Iver vijak ( konfirmat ) 7x50 za univer 25mm ?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Iver vijak ( konfirmat ) 7x50 za univer 25mm ?

Post by LepoJeBitiFin »

Za firmu bi napravio neke police za registratore , narucicemo univer debljine 25 mm .
Kako se police naslanjaju jedna na drugu a sve zajedno upadaju u prostor izmedju 2 zida tako ne postoji vidna bočna stranica . Spajao bi ih konfirmatima 7x50 ( to mi najlakše . Brine me da li je 25mm koliko konfirmat ulazi u horizontalu dovoljno ?
Ili da uzmem holsrafe 5x60 . Naravno išla bi pilot rupa .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Iver vijak ( konfirmat ) 7x50 za univer 25mm ?

Post by mbole »

Sasvim dovoljno.

S tim da bih ja pre isao na 5X50.

Nikada nece puci sraf, rascepice se univer.
Sto manje oslabis univer, to jest napravis manju rupu u njemu... to ce teze da se rascepi.

Mnogo je bolje da stavis 3 manja srafa, nego 2 velika. Rasporedis opterecenje na vecu povrsinu univera.

Nikada mi nece biti jasno zasto ljudi misle da su srafovi od 5mm debljine "slabi"?
Najkilaviji materijal za sraf ima zateznu cvrstocu 400MPa (minimalno). Sipkica precnika fi 5mm ima povrsinu od 0,000019625 kvadratnih metara.
Taj sraf je opterecen delimicno na kidanje delimicno na smicanje. Posto je smicanje "losija" varijanta po sraf, da vidimo koliko bi mogao da istrpi ako bi imali najgori moguci slucaj, to jest cisto smicanje.
Cvrstoca na smicanje je grubo receno oko 0.6 zatezne cvrstoce, odnosno oko 240MPa.
To ce reci.. da bi taj sraf pukao, treba da ga opteretis sa 4800N, odnosno skoro 480 kila (povrsina srafa puta zatezna cvrstoca).

Ok, 5mm konfirmat nema "jezgro" precnika 5mm, recimo nek je 3. I dalje je to oko 170 kila. Po JEDNOM srafu. A tesko da ces na jednu policu uspeti da spakujes i 4x170 to jest 680 kila :) a kamoli 6x170.

Naravno... univer ce da se rascveta ko majska ruza mnogo pre toga.

Drugo.. nema potrebe za univerom od 25mm. Jedino ako ganjate nekakvu estetiku...
18 je sasvim dovoljan, ali mora da se smanji sirina polica, na recimo 60cm ako ce na njima biti nesto bas tesko tipa registratori.
Drugim recima.. bolje napravi dve uzane police nego jednu siroku (koliko god siroke bile danas moderne), ili jos bolje, napravi je iz 4 dela (ili koliko vec delova treba da se popuni ta rupa), tako da budu recimo visine 120 i sirine 60, pa posle povezi sve zajedno kada ih postavis.
Cena ce opet biti manja nego da radis od 25, a bice mnogo kruce, i bice mnogo jednostavnije sastaviti ih, doneti, postaviti na mesto...

Opet.. zavisi i od kvaliteta univera. Meni recimo na policama sirine 80 stoji alat, knjige.. ozbiljno opterecenje vec nekih 17 godina, i ni jedna se nije ni uvila. Al je univer fundermax-ov.
Ali su zato na drugoj iste konstrukcije, i sa daleko manje opterecenja, sve police krive od sopstvene tezine (ne secam se koji je tacno univer, davno bilo, al neki od uobicajenih, tipa eger, kronospan...)
Post Reply