Kombinirka

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Kombinirka

Post by vuk samotnjak »

Imam ponudu da kupim kombinirku abrihter-cirkular, motor 3kW. Cijena je 220 e. Na oko mi izgleda da vrijedi toliko. Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?
--------------------------- spojene poruke


.
--------------------------- spojene poruke


.
Attachments
custom_resized_4e745a20-c71c-4d67-9d16-7b925c9a686a.jpg
custom_resized_4e745a20-c71c-4d67-9d16-7b925c9a686a.jpg
custom_resized_0bdad629-d79e-4426-bce4-edd7f0e059e3.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kombinirka

Post by vuk samotnjak »

Proizvodjač je SEVER.
Attachments
custom_resized_92eaa311-4ace-40e0-8029-a7fe247879dd.jpg
custom_resized_0056d40e-530e-4321-a21f-c06670404da1.jpg
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Kombinirka

Post by J.Vlada »

Za sta bi je koristio?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kombinirka

Post by singer »

To je više kao građevinska mašina....
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kombinirka

Post by vuk samotnjak »

Za neke manje poslove, tipa izrada nekih manjih stolova, stolica, bastenskog namjestaja i sl.
--------------------------- spojene poruke

singer wrote: 09 Jan 2024 10:15 To je više kao građevinska mašina....
Nije dovoljno precizna?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kombinirka

Post by singer »

O kojoj preciznosti govorimo?
To je mašina na kojoj možeš nešto da rasečeš,na abrihteru da proteraš i to je to....da ne pišem dalje...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kombinirka

Post by maricaiivica »

Ovo je daleko od bezbednog a još dalje od preciznog.
Za te novce ni nema sta da se kupi ali ako je već novac kočnica, ja bi krenuo u samogradnju.
Neuporedivo bolju masinu ćeš napraviti i od šper ploče, gvožđe da ne pominjemo.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Kombinirka

Post by J.Vlada »

Sve cene materijala su već abnormalne a metal će opet da ide gore...
Osim toga je motor , osovine, čaure i ležajevi, mašinka obrada itd...
U svojoj režiji može da se napravi mnogo bolje ali daleko skuplje.

Kod ove, može da se dodaju zaštite, naprave firunzu i promene lezajevi ( verovatno su za zamenu).
Pre svega da se provere osovine komparaterom...
Jedno šmirglanje i farbanje, čisto da imaš volje da je dodirneš kasnije 🤣
Preciznost će uvek da ostane diskutabilna ali to zavisi od tvojih potreba.
Za ovo "dovodjene u red" će verovatno otići 200-250€, pod uslovom da osovina i glava abrihtera ne bacaju.
Ukupno bi bilo malo manje od 500€ a u samogradnji će tesko da se uradi sve to .
Sve je to pod uslovom da skoro sve odradiš sam ako si vičan sličnim poslovima.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kombinirka

Post by maricaiivica »

Motor košta 100€, abrihterska glava košta 100€ i za 50€ ćeš kupiti kabl i prekidač.
Sad, ovih mojih 250€ nemaju noge, nemaju ploču,...ali imaju glavu od 30 ili 40 cm, sa 4 noža i nema potrebe da se remontuje išta. To nije uporedivo sa ovom masinicom.
A koliko će da košta ploča, firunzi i postolje, zavisi od tvojih ambicija. Ako ga praviš poput ovoga, taman dođemo na isto, ako odeš na otpad, uštedećeš.
Ja sam u startu rekao da to može da se napravi i od šper ploče.
Sama dorada je najveći problem. Gde da zakačiš firung kada ga nikada nisu ni predvideli. To je muka...
Kada kreneš od nule, pa malo razmisliš, i na kraju se diviš nečemu što si ti napravio
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Kombinirka

Post by J.Vlada »

Kod samogradnje, ima tu i remenica ... i osovina za cirkular i kućišta za lezajeve i svašta nešto ....
Ako se dobro isplanira i uradi, moze da bude mnogo bolje nego ova, to je sigurno.

S druge strane, u slučaju da ti je jednog dana nepotrebna lakše ćes prodati lošu fabričku (u korektnom stanju)
nego samogradnju koju možes da napraviš sa tim budzetom.

Vremenski, sredjivanje bi trajalo neuporedivo manje.

Nisam protiv samogradnje, baš naprotiv ali konkretno ovde mislim da je sredjivanje lakša varijanta.
Sve to pod uslovom da ova sa slike ima dobru "osnovu za početak". Osovine, glava ...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kombinirka

Post by maricaiivica »

Abrihterska glava uglavnom sadrži i kućište sa ležajevima, nosače za montažu, a većina u nastavku sadrži i nosač testere sa jedne strane i remenice i nastavak za futer sa druge strane.
Ostaje potreba za remenicom na motoru i kaiševima.
Zavisi kako bi se pravilo, za ovakvu grubu napravu treba malo novca i malo vremena
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Kombinirka

Post by drBouz »

*Sta god ima "kupovno", i sta god sam "uz'o sam da majstorise" - u principu, verovatno sam se ponekad bas zezn'o (pa popravio kad sam skontao), ali bukvalno ne mogu da se setim nicega sto mogu u sopstvenoj reziji da napravim/uradim (posto da naviklujem motor rukama jbg - ne mogu, recimo :) ) -a da nije imalo neki detalj koji je bio bolji od "najboljeg kupovnog" (za koje sam u tom momentu znao, doduse :) :) (*Recimo kad sam seo u kareru porse, ono met'o guzu u njega i ruke na volan i nogice na gas - zakljucio sam da nije napravljen - nego da je saliven :) - do tada sam mislio da je samo luksuzan / fancy auto, je l' ).
E sad, mene zivot-masina nesto manje melje nego druge ljude, iz prostog razloga sto sam se tako nekako organizovao u zivotu, pa mogu da si dozvolim luksuz vrlo skromnog zivljenja na prema mnogo vecoj kolicini slobodnog vremena - koje onda trosim da resim tako neke probleme.
Evo recimo kupio sam si nedavno jos jedan bas. I skontam da je zavrsna obrada katastrofa, i da mora to malo da se do-picne, vise od "nasteluj vrat/sipku u vratu/akciju, iznivelisi zice, iskotiraj zice.
I sad, mogu ja to da odnesem kod ljudi koji se time bave, nije problem, za par desetina evrica bice vrat skroz k'o nov. Mislim i sad je nov-nov, ali lose/ne-super-precizno odradjen. Medjutim - dok ja sednem u auto, dok' odem, dok se parkiram, dok docekam/sacekam, dok ponovo odem po bas - da si samo to izgubljeno vreme obracunam po ceni radnog sata taksiste (potrebna obuka: be kategorija - dakle p.dim) - za to vreme cu da izvrtim yt za slucaj da nesto nemam ideju sta/kako, da izvrsim selekciju/filtraciju - ko bulazni a ko ne bulazni na tim yt-ovima, i da uradim.
Najgore sto moze da se desi - bice k'o da sam odneo kod najlosijeg majstora, dakle - u principu odradjeno za prolaznu ocenu. Najverovatnije sto ce da se desi - kao da sam odneo kod najboljeg majstora, koji je ekspresno uzeo moj slucaj u razmatranje i rad - sto kod najboljeg majstora bilo koje branse nikada nije slucaj - otprilike ne dize glavu od posla (ako voli da radi, je l').
U tom smislu - ja sam na stavu maricaivice. Opet - ako neko ima neka znanja, ili zna nekog ko ume da izvede ideju. Posto nismo svi tehnicka neka struka u osnovi koji se lako saltamo iz jedne u drugu oblast -ima i ljudi iz medicinske i pravno-birotehnicke i gimnazije (tzv nesposobnih za zivot :)).
Ali ovo mi gore na slikama izgleda toliko bezveze, da bi me odma odbilo, verovatno i kao poklon :) (sto je verovatno pogresan stav - nego eto, samo kazem).
A da, a onda kad uradim nesto kako valja (skoro uvek) i kad krenem ispred ogledala da se sepurim - pa paun bre da prodje kraj mene i mali mu drug curan - opali bi im oni sareni repovi od muke. Bilo bi - aaal' se ovaaaj puvenja... muka mi je burazere..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kombinirka

Post by mbole »

Sto bi kazli...
Ako hoces da nesto bude uradjeno kako treba... Uradi ga sam :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kombinirka

Post by maricaiivica »

Za prosečnog korisnika, fabrička mašina je odlična.
Problem je što je ova mašina Severova građevinska mašina i daleko je od onoga što smo nekada zvali fabričkom mašinom.
Ovo je nešto što bi napravio prosečan varioc u svojoj garaži, za dva popodneva, da skine sa one stvari daljeg rođaka.
Naravno, cena jeste ekvivalentna kvalitetu, to ne sporim
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kombinirka

Post by vuk samotnjak »

Hvala puno na odgovorima!
Post Reply