Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Trebalo bi da se prefarbaju unutrasnja vrata u stanu. E sad ja sam amater ali otprilike imam predstavu sta bi trebalo da se radi. Jer sam prosle godine popravljao prozor u drugom stanu koji je na nekoliko mesta propao zbog vode koja ga je ostetila. Mene interesuje vredi li da dajem pare za bolje brusilice kao sto su na primer ove DeWalt DWE6423 (koliko vidim ona ostavlja najmanje prasine sa strane) i Bosch Pex 300 EA ili one jeftinije bruslice tipa Einhall i sl.? Mozda kasnije nju iskoristim za smirglanje stola za rucavanje koji je ili za neke druge stvari a ne samo za obradu dveta. Razmisljam o brusilici jer rucno ako bih smirglao vrata to bi potrajalo a i fizicki je zamornije.
Moram da napomenem da sam u stanu i da jedino mesto gde bih eventualno mogao da vrsim brusenje terasa ali da vrata budu polozena sa strane a ne na nekim nosacima.Naravno ja ne bih isao na varijantu da zkroz skinem farbu vec eventualno da samo napravim dobru retenciju za novu farbu (bila bi akrilna). Pa me onda interesuje da li mi uopste za to treba brusilica ili je dovoljno rucno? Da dajem pare.Eventualno da izgitujem na mestima gde treba. Farbao bih u samom stanu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by mbole »

Koju god da uzmes... prasine ce biti mnoooogo vise nego sto bi zeleo.
Brusilice koje mogu da zadrze vecinu prasine su u mnogo visem cenovnom razredu i obavezno idu na usisivac.

Ako ikako mozes, organizuj se sa nekim prijateljem koji ima dvoriste... lakse je odneti vrata, nego cistiti prasinu :)
Lepo je vreme (ili se bar nadamo da ce ova jesen konacno da prodje), moze da se radi u dvoristu, to je sat-dva posla...

Sto se tice izbora brusilice...
Ako nameravas da se zanimas i ubuduce, onda boje kupi neku od pomenutih.
Ako ces smirglati sad, pa ko zna kad naredni put.. womax ce sasvim dobro zavrsiti posao.

Rucno... naravno da moze.
Samo mnooooogo duze traje, a vreme najvise zavisi od toga u kakvom su stanju vrata. Sto je preko foruma gotovo nemoguce proceniti.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by singer »

Pod brusilicu uglavnom mislimo na mašinu za sečenje i brušenje metala a što se tiče drveta zovemo je šlajferica.....

Ako ćeš prefarbavati dovoljno je da matiraš pthodni sloj....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by mbole »

Generalno koriste se oba termina i za slajfericu.
Sad.. naravno... zavisno od mesta gde si, negde zovu ovako, negde onako...

Terminologija nam je "vesela" kada je alat u pitanju :)
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Hvala na savetu. Nemam kod koga da nosim vrata tako da jedino mogu na terasi od stana.I nameravao sam da nakacim usisivac na njih a ne da se oslanjam na one kutije sa filterima. Pa mozda jos nekad nesto uradim a ne samo vrata. Znam da je to "bacanje para" ako samo vrata radim. Da mogao sam da napisem i slajferica. Taj termin mi je nekako blizi i znam za sta sluze busilice. :)

Da samo cu da ih prefarbam. Nemam nameru da skidam ceo sloj prve farbe. Znaci samo da budu malko hrapava da se uhvati boja. Zato sam mozda i mislio da je rucno dovoljno samo sto je sizifov posao pa sam zato pitao za slajferice. A vrata nisu farbana sigurno preko 25 godina i na par mesta su ostecena.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by mbole »

Hrapavljenje je manji deo price zbog koje se smirgla.
Mnogo je bitnije da se uklonii sva stroka i masnoca koja se nakupila vremenom, kao i povrsinski dergadirani sloj farbe.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Znaci prvo da se operu vrata pa tek onda da se smirgla.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by singer »

Kako da ih opereš?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by mbole »

Ne moras ako ces da smirglas (osim ako su bas za**ana pa da ti zapusavaju smirglu).
Skinuce smirgla i stroku i masnocu...
A posle smirglanja, svakako ces prebrisati.

Hteo sam da kazem da samo pranje ne bi bilo dovoljno, pa zato mora da se smirgla, a ne zbog "hrapavljenja".

@ singer
Deterdzentom za sudove ako nista drugo nemas pri ruci (oni tecni poluabrazivi, tipa arf-a su odlicni za to, a i za jos neke stvari kada se radi o ciscenju).
Jednostavno nekada su povrsine toliko masne (npr vrata od kuhinje koja su tu bila decenijama), da ce da ti napune smirglu ako krenes direkt.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Neka vrata su vec prana skoro a treba i ostala da se operu. Mali off kada je tema u pitanju izvinjavam se.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Ipak cu morati neku slajfericu da kupim jer rucno je ipak teze jos po ovim vrucinama. Mozda taj neki Womax ili sl jer mislim da necu da se mnogo bakcem sa slafovanjem po stanu. Mozdajos neke stvari tipa sto za rucavanje ili sl.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Zavrsio nekako vrata (ne svanaravno). Nije bas idealno ali je ok ispalo kako je bilo. Pogotovo dolazi do izrazaja posle krecenja stana.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by drBouz »

Ako nesto nameravas da radis-radis - onda odma i kupis profi alat. Ako/kada je lova problem, radje sacekaj jos malo da bi kupio pravi alat (jer ako radis-radis - na kraju uvek, i bez izuzetka ces zavrsiti na profesionalnom alatu). tipa plavi boschevi i tako dalje.
Ako nesto nameravas da radis s vremena na vreme - onda kupis nesto u klasi zelenog boscha.
Ako nameravas da oslajfujes to sto moze po kuci, i tipa po vikendici i tako dalje, jednom u vise godina - onda je i jeftini alat sasvim okej. Posto ce on crci ako treba da crkne vec prilikom prve upotrebe, pa ga menjas :)
Imam neku plavu ravnu vibracionu koju sam kupio u uradi samu kad se otvorio, tipa za mislim sto, da l' maraka il' jura bilo je busilica, ta slajferica, ubodna i mala brusilica. -busilicom sam tonu 'leba umesio do sad :) (mada sad cesce koristim baterijske - cisto da baterije malo rade, da ne krepaju od stajanja :)), i tom ravnom slajfericom sam onako poprilicno kojecega izljustio, i ortaci koji mi se grebu tu i tamo za alatkice, i eno je radi, sve okej.
Inace sam teska snobcina, i ako imam love, sta god da si kupujem - kupim za sve pare koje imam, i mislim da je to sjajan koncept :) (posto i kad kupis recimo i lidl alat i nemam pojma milvoki - za neko vreme imas tacno isto para u dzepu, lupam, za po' godine recimo - i sad je samo pitanje projekcija - da l' covek sebe vidi za po' godine sa zelenim necim il' crvenim necim na polici, i u rukama kad radis :)
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

@drBouz Hvala ti druze na savetu. :)
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Obrada unutrasnje stolarije sa brusilicom

Post by Zuba1970 »

Bas u vezi zelenog Boscha sam mislio da kupim njegovu elektropneumatsku busilicu PBH 2100 RE. Ili neku slicnu njoj. Vise za amatersku upotrebu. Nekako mi se cini da bi mi ona bila ok za nekoliko rupa godisnje. Ali da ne idem u off to sam vec pisao u temi namenjenoj za busilice u Hilti klasi.
Post Reply