. Kot četvrtastih stolova je sve jasno, ali kod okruglih taj deo o kome govorim je takođe ovalnog oblika odnosno prati ivicu stola. Nadam se da ste me razumeli, i ako može nešto uopšte o savijanju drveta. Naravno sve ovo što pitam odnosi se na rad u jednoj maloj radionici, opremljenoj ručnim alatima (mislim i na ručni električni alat), bez velikih mašina. Takođe me interesuje nešto o izradi struga za drvo. Da li je nešto tako moguće. Verovatno sam malo dosadan (ili malo više), možda pitam nešto što je u praksi nemoguće, ali ipak se nadam da razumete da je u pitanju razmimoilaženje želja i mogućnosti.
Takođe me interesuje da li je moguće kod nas naći adekvatnu "literaturu" vezanu za izradu nameštaja. Mislim na tehniku rada, materijal... Ako postoji gde se može naći jer godinama već tražim i skupljam sve što ima bilo kakve veze sa tim ali je to vrlo oskudno.
Izvinjavam se što sam bio malo preopširan i unapred se zahvaljujem.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Odma da ti kažem da kod nas nisam uspeo da nađem nikakvu literaturu za stolariju. Ono što sam uspeo da naučim jeste preko stranih, pretežno engleskih - usa sajtova. Zato je i nastao ovakav jedan sajt - da popuni prazninu u literaturi.

Å to se tiče izrade struga za drvo - u jednom tekstu sam spomenuo da je od bušilice moguće napraviti strug za drvo. Ja koristim strug za drvo napravljen od drveta koga sam nasledio od pradede. Taj strug pokreće motor za veš mašinu. I iako mnogo trese (rasklimalo se drvo), i glomazan je, i dalje ga koristim, i neću da ga menjam. Konstrukcija struga je veoma jednostavna, kao što i sam znaš ako si video neki strug. Preporuka je da pogledaš neki strug u prodavnici ili kod nekoga ko ga poseduje, nađeš jedan stari motor za veš mašinu, i odeš kod nekoga ko može da ti napravi par metalnih delova koji ti trebaju za strug. Ostalo napravi sam. U svakom slučaju, za 20 - tak evrića ćeš napraviti super strug.

Savijanje drveta je jedan od naprednijih zadataka u stolariji. O ovome ću opširno pisati u budućnosti. Do tada, ako si u mogućnosti, pogledaj ovaj video od 140 mb http://www.woodworkingonline.com/podpre ... d-URLs.mp4.

U njemu je objašnjeno savijanje drveta pomoću pare, i savijanje drvenih lajsni u formu.
Last edited by Bojan on 07 Oct 2007 21:08, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

trivun wrote:Kot četvrtastih stolova je sve jasno, ali kod okruglih taj deo o kome govorim je takođe ovalnog oblika odnosno prati ivicu stola.
Ja ga nikada nisam radio, ali sam pogledao nekoliko starih ovalnih stolova. U sutini je deblji furnir zaleplejn preko daske. Onda se sa suprotne strane prave poprecni rezovi cirkularom, na rastojanjima od po santimetar-dva, zavisno od krivine koja treba da se postigne. Rezovi ne idu skroz do furnira, recimo da ostaje 3-4mm daske. Onda se sve to savije oko sablona, pritegne stegama i prilepi za plocu stola.
Post Reply