Svedska kombinirka iz 1953

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Svedska kombinirka iz 1953

Post by BojanPN »

Pronasao sam u obliznjem selu kombinirku svedske proizvodnej iz 1953 godine sirina nozeva 61cm . Vredi li kupovati ovako nesto ?,.
https://ibb.co/SfvsjP3
https://ibb.co/0CVwzN0
https://ibb.co/s3TDZmz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by mbole »

Sa slika, deluje da je u jako dobrom stanju. Bar nije zardjala za pocetak. Naravno.. realno stanje moze da bude totalno drugacije. Al to sa slika ne mozemo videti.
Naravno, pitanje je i cene...

Ja licno sam ljubitelj ovakvih starih livenih masina, i mislim da su nesahranjive uz iole odrzavanja, a cak i kad ih "ubiju" mogu da se vrate u zivot i nastave da rade deceijama.
Preciznost.. verovatno bolja nego na najnovijoj trt-mrt-smrt-turbo-dohc...
Produktivnost... vrlo verovatno manja. Al koliko sam ja upoznat... ti bas nisi industrija pa da ti je to bitno.

A da.. zaboravih...
Nema natpis: "ne gurajte prste u testeru" i "ne jedite mast kojom se podmazuju lezajevi" sto je danas najbitnije :)
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by maricaiivica »

Ja nisam siguran da sam video ovakav sistem kolica i nešto mi ne ulivaju poverenje. Možda samo nisam shvatio do kraja.
Što se Boletove priče tiče, ona je dobrim delom tačna ali pada baš na kolicima, firunzima, vuci na dihtu i nepovratnim klinovima,...
Drugo, i oko zaštite se teško mirim. Nje nikad nije na odmet. Dosta toga može da se doradi, primeri.
A da je tenk koji će uz minimalno ulaganje raditi kao onog dana kada je napravljena i tako još minimum 170 godina, to je sigurno
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by singer »

Da ima još slika-bilo bi poželjno....ne kapiram ovde dosta stvari,da ih ne nabrajam....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by mbole »

Ovi firunzi deluju kao da mogu da preusmere FAP-a :)

Jeste neuobicajena konfiguracija.
Sto kaze Singer.. daj jos neku slikicu, sta si se stiso :)
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by maricaiivica »

Kakvo ludilo od mašine :D
Evo par fotografija jedne identične, starije nekoliko godina.
Sada mi se baš dopada :eek:
Inače, ova je licitirana na nešto preko hiljadu €

https://www.klaravik.se/auktion/produkt ... -sajo-a-1/
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by singer »

Sve super a gde je diht?
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by bumbus »

Pa nije ni tvrdio da ima diht, a koliko vidim sa slika ni nema :)

Meni se inace svidja masina, ali zavisi od cena/stanje.

A sto se tice zastita, to definitivno fali ali moze da se doradi. Pre par godina sam pazario poveci liveni bansek (po plocici, proizvodjac je Bundesbahn) Nije imao nikakvu zastitu, kaze covek da se ne seca ni da je imao, a nisam nasao ni mesta predvidjena za montazu. Prvo sto sam odradio jeste bas to, ne bih se osecao konfortabilno(blago receno) da mi se vrti golema testera iznad glave
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by maricaiivica »

Ako poredimo ove dve masine, na ovoj prvoj su kolica i sve oko njih neka budzevina.
Ona u Svedskoj je imala i frezer ili barem pripremu za frezer, ovde nema ni rupe na ploci
Ali onaj pritiskivac/forsup na abrihteru mi deluje zanimljivo. Pitanje je u praksi kako to radi.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by singer »

U praksi je to nepotrebno...ima smisla ako je daska koja se obrađuje 4m i duža..

Kad bi imala diht....e to bi bila mašina za sve pare :)
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by maricaiivica »

Daj neku rec o tome.
Zasto preko 4 metra? Zasto ne za 2 m?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by mbole »

maricaiivica wrote: 08 Mar 2024 13:09 ...
Ona u Svedskoj je imala i frezer ili barem pripremu za frezer, ovde nema ni rupe na ploci
...
Ima i frezer. Ona skalamerija sto stoji na desnoj strani ploce je firung od frezera, pa se od njega ne vidi rupa.

Iskopo sam neki manual, doduse na Svedskom, al bolje nego nista...
https://skogsforum.se/download/file.php?id=37795

Nosac kolica na ovoj paracinskoj deluje kao originalni. Sudeci po par slika sa neta... nekog svedskog foruma...
https://skogsforum.se/viewtopic.php?f=133&t=26845

A koliko mogu da rastumacim iz ocr-ovanog pdf-a, pa proteranog kroz google translate, ova skalamerija na sredini nije forsup, nego glumi diht. Kako.. ne pitajte... nije ni meni najjasnije...
Pada mi napamet da roleri i glava iz donjeg dela "iskoce" navise (ili se komplet ploce spuste nanize) tako da se daska oslanja na rolere, a ovo sa gornje strane glumi plocu dihta.
Na jednom mestu sam uspeo da nahvatam, da tada daska ne sme da dodiruje glavnu plocu.
U sustini diht, okrenut naopako :)
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by maricaiivica »

Na strani broj 3 uputstva piše:
"Сто за рендисање је постављен на двоструке вођице и може се померати на или са резача уз задржавање исте висине. Подизање и спуштање столова се врши преко полуга 1, које су, као и други управљачки уређаји, централно смештене на предњој страни машине. Резач је типа клинасто-округла, а јак граничник правца је бочно померан и подесив под различитим угловима.

Машина се претвара из равне ренде у рендал преклапањем равни ренде 10 и закључавањем помоћу брзе браве 12. Када се сто за тестере повуче уназад, при чему се ексцентрична брава мора ослободити, ваљак за увлачење улази у рад. положај. Преко мењача 3 постижу се две брзине помака, а да би се олакшало убацивање радног комада, ваљак за довод може се опругом надоле преко педале 5, након чега нежно захваћа дрво. Помоћу полуге 11, жељена дебљина дрвета се подешава према градуисаној скали. Погон се одвија помоћу клинастих ужади."
--------------------------- spojene poruke


A na strani 6
"Од богатог до равног, машина се подешава преклапањем и закључавањем равни ренде. Пре него што се ово сруши, мора се водити рачуна да нема струготина или других загађивача између равнине и контактних површина лежајева резача. Сто за тестере се ослобађа кроз ексцентричну браву и повлачи уназад, доводећи ваљак за довод у радни положај. НАПОМЕНА: када је ваљак за увлачење у радном положају, раван ренде не сме да се преклопи. Када је сто за тестеру најдаље од резача, постоји засун који ће спречити померање стола ка резачу када се ваљак спусти. Подешавање висине увлачног ваљка у односу на секач може се мењати у складу са дубином сечења која се сече. Ово подешавање се врши померањем стола тестере ближе или даље од резача.

Стол тестере је спуштен толико испод висине стола глодала да је испод дубине уметнутог уметка. Ни под којим условима радни предмет не сме да се наслања на сто тестере након убацивања.

Глатки излазни ваљци су у току рада прикладно подешени и треба да леже само мало испод ивице равни ренде. Спољни ваљак треба да буде нешто нижи од унутрашњег.

Опруге, које преузимају притисак доводног ваљка на радни предмет, обично се постављају приликом испоруке машине тако да су погодне за нормално рендисање. Ако у неком тренутку желите да блањате посебно мале резове у расутом дрвету, притисак опруге треба мало смањити.

Приликом додавања радног предмета, ваљак за увлачење се спушта кроз газиште, а када се овај отпусти, ваљак захвата материјал и помера га према резачу. Овај уређај је значајно побољшање у односу на старије машине, где сте морали да притиснете ваљак на радни предмет. За сво рендисање у равни је веома важно да је челик правилно постављен. У овом случају се позивамо на оно што је написано о постављању челика испод ренде. Такође је важно да сто за глодање буде на правилној висини. Ако је ово превисоко, напредовање је спорије, а ако је прениско, радни комад постаје тањи када се ваљак за увлачење ослободи."

Da, ovo jeste diht :)

Na strani 7
"Ово је по функцији и дизајну једнако посебном ренду добре конструкције. За добар резултат рада, међутим, од велике је важности да челик у резачу буде правилно брушен и правилно избалансиран.

Приликом испоруке, челик у резачу се поставља са ломом струготине намењен за лабаве врсте дрвета. Резач је такозвани клинасти округли резач, а када дође до брзине, центрифугална сила делује тако да се притисак ломаца струготине на челик резача повећава, тако да нема опасности од избацивања челика. Вијци у ломачима струготине стога не морају бити затегнути више него што је нормално. У више наврата смо могли да се уверимо да су ови шрафови затегнути на начин да су шрафови уништени.

При рендисању је такође важно да висина стола за глодање у односу на резач буде тачна, а то посебно важи за фуговање. Подизање и спуштање стола за глодање врши се полугом.

Приликом брушења челика за сечење треба водити рачуна да они одрже своју равнотежу, односно да оба челика морају имати исту тежину и такође бити апсолутно исте ширине. У супротном, постоји опасност од вибрација у машини када секач ради.

Једноставна помоћ при постављању челика за глодање је коришћење претходно поравнате дрвене траке дужине око 40 цм, која се поставља на врх стола за глодање, тако да 1/4 дужине иде преко средине глодала. Висина стола се затим подешава тако да, када се резач окреће напред-назад, помера дрвено ребро 8-10 мм. Постављањем дрвених летвица на различита места стола, проверава се природа челика

висина је тачна. Ова контрола се наравно врши на оба челика,

Склапање у машини може се извести тако да се сто за тестере спусти испод периферије челика за сечење до жељене дубине савијања. Сто за глодање се такође спушта и на њега се прикладно поставља потпорна трака у складу са фалцом и дебљине која не сме да прелази дубину фалца."
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by singer »

To nema veze sa dihtom....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Svedska kombinirka iz 1953

Post by mbole »

Nema veze sa dihtom na koji si ti navikao :)
Sto ne znaci da nije diht, niti znaci da je losiji od uobicajenog.
Ne tvrdim ni da je bolji, ni da je isti... al ne mogu da pricam napamet, na osnovu polurazumljivog teksta.

Dok ne probam lava.. za mene je prase car svih zivotinja :)
Post Reply